DigiMobil - RDS/RCS - acces internet 3G

In Busteni merge destul de bine:

667488413.png
 
Daca am sa am ocazia sa mai fac un Ploiesti-Cluj cu trenul am sa va tin la curent despre semnal si viteza pe acel tronson. E posibil sa am un drum prin ianuarie, dar nu este nimic sigur. Cu aceasta ocazie o sa prind Brasov, Sighisoara, Medias, Copsa Mica :biggrin:, etc.
 
Pe-acolo nici Vodafone nu s-a obosit să aibă integral acoperire de voce, de ce crezi că RDS ar asigura infrastructură de date pe un traseu practic nepopulat şi folosit ocazional de câte unu-doi călători ce vor net în tren? :smile:
 
Nici Oranj, stai linistit. Si tocmai pentru ca astia doi nu si cum RDS face numai tampenii. Oricum, nu ma astept sa am semnal pe dealuri, dar in localitatile traversate. Daca am in gari sunt sanse mari sa fie si in localitatile respective.
 
tampenii = strategii si actiuni care aparent nu au nicio logica si trasabilitate. Fac ce si cum le vine. Si pana acum le-a mers.
 
RDS probabil are o strategie simpla, si anume ca prin preturi mici la produse, sa atraga cat mai multi abonati de la ceilalti operatori de telefonie mobila. Daca asta ti se pare o tampenie...
 
Nu era in nume de rau. Plus ca ma refeream ca din acea strategie are un narav haotic dar iar, nu te poti plange de ei mai mult decat de cei care lucreaza numai dupa proceduri atent studiate.
 
Am facut weekendul acesta un drum Constanta - Macin (TL). Nici vorba de semnal (cel putin nu pe traseul acesta)... :rolleyes:
 
Vara asta am de gand sa petrec ceva timp intr-un colt de tara fara acoperire DigiNet, iar cum Vodafone a lansat internetul mobil prepay prin modem 3G as fi interesat sa "imperechez" o cartela Vodafone cu modemul ZTE MF110 de la RDS.

Are cineva idee de cum as putea decoda (simlock/cardlock) modemul ZTE MF110? Evident, de preferat ar fi o solutie free of charge.
 
Vara asta am de gand sa petrec ceva timp intr-un colt de tara fara acoperire DigiNet, iar cum Vodafone a lansat internetul mobil prepay prin modem 3G as fi interesat sa "imperechez" o cartela Vodafone cu modemul ZTE MF110 de la RDS.

Are cineva idee de cum as putea decoda (simlock/cardlock) modemul ZTE MF110? Evident, de preferat ar fi o solutie free of charge.

Am rezolvat problema apaland la baietii de aici. A costat 7 euro.
 
RDS&RCS a lansat serviciul Digi Wi-Fi

Pe scurt: hotspot-uri WiFi (Digi Wi-Fi) in diverse locatii publice din tara, la care te poti conecta folosind userul&parola FiberLink. Am mai vazut chestia asta la unii operatori din EU...
 
Ar trebui sa meargă. Poți să faci mâine niste teste? Dă-mi numărul prin PM și folosim Telegram.
 
Eu mai folosesc PPTP & OpenVPN si merg bine. Daca am timp weekendul asta o sa încerc de curiozitate L2TP si IPSec pe Digi 3G.
 
PPTP folosesc si eu acasa si merge. In Galati/Braila merge si L2TP, dar cum iesi din judet(e), cum se taie macaroana si da timeout.
 
Nu are sens asta cu locul in care ești, e doar o coincidență. Nu filtrează nimeni nimic în funcție de locație.
 
Back
Top