DigiMobil - RDS/RCS - acces internet 3G

nicolin

Banned
Sunt proaspatul posesor al unui mirobolant terminal Huawei U1000S donat de cei de la RDS/RCS.
Din cate am vazut acest terminal se poate folosi si ca modem GSM (nu sunt la curent cu modul de functionare al acestuia, poate este vorba de alt standard).
Intrebarea mea este urmatoarea: care sunt set-arile, in cazul in care este folosit ca modem, pentru acces la internet (acesta fiind conectat la un laptop)?

LE: pun intrebarile de mai sus in contextul in care telefonul este unul de serviciu (deci NU platesc eu factura) si nu am acasa internet de la sus-numitul provider (deci nu cunosc detaliile contractului/conditiile de utilizare si/sau posibilitatile de conectare via acest terminal la internet).
 
Azi mi-am luat si eu modemul USB. Este fabricat de ZTE Corporation, iar la prima vedere se observa ca e facut din plastic mai prost decat cel de la Huawei. Pana acum nu am reusit sa prind mai mult de aproape 2Mbps in Constanta. Sper la mai bine, dar avand in vedere ca e gratuit, nu fac mofturi.


660112729.png
 
Eu nu am priceput cum e facut contractul. Initial mi s-a dat de inteles ca nu platesc absolut nimic in plus dar uitandu-ma chioras la contract parca zici ca ar trebui sa platesc trafic/MB. E vorba de abonament Fiberlink 2 Asociat. Nu am stat sa-i fac teste dar destul de aproape de centrul orasului m-am trezit cu o conectare din a treia si rate simtitor mici. Oricum, e bun de carat pe drum pentru una alta acolo sa fie.
 
La 15 RON/luna pare o solutie buna ca si conexiune de backup pentru nevoile mele... (de 4 zile Ilink m-a lasat cu "curu'n balta" :mad: ). Totusi, am cateva semne de intrebare:
1. Cu acoperirea cum stau astia de la RDS? Doar in orase sau si in afara? Spre exemplu pot folosi conexiunea in timp ca ma deplasez cu trenul?
2. Modemul acela de 55 Euro trebuie luat musai de la ei sau se gaseste (mai ieftin...?) si in alta parte?

Din ce am vazut pe site, dupa 3Gb trafic iti limiteaza viteza la 128Kbps Down / 64Kbps Up
 
E la ei pe site (care momentan nu merge) harta cu acoperirea. 3G parcă ai în unele oraşe (mai mari), în altele e 384kbps. Între oraşe nu prea ai acoperire, deci nu mi-aş face iluzii că va merge în tren.
 
Am vazut harta de pe siteul lor si nu inteleg nimic de acolo: la fiecare judet da cateva orase si atat.

Momentan solutia mea de avarie se numeste "Internet mobil 24h" de la Vodafone si este precum se vede mai jos.

 
IceCub, nimeni nu oferă acoperire 3G în afara orașelor, doar EDGE, care merge ca în screenshot-ul tău dacă ești norocos (asta pentru că împarți lățimea de bandă și cu ceilalți legați în aceeași celulă). Diferența între operatori e că la unii nu ai nimic între orașe, iar la alții ai măcar EDGE :smile:.
 
Acoperire. Reteaua este in dezvoltare, din ce in ce mai multe orase trec de la UMTS la HSDPA, iar netul merge binisor spre bine, in functie de incarcarea celulei, etc.
 
Am fost astazi la RDS-Constanta sa-mi fac abonament la DigiNet Mobil (sau cum se numeste), dar din pacate nu aveau modemuri de 7,2Mbps ci doar din acelea de 3,6Mbps. Daca tot dau 55 euro (fara TVA) pe modem am zis sa mai astept pana apar in stoc cele de 7,2Mbps.
 
Incearca la agentia de la Victoria, pe Bd. Tomis, eu de acolo l-am luat ieri.

Azi a mers mai bine:
 

Attachments

  • diginetmobil.PNG
    diginetmobil.PNG
    80.2 KB · Views: 622
Ajuns in pragul disperarii din cauza celor de la Ilink (10 zile de cand am internet cu portia) am inceput sa colind punctele de vanzare RDS&RCS din oras in speranta de a gasi pe undeva in stoc modemuri de 7,2Mbps.
Am avut noroc, am facut contractul si am plecat cu "minunea" acasa. Jucaria este un ZTE MF110 si m-a costat 275RON.

Am conectat mai intai modemul la desktop, unde am un Windows 7 x64, am instalat driverele si am fost placut surprins sa vad ca totul a decurs fara probleme.

Cat despre viteza...



... nimic senzational, dar macar raman online in momentele in care Ilink "stinge becul".

Maine o sa fac un test la birou, in centrul orasului, unde teoretic ar trebui sa fie mai bun semnalul.

P.S. Pentru cei interesati, pot sa le spun ca momentan RDS a cam epuizat stocurile de ZTE MF110 si au ramas doar cu modemuri Huawei E1550 care stiu doar 3,6Mbps.
Dupa cum se poate vedea din speedtest, in cazul meu nici 3,6Mbps nu ar fi fost vre-o problema, dar daca tot am dat 275RON pe modem am zis macar sa fie unul de 7,2Mbps.

L.E. Se pare ca mai pe seara situatia sa imbunatatit:

 
Last edited:
Back
Top