Detector radar. De care?

Limita pe DN1 a fost ridicata in mult mai multe localitati. Atentie doar si veti realiza ca sunt mai multe tronsoane unde puteti merge cu 70km/h.
 
Pe DN1 se circula cu mai putin de 70-80km/h? Cel putin pe Bucuresti-Ploiesti se merge repede, 'liniste' e doar la camere si daca e radar.
 
Salve.
Din cîte ţin minte, conform legii în vigoare în 1994 (cînd mi-am luat eu permisul :biggrin:), se sancţiona depăşirea repetată a limitei.

Concret dar pur teoretic, dacă te prindeau o dată cu 59 km/h, te lăsau în pace. Dacă te prindeau de mai multe ori, te puteau arde.
Concret dar practic, te ardeau de la 61 km/h încolo, inclusiv (dacă limita este 50).

Am vaga impresie că am fost totuşi amendat şi pentru depăşire cu mai puţin de 10km/h, dar pe atunci poliţiştii erau mai mitocani. :biggrin:

P.S.:
Limitele au fost 60 km/h în oraş şi 80 în afară. Ulterior, s-a schimbat legea, iar limitele au devenit cele de acum.
 
P.S.:
Limitele au fost 60 km/h în oraş şi 80 în afară. Ulterior, s-a schimbat legea, iar limitele au devenit cele de acum.


Cu mentiunea ca limitele de viteza in localitati sunt la latitudinea autoritatilor locale. Ele pot hotari (probabil dupa o consultare cu Politia) ca limita de viteza in intreaga localitate sau pe anumite tronsoane sa fie diferita de cea prevazuta in lege.
 
Salve.
Din cîte ţin minte, conform legii în vigoare în 1994 (cînd mi-am luat eu permisul :biggrin:), se sancţiona depăşirea repetată a limitei.

Cum vedeau că ai depăşit o dată sau de zece ori limita? Nu ştiu să existe vreo bază de date cu aşa ceva.
 
Încă nu. Mai studiez piaţa, mai aştept un salariu, chestii minore ce ţin de logistică. :biggrin:

Momentan am rămas pe Beltronics BEL PRO RX 55, mă mai gândesc dacă fac pasul spre Beltronics BEL Vector 995, deşi parcă n-aş da bani pe o facilitate (KU) pe care n-o folosec în ţară unde mă deplasez în majoritatea timpului. Iar deocamdată n-am programat vreo ieşire prin Europa cu maşina.
 
Atunci ia mai bine un Cobra ESD-7000. Joaca-te cu el, vezi ce nu-ti place... Considera-l pe post de "consumabil". Sa ai termen de comparatie cand o sa cumperi ceva mult mai scump (si nu neaparat mult mai bun). :smile: Parerea mea.
 
Nu. Eu merg pe principiul sunt prea sărac să-mi permit lucruri ieftine. Cam aşa am văzut că stă treaba, mai ales cu electronicele. Momentan am alte cheltuieli programate pentru perioada următoare, probabil îl voi cumpăra la începutul lunii viitoare sau, în cel mai rău caz, poate vorbesc cu Moşu' să mi-l aducă. :biggrin:

Oricum, când îl voi avea şi după ce voi reuşi să fac câţiva km cu el fi sigur că o să-mi exprim părerea şi aici.
 
Diferențele de performanță între diversele detectoare de pe piață nu sunt nici măcar apropiate de diferențele de cost. Cel mai ieftin model actual (sub 100$) e aproape suficient pentru aproape oricine (dacă nu mergi cu 200 pe DN ca să îți ia doar frânarea 500 de metri), restul aduc un fals sentiment de siguranță pentru că "dacă sunt mai scumpe înseamnă că sunt mai bune". Același argument îl auzeam pe vremuri în dispute Intel-AMD, lumea cumpăra Intel pentru că erau mai scumpe, deci mai bune. Mda :frown:

sunt prea sărac să-mi permit lucruri ieftine.

De fapt era sunt prea sărac să-mi permit lucruri proaste, dar cu telefonul fără fir s-a pierdut mesajul original, iar pe fir era un tip de marketing. OK, fii sărac în continuare, nu fizic ci pricepi tu cum.
 
Zicala aia e un fel de lamă cu două tăişuri. Nu-mi voi cumpăra laptop Apple pentru că e mult prea scump faţă de alte preţuri de pe piaţă, dar nici nu voi lua alt model ieftin doar pentru că voi avea grijă mai mare cu el. Caut calea de mijloc şi mă duc acolo unde îmi permite bugetul. Ieftin şi prost? Da, în special la electronice. Exemplul dat de tine e o nişă. De ce să dau 250 lei pe o sursă scumpă când pot da cel mult 100 lei pe una noname? Acum vreo două luni când mi-a sărit piticul ăsta în cap un coleg de servici lua amendă cu un detector Whisler care a costat vreo 350 lei. Ok, nu e sigur 100% nici unul de 100 milioane, însă rata de alarme false scade cu cât e mai scump. Şi aici ca peste tot e un mijloc, nici prea ieftin că-i jaf dar nici foarte scump că nu merită.

Am mai citit câteva păreri despre detectoare de radar, în special pe forumuri auto, de la cei care au avut posibilitatea să probeze mai multe modele. Iar Cobra sunt la limita de jos. Şi ca să dau nişte bani aşa, de probă, parcă nu mă încântă. Nu de alta, dar mă mai trezesc şi cu vreo amendă ca să-mi treacă pofta de detectoare ieftine.
 
Stai tu fara grija ca daca vor sa te amendeze o fac oricum. Pot sta sa te filmeze intr-o zona in care marcajul e facut cu picioarele, treci linia si lasi si permisul. Pun radare in benzinarii, pun in cascada, pun pe DN1 in zona aceea bruiata de antenele radio unde orice detector suna ca apucatul fara motiv. Asa ca daca trebuie sa-si faca norma si esti printre cei putini fraieri pe drum la ora aceea, tot vei fi oprit, pentru ceva, pana iti vor gasi.
 
O anumită parte din valoarea vitezei se datorează existenţei detectorului, deci se pune. :biggrin:
 
Stai tu fara grija ca daca vor sa te amendeze o fac oricum. Pot sta sa te filmeze intr-o zona in care marcajul e facut cu picioarele, treci linia si lasi si permisul. Pun radare in benzinarii, pun in cascada, pun pe DN1 in zona aceea bruiata de antenele radio unde orice detector suna ca apucatul fara motiv. Asa ca daca trebuie sa-si faca norma si esti printre cei putini fraieri pe drum la ora aceea, tot vei fi oprit, pentru ceva, pana iti vor gasi.

Care zonă stimabile?
On topic: Discuţiile de pe forumuri în legătură cu detectoarele radar mi se par pline de un snobism gratuit... Asta mi-a fost concluzia după ce am dat 150 lei în plus faţă de un Cobra (dar Whistler era cât de cât recomandat pe forumuri). În primele săptămâni mi s-a părut de toată jena şi îmi blestemam zilele...
 
De ce in zona detectorului montat in parbriz, nu se depune bruma si in general nici nu ingheata parbrizul? (era mai mult retoric)
 
Back
Top