De unde cumparam? Secrets Revealed

AdrianG

Membru
In ziua de azi, de fiecare data cand vrem sa cumparam un produs, ne confruntam cu o multitudine de alegeri.
Din ce mi-am dat eu seama, putem face o clasificare a cumparatorului dupa:
-cumpar de la X Computers ca e aproape de mine
-cumpar de la Y Computers ca am mai cumparat de acolo si e OK din x motive
-cumpar de la DC/Ultrapro/Best... etc ptr ca sunt "profesionisti" si "n" alte motive
-cumpar de la [firma noname] ca pe langa computer mai imi baga si un windows acolo, niste jocuri etc

M-am gandit ca ar fi bine sa avem aici pe forum un thread unde sa punem firmele de la noi din Romania care sunt importatori directi (oficiali) pentru produsele care ne intereseaza, pentru ca asa putem economisi niste bani, uneori este o diferenta care se simte.

Sper ca incercarea mea sa nu fie considerata reclama, ci informare. Desi firmele asa-zise "gigant", DC, Ultrapro, Best, Flamingo sunt importatori directi, ei nu sunt oficiali ptr toate produsele lor. Eu voi incerca sa pun canalul de distributie direct, desi unele din aceste firme nu vand la end-user
De asemenea, unele branduri nu sunt reprezentate in Romania de un importator oficial, o sa il trec pe cel care aduce, chiar daca nu e oficial.

O sa incerc sa fac o clasificare dupa categorie, brand, in ordine alfabetica. Voi mai adauga pe parcurs ce nu imi aduc aminte acum
Cine mai are de completat, il rog sa o faca.

[Hardware/Procesoare]
AMD
ISA Hardware

Intel
Asbis Romania
Elkotech Romania
Flamingo Computers


[Hardware/Placi de baza]
Abit
IT Direct
Tape Computers
UltraPRO

Albatron
Romsoft

Asrock
Asesoft
Asbis Romania

ASUS
RHS
Romsoft

DFI
Torent Computers

ECS
ProCa

Epox
Romsoft

Foxconn
Tape Computers

Gigabyte
UltraPRO
Caro Group

Intel
Asbis Romania
Elkotech Romania
Flamingo Computers

MSI
Skin Media

Tyan
Elsaco Electronics Romania


[Hardware/Memorii]
A-Data
Ultra PRO

Corsair
Caro Group
Best Computers
Ultra PRO

G-Skill
Extreme Computers

Geil
Skin Media

Kingston
Asbis Romania
Tornado Sistems

Mushkin
Tape Computer

OCZ
Romsoft
Elsaco Electronics Romania

Samsung
Deck Computers

TwinMos
Romsoft
Tornado Sistems


[Hardware/Plăci Video]
Gainward
IT Direct

Leadtek
Skin Media

Gecube
Skin Media

Gigabyte
Caro Group

[Power Color]
Tornado Sistems
ProCa

[Hardware/Monitoare]
Benq
MarioSoft
Millenium Center
Tronix

Iiyama
Maguay

Neovo
Maguay

Samsung
Deck Computers

Atat momentan, sunt@work acum si am niste treaba, voi completa mai tarziu. Oricum astept pareri de la voi, ca sa nu muncesc degeaba.
 
Last edited by a moderator:
Nu-i rea ideea, dar cred ca titlul thread-ului ar trebui schimbat in "Ce importatori mai avem?", deoarece daca nu esti firma sa poti lua ca reseller ai putine sanse sa cumperi de la unii din ei, sau sa iei la un pret pe care il aveai si la "coltul blocului".
Totusi ar fi interesant de aflat care sunt importatorii pe anumite produse, mai ales cele despre care nu se cunosc prea multe pe aici pe la noi.
 
war4peace : pe site la corsair nu este listat si Ktech
varzmaster : Antec este oficial tot Caro, la Corsair nu apare, la Abit nu apare vreun distribuitor ptr Romania.
 
Si acum ce faci? Daca nu apare nici un distribuitor "oficial" pe site la producator nu treci nimic?!? :rolleyes:
 
Eu imi aduc aminte cum descarcam TIR-uri cu Asus pe cand lucram la ICG (actualul Romsoft/DC). Nu stiu daca ei apar pe "lista" de la Asus dar ma indoiesc ca acele TIR-uri veneau de la RHS... :rolleyes:

Oricum aceasta regula nu e neaparat valabila, eu mi-am luat placa de baza Asus de la o firma de bloc cu 50.000 mai ieftin decat in magazinul DC - la distributie e mai ieftina dar pentru end-useri nu conteaza acest aspect. :frown:
 
In conditiile in care exista un distribuitor oficial, il trec pe acela. Daca un produs este importat in romania, dar nu oficial, il trec pe cel care il aduce.
De ce fac asa ? Pentru ca, din proprie experienta stiu ca e foarte usor sa vinzi un produs, sa ii faci reclama etc fara sa fii tu cel care il aduce.
De exemplu, la Antec sunt foarte sigur ca IT Direct nu le aduc ei.
 
Ok, atunci iti spun cu siguranta ca IT Direct "aduce" Abit, Antec, Corsair si Gainward... happy?!? :smile:
 
Originally posted by Cosmin_C
Eu imi aduc aminte cum descarcam TIR-uri cu Asus pe cand lucram la ICG (actualul Romsoft/DC). Nu stiu daca ei apar pe "lista" de la Asus dar ma indoiesc ca acele TIR-uri veneau de la RHS... :rolleyes:

Oricum aceasta regula nu e neaparat valabila, eu mi-am luat placa de baza Asus de la o firma de bloc cu 50.000 mai ieftin decat in magazinul DC - la distributie e mai ieftina dar pentru end-useri nu conteaza acest aspect. :frown:

Este ceva foarte normal, mai ales la noi in Romania exista tendinta de a cumpara sa zicem ASUS sau Gigabyte de la un distribuitor foarte mare din Europa.
Intr-adevar este import dar nu este oficial, recunoscut de ASUS.
 
OK, imi pare rau ca nu te-am lamurit mai clar; deci, inca de acum cativa ani cand lucram eu la ei, DC aducea direct din Taiwan marcile Asus, Acorp, Inno, TrendNet si inca alte cateva de care nu imi aduc acum aminte. Marfa venea cu vaporul iar TIR-urile veneau de la Constanta.
Acum e clar ? :wink:

P.S. Nu am nici un motiv sa le fac reclama, eu spun numai ce stiu din surse sigure.
 
Se pare ca incercarea mea de a face un thread pentru informare a luat o alta intorsatura.
varzmaster, nu aberez, lucrez in domeniu si stiu foarte bine cum merg lucrurile.
In fine, nu mai comentez nimic ca vad ca nu ma inteleg cu lumea.
Rog un moderator sa inchida thread-ul.
 
Probabil că una e să faci import de Asus (iei TIR-ul la spinare, pleci la centrele de distribuţie Asus din UE şi te întorci cu el plin de marfă) şi alta e să fii importator direct, ceea ce presupune că ai contract direct cu producătorul sau reprezentantul direct al acestuia.

Altfel pusă problema, dacă eu cumpăr de afară, mîine, un lot de MB-uri şi le vînd în ţară, se cheamă import, dar nu mă numesc importator Asus.
 
Am şi eu o nelămurire... care ar fi diferenţa între "importator ASUS care e menţionat pe site" şi "importator ASUS care aduce TIR-uri de la ASUS, dar nu e menţionat pe site"?
Marfa e aceeaşi, tot acolo e produsă, tot de-acolo vine şi preţurile sunt oricum la mila canalelor de "împrăştiere".
 
Ce e mai trist este ca importatorii directi pun un adaos mai mare la vanzarea retail, pentru a mentine preturile cam pe la acelasi nivel - eventual la ei e mai ieftin cu ~1% acolo. Pe undeva e normal, daca nu ar fi asa ar disparea multe firme - este adevarat ca si noi am putea cumpara mai ieftin...
 
@war4peace
Diferenţa ar fi că primii au contracte cu Asus sau cu punctele mari de distribuţie, contracte ce presupun discounturi, cantităţi minime, continuitate în comenzi, dacă vrei să comanzi ceva de la Asus ei pot fi obligaţi să-ţi aducă etc. Şi eventual au vreo diplomă. :biggrin:

Sînt curios care consideră ruşii ce fac trafic de ţigări drept importatori Kent. :rolleyes: Mă rog, între o firmă ce aduce Asus şi traficanţi nu există paralelă legală, dar presupun că am fost înţeles.
 
În România şi în oricare altă ţară nu poate exista un unic importator al unui produs, în felul acesta s-ar crea o situaţie de monopol.

care ar fi diferenţa între "importator ASUS care e menţionat pe site" şi "importator ASUS care aduce TIR-uri de la ASUS, dar nu e menţionat pe site"?
Importatorul ASUS care e menţionat pe site este de obicei o firmă care a semnat un contract de distribuţie cu ASUS, ceilalţi aduc marfa după ce aceasta a mai trecut printr-o mînă.
 
Poate exista unic importator. Nu s-ar crea nici un monopol pentru că nu vorbim de importarea unui tip de produs, ci de importarea unui brand. Altfel spus, nu poţi crea monopol dacă eşti singurul care aduci plăci de bază Asus, când pe acea piaţă mai există 100 de brand-uri de plăci de bază.

Nu ştiu dacă DC importă sau nu Asus, dar mulţi identifică cele două brand-uri, şi asta e cel mai important. De RHS n-au auzit decât cei din branşă, ia un client oarecare de tehnică de calcul şi întreabă-l de RHS, Asbis, ElkoTech etc, apoi întreabă-l de DC, Flamingo, UltraPro, Best...

lucrez in domeniu si stiu foarte bine cum merg lucrurile
Dacă faptul că lucrezi în domeniu ar constitui un avantaj, ai avea informaţii mai precise şi, mai ales, actualizate. :wink:
 
Originally posted by Bico
Importatorul ASUS care e menţionat pe site este de obicei o firmă care a semnat un contract de distribuţie cu ASUS, ceilalţi aduc marfa după ce aceasta a mai trecut printr-o mînă.

OK... teoretic, cunosc acest lucru. Dar care e importanţa practică? Mâna aceea murdăreşte marfa, o irită la subraţ, o învecheşte? Eventual îi schimbă niţel preţul şi poate apar şi întârzieri de o zi-două, care la nivel de en-gros chiar îşi pierd importanţa. La urma urmei, preţul en-detail şi pentru end-user contează, iar aici diferenţele se fac fără a se ţine cont de titulatura de "importator direct, unic, fără intermediari".
 
Back
Top