De unde cumparam? Secrets Revealed

De obicei pentru obiectivele în jur de 1000 de lei sau mai puțin nu prea merită să te chinui (la Canon cel puțin, poate o fi mai bine la Nikon), pentru că doar partea de diagnosticare și pus la loc costă câteva sute de lei (trebuie și re-aliniat optic dacă îl desfaci) iar piesele nu-s neapărat ieftine. Cred că cea mai ieftină reparație pentru un obiectiv de-al meu a fost 600 de lei (obiectiv de ~2000 lei pe care-l găseai SH la 1000+), unde piesa efectivă a fost 200 de lei (un motor de focalizare).
 
Pentru Nikon preturile la service se plangeau unii ca ar fi mai mari ca la Canon, pe varianta oficiala.
Pe de alta parte, poate e momentul sa cumperi alt obiectiv mai serios si de data asta impreuna cu parasolar. Sigur, si o curea ajuta, sunt diferite variante si modele.
 
Avea curea, dar ceasul rau, pisica neagra, in fine, nu stau acum sa despic firul in 4 ce ar fi putut sa faca ca sa evite accidentul.
Un obiectiv mai serios? Ma tem ca nu inteleg sfatul, adica sa iau ceva de fer? Oricat de serios ar fi un obiectiv, daca-l trantesti de ciment se strica si aia e!
 
Obiectivele mele au avut parte de trante serioase si inca functioneaza.
Nu sunt un expert in Nikon, dar sunt sigur ca poti gasi informatii despre obiective. Cele din gamele profesionale tolereaza destul abuzurile.
 
  • Like
Reactions: Neo
Multpreafrumoasa mea soție a scăpat DSLR ul din mână, care a cazut fix in obiectiv! Acum pot zări prin obiectiv chestii de plastic care se misca de colo colo.
  • Ce service autorizat Nikkor avem la noi in tara??
  • Aveti ceva experiente cu acest service?
  • Merita in general sa-mi bat capul sa-l dau la reparat sau mai bine il duc la reciclat? (vad ca obiectivul se mai gaseste de nou pe la 1200 lei, cred ca e scos din productie, pt ca-l gasesc numai pe la niste ciudati )
Ce obiectiv este mai exact?

miahi - nu știu de "realiniere optică", da' din câte am văzut la sticlele Nikkor, dacă nu le distrugi fizic chestii se "aliniază" singure când le reasamblezi și nu rămân șuruburi pe dinafară :biggrin:
 
Da, dacă notezi rotația fiecărui șurub și fiecărei componente față de celelalte, poate iese ceva cât de cât asemănător. Dar nu-ți trebuie mult ca să nu mai fie toate lentilele perfect paralele și concentrice, iar rezultatele-s nasoale dacă te uițî atent (aberații cromatice, plan focal care nu mai e paralel cu senzorul). Diferența poate să nu fie așa de mare cât să observi, dar orice reparație bine făcută include și reglaje. Bine, unii nu reușesc să facă alinierea corect nici în fabrică (ex: Tamron 17-50 2.8 era optic comparabil cu Canon 17-55 2.8, dar doar 10% din obiective erau de fapt bune, restul erau prost aliniate și te trezeai cu un colț în focus și celelalte la cucurigu, îți trebuia noroc chior).
 
Ce obiectiv este mai exact?

a.Irelevant! Nu vă zic, ca incepeti cu huo si buo, că aberații cromatice pe la colțuri, că vignetare și alte de astea. Vă știu eu! :smile:
b.Nici nu ma gândesc să mă apuc eu de el, n-am nici cea mai mică curiozitate, singurul motiv pentru care l-aș desface ar fi sa recuperez optica din el ca să mă joc cumva cu ea! (Ahh cate ore minunate am petrecut (cu vreo 40 de ani in urma??) dând foc la chestii prin curte, cu "lupele" de la "optik montage experiment"). Dar să-l mai și pun la loc??? Mai degrabă mă uit la John Wick.
c. Ca fapt divers si din nou, complet irelevant, n-am scăpat in viața mea un obiectiv sau aparat foto, ce faceti cu ele de au parte de "trânte serioase"?
d. Trec pe Canon! :biggrin:
 
Last edited:
Ale mele functioneaza foarte bine dupa trante serioase, nu am vazut nimic deosebit. Irelevant daca e Canon sau nu, am si Sigma.
 
Io am un obiectiv Nikkor 24-70 f/2.8 din categoria pro cu niște probleme, și stau cu el în dulap că nu mă îndur să-l trimit la service. Cică best of ar fi Kamerawerk.ro da' după ce mi-au răspuns monosilabic cu "daține un tel" la un mail detaliat m-am cam dezumflat. Pot doar să sper că aptitudinea lor forte e reparatul de aparatură foto, că la comunicarea prin e-mail m-am lămurit.

Între timp s-a spart body-ul D90, altul nu mai iau, am trecut la o compactă Canon PowerShot G9X Mark II care face aproape aceeași treabă în nevoile mele curente de fotografiere da' cu mult mai puține kilograme, și deci singura grabă să dau obiectivul la service e ca apoi să-l vând fără pierdere prea mare și să eliberez un dulap.
 
Exact! cu bucățele de plastic negru!
Auleo cât m-am mai holbat și intr-unul dintr-asta pe vremuri. Tin minte că prin clasa 6-a (cred) ne-a pus tovarasa de fizică, să ne construim caleidoscop (cred ca avea un deal cu geamgiul din oraș). A iesit cu măcel atunci, pt ca i-am spart maica-mii niste nasturi colorați (foarte frumosi dealtfel, ii tin minte), ca sa am multe margelele colorate de pus in caleidoscop.
 
a.Irelevant! Nu vă zic, ca incepeti cu huo si buo, că aberații cromatice pe la colțuri, că vignetare și alte de astea. Vă știu eu! :smile:
b.Nici nu ma gândesc să mă apuc eu de el, n-am nici cea mai mică curiozitate, singurul motiv pentru care l-aș desface ar fi sa recuperez optica din el ca să mă joc cumva cu ea! (Ahh cate ore minunate am petrecut (cu vreo 40 de ani in urma??) dând foc la chestii prin curte, cu "lupele" de la "optik montage experiment"). Dar să-l mai și pun la loc??? Mai degrabă mă uit la John Wick.
c. Ca fapt divers si din nou, complet irelevant, n-am scăpat in viața mea un obiectiv sau aparat foto, ce faceti cu ele de au parte de "trânte serioase"?
d. Trec pe Canon! :biggrin:
:facepalm:

Întrebarea era de pură curiozitate.


De asemenea, puține obiective scapă bușelilor, pot fi ele uber profi că nu te pui cu fizica asfaltului. Tot ce scapă în întregime funcțional este bulan chior.
 
Dacă interesează pe cineva un laptop pentru office/navigare net/filme au la Kaufland un Lenovo S145-15IWL redus la 559, 6 lei. Preț de tabletă.
Deasemenea, dacă vă interesează.
 
Last edited:
Tocma' am venit de la Kaufland, nu observasem nici un laptop. Nu mă pune să mă întorc, că iau 10 buc. :biggrin:
 
Pe bune, în zona cu mărfuri de-astea nealimentare. Eu am luat unul pentru fiică-mea de moș Crăciun, că nu-i trebuie mai mult de office/filme/net. Să nu crezi că e vreo bestie, e cu Celeron 4205U, cică apărut anul ăsta în Q1, iar din reviewuri văd că face față la ce vrea fiică-mea.
 
Să poţi să-i pui SSD, apoi o să zboare în orice. :smile: Da' la banii ăia luam vreo 10 ca să le revând dup-aia la alţi bani... :hihi:
 
Nu cred că ar fi o investiție de afaceri grozavă. :smile: Dar e bun de luat "pentru acasă". :biggrin:
La Oșan... contraofertă la Gudramu' lu' Quark. Am luat și eu unul, să-i triplez capacitatea lui Pochito. :biggrin: Sau poate să-l folosesc la unul din dashcam-uri. :kul:
Teste, aici.
 

Attachments

  • IMG_20191208_095132.jpg
    IMG_20191208_095132.jpg
    129.2 KB · Views: 22
Last edited:
Multpreafrumoasa mea soție a scăpat DSLR ul din mână, care a cazut fix in obiectiv! Acum pot zări prin obiectiv chestii de plastic care se misca de colo colo.


FISA DE SERVICE: 298526



Piesa
Cantitate
Pret lei
APERTURE BLADE UNIT
1​
68.61
VR UNIT
1​
225.19
SWM UNIT
1​
201.25
FILTER RING UNIT
1​
50.34
Manopera
Pret lei
Reparatie majora
Reparatia majora reprezinta procesul tehnologic de inlocuire si reparare a componentelor electronice si mecanice de baza.
200.00​
TOTAL DEVIZ REPARATIE
745.39
 
Back
Top