De unde cumparam? Secrets Revealed

Experiența mea cu baterii ne-originale pentru aparate foto e destul de ok, 3/4 din capacitate la 1/3 din preț (există și mult mai ieftine, dar sunt două riscuri: primul banal - nu ți-l recunoaște încărcătorul original, caz în care trebuie să iei unul noname special pentru acumulatorul noname, și al doilea mai puțin banal - se umflă/curge/ia foc acumulatorul de 50 lei în aparatul foto de 1500€ și nu e chiar plăcut). De obicei durata de viață a unui acumulator noname e mai mică. Acumulatorul original de la Canon 20D (produs în 2004) încă mai merge, pe când acumulatorii noname cumpărați de mine prin 2006-2007 sunt aproape morți - încărcătorul zice în 5 minute că i-a încărcat, aparatul zice în 5 minute că s-au descărcat.

Și care este rostul să iei 3 acumulatori 3rd party în loc de unul original care ai șanse să te țină ani buni și ai garanția că nu explodează-n aparat? Că prețul este cam același (1/3*3) și nu văd cum ai putea goli 2 acumulatori de 20D într-o sesiune de shooting fără a avea posibilitatea de a-i reîncărca (reîntors la hotel, etc). Bine, într-adevăr, nu știu exact cât ține un acumulator de 20D, eu la D90 n-am avut niciodată probleme nici când trăgeam constant, după aceea am luat un grip și nici măcar nu mi-am mai făcut probleme de genul omg se termină bateria. Dar și pentru D90, și pentru D800 am luat al doilea acumulator original, nu 3rd party. Unde mai pui că recent acumulatorii 3rd party sunt blocați de firmware, cel puțin la Canon 6D.

Referitor la acumulatorii de S2, am luat 2x Anker la un moment dat și sunt încă foarte ok, bateria originală a cam început să se umfle dar ăia se țin bine de tot. Foarte plăcut surprins.

Referitor la acumulatorii care afișează mai mult decât bateria originală dar au aceleași dimensiuni:
- respectivii acumulatori Anker sus-menționați au 1900mAh (VS 1650mAh cât are cel original) și chiar țin (vizibil) mai bine ca bateria originală;
- set de acumulatori Wasabi Power (celule japoneze, yo) pentru GoPro Hero 3 Black Edition sunt cotați la 1200mAh (VS 1050mAh cât are cel original), sunt ușoooor mai mici decât cel original (la cât e GoPro-ul de mic, se simte cât de lejer intră în locaș) și țin ceva mai bine ca cel original. Unde mai pui c-am loat doi la 15 lire (+charger :biggrin:).

Evident, cazurile menționate de mine nu au 2.5x capacitatea celor originali în aceleași dimensiuni și este plauzibil să găsești acumulatori after market care sunt chiar mai buni decât cei originali - ambele cazuri cu Anker și Wasabi demonstrează asta. Sau oi fi avut eu noroc :smile:

LE: Apropiat de ce zice Adi: la ales acumulatori noname de aceeași dimensiune fizică, alegeți din ăia care au decența să spună că nu au capacitate >= cu cei originali. Și dacă e capacitate egală e dubios - se poate măsura ușor cu un cântar, capacitatea variază ~ direct cu greutatea, la aceeași calitate a celulelor (iar variația greutății între acumulatorii originali e <0.5 grame). Dacă un acumulator original de 1390mAh are 78.7 grame, iar unul noname de "1390mAh" are 68.5 grame, cam cât au mințit chinezii? :biggrin:
Ai nevoie de o balanță foarte sensibilă pentru a măsura coerent chestia asta, dimensiunile și masa acumulatorilor (care nu-s pentru mașină) nu sunt suficiente ca să folosești cântarul din baie :smile:
 
Nu luați baterii externe de pe DX/ebay, sunt ieftine dar în unele cazuri nu au nici 10% din capacitatea scrisă pe ele, fiind o cutie mare cu o baterie mică lipită pe undeva (alea ușoare) sau o cutie mare cu o baterie mică lipită pe undeva + o bucată de metal lipită pe altundeva (ca să nu mai fie ușoare :smile:).

Și încă o chestie: toată lumea scrie capacitatea bateriei din interior (ex: 3000mAh) la 3.7V, dar device-ul scoate 5V (USB); chiar și cu circuite de ridicare a tensiunii foarte eficiente tot pierzi minim 5%, iar telefonul mai pierde și el la încărcare minim 5% (se mai încălzesc și bateriile, se mai încălzesc și circuitele de transfomare), așa că nu vă bazați că încărcați full din 3000mAh un telefon cu baterie internă de 3000mAh pentru că nu o să se întâmple.

@Neo: ghici cât de repede treci prin acumulatori la -10..-20 de grade :smile:. La o nuntă treceam lejer prin 2 acumulatori fără să mă chinui; IS-ul papă baterie, ecranul la fel. La tras rafale e mult mai bine - un airshow de câteva ore și 3-4000 de poze se poate face cu juma' de acumulator pe 7D, dar tot am 3 acumulatori și pentru ăla (foarte utili mai ales la filmat). Iar în unele locuri nu ai prea multe prize, așa că trebuie să alegi între cărat adaptoare și încărcat pe rând diverse chestii.

Cântar de 0.01 grame rezoluție am. Ghici cine de pe forum mi-a dat așa ceva :biggrin:.
 
Și care este rostul să iei 3 acumulatori 3rd party în loc de unul original care ai șanse să te țină ani buni și ai garanția că nu explodează-n aparat? Că prețul este cam același (1/3*3)
Greseala de calcul: 3x1/3 la pret, 3x3/4 la capacitate. Cu banii de un al doilea acumulator original obtii 9/4 capacitate, adica mai mult de bublu. Daca la o camera de 1500 de euro e un targ cam riscant, la un telefon primit cadou nu e o problema prea mare si chiar am golit 2 acumulatori intr-o singura zi.
 
Ok, la un telefon mai înțeleg, dar la un aparat foto DSLR nu prea ai ce face cu capacitatea respectivă, ai în jur de 1000 de cadre cu o baterie, dacă adaugi un grip aparatului ai doi acumulatori disponibili, deci ~2000 de cadre. Nu ai suflu să umbli într-o zi în vacanță să tragi 2000 de cadre (dacă nu tragi rafală sau chestii de genul sau filmare).
 
Nu luați baterii externe de pe DX/ebay, sunt ieftine dar în unele cazuri nu au nici 10% din capacitatea scrisă pe ele,
Ei, eu am luat un acumulator extern inainte sa citesc si am nimerit bine: pretinde 17.000 mAh, am incarcat 3 telefoane si o camera video cand stateam la cort si nu aveam curent in zona decat cu mufa ciudata de se foloseste la rulote. Nu stiu daca are 17.000 sau 14.328 si nu imi pasa, la 25$ a facut toti banii dati pe el. Are 300g, dar l-am carat ori in topcase la moto, ori direct on geanta de pe rezervor in timp ce incarca telefonul + GPS-ul unui coleg care vorbea extrem de mult.
 
@Neo: ghici cât de repede treci prin acumulatori la -10..-20 de grade :smile:. La o nuntă treceam lejer prin 2 acumulatori fără să mă chinui; IS-ul papă baterie, ecranul la fel. La tras rafale e mult mai bine - un airshow de câteva ore și 3-4000 de poze se poate face cu juma' de acumulator pe 7D, dar tot am 3 acumulatori și pentru ăla (foarte utili mai ales la filmat). Iar în unele locuri nu ai prea multe prize, așa că trebuie să alegi între cărat adaptoare și încărcat pe rând diverse chestii.

Cântar de 0.01 grame rezoluție am. Ghici cine de pe forum mi-a dat așa ceva :biggrin:.

Ok, eu nu ajung în Islanda până la anul :biggrin: De asemenea, eu nu folosesc IS și nici ecranul, iar LCDul ăla monocrom nu papă mai deloc baterie. Rafală și filmat, de acord, de-aia car 2 acumulatori suplimentari pentru GoPro :smile:

Habar n-am cine de pe forum lucrează cu droguri :biggrin:
 
Nu ai suflu să umbli într-o zi în vacanță să tragi 2000 de cadre (dacă nu tragi rafală sau chestii de genul sau filmare).
Daca mergi la un air show tragi rafale la greu, sau parca asta facea @miahi anul trecut pe Clinceni. Nu stiu cat tine o baterie la asemenea utilizare, doar povestesc ca fotografiatul in rafala se mai intampla.
 
Ei, eu am luat un acumulator extern inainte sa citesc si am nimerit bine: pretinde 17.000 mAh, am incarcat 3 telefoane si o camera video cand stateam la cort si nu aveam curent in zona decat cu mufa ciudata de se foloseste la rulote. Nu stiu daca are 17.000 sau 14.328 si nu imi pasa, la 25$ a facut toti banii dati pe el. Are 300g, dar l-am carat ori in topcase la moto, ori direct on geanta de pe rezervor in timp ce incarca telefonul + GPS-ul unui coleg care vorbea extrem de mult.

Confirm că acumulatorii ăștia externi chiar își fac banii, am unul de ~8000mAh, încarc din el iPhone-ul de vreo 3 ori și Nexus 4 o dată, deci cred că este cam pe-acolo la capacitate.
 
Mi-am luat un acumulator extern din SUA, cu gândul la frecventele situații când eram în oraș și, cu două telefoane fiind, din varii motive, rămâneam fără baterie. Și cu gândul la rarele mele excursii când nu aveam priză.

E în dulap și acum acel acumulator extern. Are funcție de încărcat laptopul, poți conecta orice tip de telefon la el. Are USB.

E în dulap.
 
Aproape nimic din ce spui nu are sens, dar sunt de acord ca e in dulap. Si al meu e in dulap. Amin!
 
Nu îl folosesc, deși când l-am cumpărat intenționam să îl folosesc. E mare, greu, și deseori inutil.

Lipsa de sens e o încercare, nereușită se pare, de umor (am lăsat punctele neconectate pentru a produce surpriza, și de aici umorul).
 
Ah, am inteles, e ca atunci cand mi-am cumparat eu un pachet de tampoane si nu le-am folosit.

De fapt dupa vreo 3-4 ani le-am gasit o utilizare, pe post de mega-plasturi peste rani. Tampoane demachiante, cred ca se numesc, sunt niste discuri rotunde de vreo 5 cm diametru. Nu se pot folosi sa stergi ecranul la telefon ca lasa scame.

Suntem pe aceeasi lungime de unda, nu?
 
Un prieten are o pereche de Sennheiser PC-350 și i s-au bulit earpads și pernuța aia de deasupra. Ar fi auzit că merg astea. De unde s-ar putea găsi în .ro trebile astea?
 
Am luat si eu de pe ebay pentru HD 212 Pro. Se potrivesc, dar nu-s la fel ca orginalele. Sunt mai tari si mai putin comode.
 
Atentie la scannerele foto de la LIDL, se pare ca toate sunt cu mici defecte / refurbished. M-am pricopsit cu unul, senzor cu probleme. Am vrut sa-l schimb dar nu mai exista (s-au vandut toate). Banii pot sa-i iau oricand inapoi dar prefer sa-l tin (la cat am dat pe el) si sa ignor mica pata desaturata pe care o pune intr-un colt al imaginii, mai ales ca ce scanez eu sunt oricum negative B/W vechi si zgariate.
 

Attachments

  • Scanner LIDL.jpg
    Scanner LIDL.jpg
    28.9 KB · Views: 34
După cum arată nu e chiar scanner, ci un fel de aparat foto, de aici și problemele într-un colț (un scanner ar avea problema pe toată lungimea scanării). Nu cred că-s refurbished, ci pur și simplu așa merg ele, optică de plastic, backlight neuniform și CCD-uri la kg.
 
Iti dai seama ca l-am desfacut pana la lentile. :smile: Este o camera foto CCD de 5MPx si un iluminator cu LED-uri albe (care este surprinzator de uniform). Defectul (crop 1:1) se manifesta asa. Poate fi din CCD sau poate din RAM (cred ca baga imaginea intr-un buffer, ceva...).
 

Attachments

  • defect.jpg
    defect.jpg
    4.5 KB · Views: 40
Back
Top