De unde cumparam? Secrets Revealed

La banii ăștia parcă aș lua unu' doar să mă joc cu el :smile:.

Pentru cei care vor ceva silent, citiți aici (și restul review-ului). Dacă nu setezi cel puțin un RAID, se turează mai mult ventilatoarele decât ar trebui.
The solution is "to configure the B120i in RAID mode. That would mean configuring at least one disk as a RAID-0 array." The end result, reportedly, is that the fan speed drops from about 37~39% to 22%.
[...]
The overall noise reduction in RAID mode compared to ACHI is around 10 dBA, or roughly half the subjective noise.
 
A aparut un BIOS mai nou (ROM J06 11/09/2013) care micsoreaza un pic turatia de "relanti" a ventilatorului in AHCI mode. De fapt problema vine din faptul ca ventilatorul este controlat de iLO iar daca iLO nu are informatia de temperatura a HDD-urilor va seta o viteza considerata sigura (dar care este relativ mare). Problema asta apare atunci cand controller-ul este in AHCI mode sau cand folosesti controller-ul RAID B120i fara drivere (iar drivere nu sunt decat pentru Windows Server, Red Hat 6, SUSE 11 si ESXi 5.x)
 
Ce nu înțeleg e dacă plătești și o licență separată pentru iLO obții control asupra turațieo ventilatorului sau nu. Am mai folosit iLO și, pentru remote management complet, are sens să iei licența aia, altfel e castrat rău (power on/off, consolă text și niște mărunțișuri).
 
Atentie, pentru ca "HP to begin charging for firmware updates and service packs for servers"
The HP ProLiant MicroServer N40L, for example (shown here), was available for sale in 2012 at heavily discounted prices from online sellers, typically under $300. But this widely used server, which contains four drive bays in a compact box that is well under 1 cubic foot, wouldn’t run Windows Server 2012 R2 (or, for that matter, Windows 8.1) for months after their release to manufacturing. Windows Server 2012 R2 was released to MSDN and TechNet subscribers in September 2013 and was generally available in October 2013. But trying to install that OS on a ProLiant MicroServer resulted in a series of errors, with the system hanging at boot. The only workaround was to disable the built-in Gigabit Ethernet controller, a serious limitation for a server.

HP released a firmware fix for the issue in mid-November, 2013. The ProLiant MicroServer N54L, a later version of the N40L with a beefier processor in the same enclosure, suffered from the same flaw, fixed with a firmware update at the same time.

But the MicroServer’s warranty for software is only 90 days after purchase; under the new policy, access to the firmware after 90 days would require the purchase of an HP Care Pack, at current prices of between $126 and $200, roughly half the cost of the original hardware. That’s a hefty price to pay to fix what is arguably a defect in the original product.
 
Daca pui iLO advanced nu primesti control asupra turatiei ventilatorului, chestia cea mai notabila este accesul la Remote Console care este foarte utila si montarea de imagini ISO / IMG sau foldere de pe client, dar cam atat.
 
Eu am comandat unul, vedem cum merge. Nu cred că o să înlocuiască serverul actual (nu suportă mai mult de 16GB RAM și CPU-ul e mult mai slab), dar pare ok pentru un alt proiect, unde n-o să am acces fizic tot timpul, adică pare util iLO, chiar și crippled.
 
A dat cineva recent un link unde puteam face tracking la comenzile de pe dx, nu-l mai gasesc si as vrea sa vad pe unde s-a pierdut coletul meu. Mersi.
 
Am incercat dar nu gaseste nimic pe nici unul din campurile alea, returneaza not found. In schimb pe link-ul lui pufi l-a gasit.
 
Există magazine (non-online și ușor de ajuns la ele) unde găsesc mine de creion 0.5mm 2B? Scriu mult cu creionul și mi s-a cam terminat "stocul", iar în magazinele uzuale nu prea găsești altceva decât HB. Văd chestii online, dar un pachet de mine costă 3 lei și transportul 30, sau cer comandă minimă cât 20 de pachete.
 
Comanzi 40, ai stoc până la zombie apocalypse?

La modul serios, cu consumabilele de birotică am ales calea bulk, nu exagerat totuși (era să cumpăr 5 cutii de câte 5 topuri de hârtie, credeam că-s de fapt 5 topuri punct :biggrin:).
 
Uită-te pe la librăriile de cartier sau cele de pe Magheru, între Romană și Universitate. Mai este o librărie foarte bine aprovizionată pe Dorobanți. Mă uit și eu în seara asta în Tineretului la 2 librării dacă găsesc, și-ți dau mesaj cu detalii - îmi spui dacă și câte să-ți iau.
 
Merci. Cheia e 2B, că HB se găsesc peste tot. Și când am luat "stocul" actual am căutat ceva, dar asta era acum câțiva ani, iar magazinul unde am găsit atunci (un importator Parker de prin Afumați) e cam departe și nici nu știu dacă mai există.
 
Mama arhitect, știu de la câțiva ani diferența între B, 2B, HB, H, F :wink: Azi trebuie să schimb ruta, da' poate mâine.
 
Și ca să vezi chestie, am găsit 5 cutiuțe Rotring 0,5mm 2B, 3,5 lei bucata, le-am luat. N-am mai apucat să stau să întreb, că închideau. Te coafează sau le păstrez?
 
Unde gasesc cateva Allen key (inbus) in Bucuresti in sistem imperial? Imi trebuie 7/64 si 9/64 sau 10/64 (5/32) pentru noul sprijin de sageata de arc venit de la DX montat pe dos, iar cele in metric de 2.5mm, 3, 4 si 5 nu se potrivesc, 2.5 si 4 sunt prea mici, 3 si 5 prea mari.
 
Back
Top