De unde cumparam? Secrets Revealed

Aduce cineva in .ro carcase Silverstone? Vreau sa-mi fac un HTPC si am vazut la Silverstone niste carcase interesante.
Ar fi alte variante de cumparat din Romania, caut o carcasa HTPC, care sa aiba spatiu pentru o sursa ATX, cam asa ceva sau asa!?
Si eu am cautat una anul trecut, până la urmă am o luat-o de pe amazon.de
 
TQC au alt patronaj, au vândut Marian și Mădălina. Momentan nu e nici cum cu ei, nici noi ca distribuitori nu suntem încă în relații bune cu noii cetățeni.
 
În caz că aveti prin casă un SSD de 2,5" de capacitate mică și nu mai aveți ce face cu el, aș fi interesat să-l cumpăr. Cănd spun mic, mă refer la faptul că am nevoie de maxim 2GB, deci și un SSD de 10 GB e ok. De fapt 2.5 inch nu e o condiție obligatorie, important e să fie pe SATA.
 
o cerere similara am si eu. :smile:

În caz că aveti prin casă un SSD de 2,5" de capacitate mică și nu mai aveți ce face cu el, aș fi interesat să-l cumpăr. Cănd spun mic, mă refer la faptul că am nevoie de maxim 2GB, deci și un SSD de 10 GB e ok. De fapt 2.5 inch nu e o condiție obligatorie, important e să fie pe SATA.
 
:smile:)) Avem deja de ala și n-a vrut sa booteze de pe el... Eu am rezolvat problema prin amabilitatea lui miahi, bonko a ramas cu buzele umflate.
 
Nu știu alții cum sunt, dar la cum se vând plăcile grafice în momentul ăsta (din cauză de ethereum mining - ex: zero GTX1070 în stoc) nici cabluri normale de alimentare nu prea mai găsești :frown:. Aș lua un cablu normal să văd cum sunt prinse cablurile în mufă, și aș bricola la el până iese low-profile.
 
Mda, deci de-aia o disparut placile video? Am cautat sapt trecuta de nebun un GTX 1070 la un pret rezobabil si l-am gasit doar pe amazon.co.uk. Din pacate am doar azi ca EVGA GTX 1070 FTW si Corsair Carbide Air 240 nu prea se impaca.
 
Există până și plăci speciale pentru mining (fără output). Ideea e că ethereum a stat complet în umbră (valoare aproape constantă, foarte aproape de limita de rentabilitate de mining) până în mai, când și-a dublat valoarea în câteva zile. Pe urmă a ajuns la 10x prețul inițial; acum a mai scăzut, și probabil o să le treacă, dar asta e. Plăcile căutate sunt de fapt AMD, pentru că-s mai eficiente la calculele astea (și codul inițial era scris pentru OpenCL), dar în lipsă de ele se cumpără și nvidia. Și trebuie memorie multă (minim 4GB, din câte am văzut), adică plăci de top.
 
Totusi, cum se explica aceasta crestere brusca si babana, combinata cam in acelasi moment si cu Bitcoin?


 
Poate e sezonul de spălat bani :biggrin:. Prețul e stabilit de piață prin cerere/ofertă pe diverse exchange-uri, așa că depinde cât se cumpără și cât se vinde, dar aparent lichiditatea nu e chiar mare; bitcoin a avut un crash acum vreo 2-3 ani când cineva a vrut să vândă mai "serios".

Ethereum n-are un istoric de mare încredere, de ex. cineva a greșit o funcție (de fapt API-ul e/era muci, ceva de genul existau două funcții, Transfer și transfer, care făceau chestii diferite) și a transferat câteva zeci de mii de Ethereum (valorând acum niște milioane $) către o adresă inexistentă (și cum adresa e un hash la o cheie publică, s-au pierdut pur și simplu). Acum câteva zile a fost un crash pe unul din exchange-uri de în câteva secunde s-a ajuns la 10 cenți/ETH de la $350/ETH, după care a crescut la fel de brusc la loc (3000%). Totuși tehnologia și ideea din spate e interesantă, doar că "monedele" sunt dubioase.

Am niște colegi care s-au plictisit de bursă/pariuri/etc și acum se distrează cu de-astea, ca un fel de combinație a celor dinainte. E 100% necontrolabil și imprevizibil; depinde cine mai e hăcuit sau cine fuge cu banii :smile:.
 
Exact asa am si eu un prieten care traieste ca ultimul amarat dar s-a saturat de frecat banii pe bursa si acum ii freaca pe Ethereum. Nu-s convins ca e treaba buna. Faptul ca au exista cateva cazuri de imbogatire peste noapte nu inseamna ca este ceva diferit de Loto, pana la urma si acolo unii mai se imbogatesc cu cate un bilet simplu. Cu toate acestea, parca as investi 2-3$ in cate o moneda care acum valoreaza centi si sa vad ce se intampla. Evident, castigul va fi mic oricat de mult ar creste moneda, dar nici mii de dolari nu as baga in asa ceva sperand sa nu ii pierd.
Interesant este ca apar sisteme facute doar pentru minat si ma intreb de ce nu le folosesc direct cei care le produc, probabil profitul ar fi mai mare decat cel din vanzarea lor efectiva.
 
Interesant este ca apar sisteme facute doar pentru minat si ma intreb de ce nu le folosesc direct cei care le produc, probabil profitul ar fi mai mare decat cel din vanzarea lor efectiva.
Ceva de genu'? :biggrin:


Io recunosc ca-s mai mosneag si intotdeauna am fost cam paralel cu chestiile economice dar nebunia asta cu monedele virtuale ma depaseste complet. Pur si simplu nu inteleg cum apar banii virtuali din nimic. La astia clasici macar stiu ca-s sustinuti de economie/rezerve bancare/aur/whatever dar astia virtuali se nasc din algoritmi. Dafuq? :what:
 
de ce nu le folosesc direct cei care le produc, probabil profitul ar fi mai mare decat cel din vanzarea lor efectiva
De obicei asta se și întâmplă. La bitcoin făceai comandă de ultima jucărie și ți-o livrau după 2 luni. Cum profitul din minerit e ceva de genul f(x)=e^(-x) - N (pentru că poți să nu ai profit dacă e curentul mai scump), primele 1-2 luni sunt cele importante (dificultatea mineritului = timp/bitcoin crește). După 2 luni mai ai ceva profit, dar nu la fel, apare hardware nou, îl dai pe cel vechi la cei mai amărâți ca tine și ei vor face la fel după alte 1-2 luni. De-aia e plin de device-uri de minat până și pe olx, există altele mai eficiente (ce e pe olx e kindof break even acum, dacă mai stai un pic scade sub).

Hardware-ul pentru bitcoin e foarte simplu, pentru că doar face hash-uri sha256, și acum totul e hardware super paralelizat (plăcile grafice în acest caz erau doar ceva mai bune decât CPU-urile, pentru că erau calcule pe biți/întregi, pe când GPU-urile sunt bune în virgulă mobilă). Cu ethereum e mai complicat de făcut hardware specializat pentru că are nevoie de tone de RAM și de tone de bandwidth (plăcile grafice au sute de GB/s), adică e mult mai greu pentru un chinez mic să facă ceva serios și mai eficient ca un GPU.
 
Back
Top