De unde cumparam? Secrets Revealed

Mda, cam scump din pacate. Ma uitam dupa asa ceva fiindca am gasit o placa de baza cu 2 porturi sata si ma gandeam sa pun un adaptor d'asta, dar cred ca renunt si mai caut. Mersi de info. Apropo, daca aveti vreo placa mini ITX cu procesor Atom si 4 porturi sata de vanzare poate facem un business. :biggrin:
 
Placa are PCIE, si placa pe care am avut-o dar se pare ca s-a ars (posibil nu singura :smile: ) avea 4 porturi si pe ea am pus un adaptor pci-e - 2 sata. As avea nevoie de 8 porturi sata pentru carcasa pe care am luat-o, asa ca nu prea ma coafeaza. De aceea ma gandeam sa iau placa asta cu 2 porturi si un adaptor cu minim 6 porturi, dar la preturile astea prefer sa mai astept putin pana gasesc ceva cu 4 porturi si eventual apoi sa-i mai adaug un adaptor cu 4 porturi, sa fie 8 de toate.
 
Vezi atunci un controller HP P400 / DELL PERC 5i/6i cu interfata PCIe care suporta pana la 8 harduri (nu mai mari de 2TB fiecare) - le gasesti in intervalul 100-300 RON. Evident, mai ai nevoie si de nista cabluri adaptoare dar se gasesc si astea...
 
Tot nu e o varianta din cauza la "nu mai mari de 2TB fiecare". Si daca n-or fi 8 atunci sa fie 6 macar, cat aveam inainte.
 
setup-ul asta e reliable
Port multipliers folosește și HP în Smart Array-urile sale, și DAS-urile pot funcționa tot așa. Deci sunt și soluții enterprise foarte stabile bazate pe asta. Diferența o face faptul că ăștia nu prea trag RAID-uri software. Nici la Backblaze nu văd să scrie undeva ce matrici au. De altfel sunt chiar curios, fiindcă din ce listează acolo drept controllere și multiplicatoare, cu siguranță nu sunt controllere RAID hardware. Poate că, având atâtea discuri, au redundanțe multiple - o matrice software din 5 discuri este replicată cu o altă matrice software de 5 discuri în altă parte, încât poa' să pice atât un disc, o matrice sau un POD întreg și ei tot au backup online altundeva, deci pur și simplu nu le pasă de acest risc.
 
Pai matricea RAID poate fi mai mare de 2TB, iese de cat vrei - limitarea vine din hardware unde probabil nu se stie folosirea GPT pentru harduri iar MBR-ul este limitat la 2^32 * 512 bytes = 2,199,023,255,552 bytes
 
Nu folosesc raid iar hdd-urile au mai mult de 2TB fiecare, cred ca unul singur mai are 2TB.
 
De altfel sunt chiar curios, fiindcă din ce listează acolo drept controllere și multiplicatoare, cu siguranță nu sunt controllere RAID hardware
De-aia își permit să publice tot hardware-ul, pentru că rezultatele lor se cam aplică doar dacă ai și softul (pe care nu-l publică). Au câteva mici articole referitoare la soft, e ceva custom cu 90% din funcționalitatea unui controller "normal", permite RAID-uri în orice combinație data/parity, folosește RAM-ul sistemului pentru caching și e un sistem de orchestrare între pod-uri pentru distribuirea cât mai uniformă a load-ului și datelor.
 
Din ce am citit nu au nici un fel de RAID hardware, sunt controllere SATA chioare si multiplicatoare de porturi, dar folosesc o schema de RAID software care nu cred ca e proprietara; din specificatiile software poate fi aproape orice, dar sigur nu ZFS :tongue:
 
Pai am vazut ca cele 45 discuri dintr-un Pod sunt impartite in 3 matrici RAID6 iar Pod-urile probabil ca sunt si ele intr-un fel de RAID (la novel de host-uri) gen HP Lefthand.
 
Unde gasesc niste suruburi de genul celor din atasament? Sunt suruburi de hdd cu distantier, de la vechea carcasa de nas/htpc si am constatat ca nu le mai gasesc pe cele care nu erau montate.
 

Attachments

  • suruburi hdd.jpg
    suruburi hdd.jpg
    85.1 KB · Views: 36
Și eu am pățit la fel când am vrut să mai pun două HDD-uri în NAS; ce am făcut a fost să găsesc niște șuruburi un pic mai scurte decât cele originale (și fără acel "gât") și să le înșurubez mai mult, până le-a intrat un pic și floarea în cauciuc. Am făcut o combinație, 2 șuruburi originale, 2 adaptate pe fiecare HDD, până acum au stat bine.

Între timp am găsit și șuruburile originale prin casă, dar încă nu le-am schimbat.
 
Pe ebay ai incercat?
Eu de acolo am comandat suruburi cu floare conica (aka. "ingropate") pentru rack-ul de hard-uri. Daca comanzi din EU, gasesti plicul in cutia postala in max. 1 saptamana.
 
Am gasit ceva cu tot cu caddy dar e pentru PS3 si suruburile sunt mai scurte.
 
Back
Top