De unde cumparam? Secrets Revealed

Nikon a vrut să facă obiectivele ieftine, așa că a gândit montura F cu un șurub pentru autofocus prin care un motor din body acționează obiectivul. După niște decenii, lucrurile s-au mai amestecat - au început să facă obiective cu motor de autofocus încorporat (mult mai rapid și mai precis decât cel din body), și în paralel unele dSLR-uri entry-level nu au mai inclus acest motor de autofocus fiindcă aveau obiective cu motor încorporat cu care să funcționeze bine mersi. Dar asta înseamnă că poți avea niște obiective clasice super mișto fără motor, care în combinație cu un body de dSLR ieftin fără motor de autofocus, vor necesita focalizare manuală. Indicatorul de focus funcționează în toate cazurile, doar că tre' să învârți de rotiță și nu e nimic rău în asta. Ca și obiectivele cu focală fixă unde trebuie să faci zoom cu picioarele :biggrin:
 
Mi s-a părut o prostie faptul că au scos AF motor din multe bodies dar trebuie să iei mai mulți bani omului pe ceva. Dar este posibil să fie undeva pe acolo și dreptatea ta, adică la bodies mai ieftine motorul respectiv să fi fost mai slab, mie nu mi-a dat niciodată cu virgulă AF cu motorul din D800 :biggrin:
 
Burebista, ai luat Nikon-ul? Ca a disparut de pe f64.
Praktica ala o fi fain, dar e f.f.vechi (cam de-o seama cu noi, lol), pe montura M42 (pe filet). Totul manual, nu automat cum zice f64. Mie mi-ar placea (l-am si butonat pe vremuri pentru o perioada scurta), dar pentru generatiile grabite ar putea fi f.dezagreabil.
 
Cand Nikon a facut alegerea aia Canon au rupt pisica si au trecut pe o montura ne-mecanica, ceea ce le-a dat alte avantaje pe termen lung. Cel putin pana mirrorless a stricat putin jucaria.
In general vorbind cand alegi un sistem ar fi bine sa cunosti asteptarile si sa prevezi cat se poate, ca e costisitor.
Si vorbind despre sisteme, M42 e mort de-a binelea.
 
Back
Top