de-ale laptopurilor

Mulțumesc frumos. Comand chiar acum. Am o urgență, folosesc niște programe care solicită mult RAM și nu pot aștepta.

Un weekend plăcut!
 
Cumpără nou și cumpără două module identice - procesorul tău suportă maxim 16GB RAM.

miahi - lappie ăla suportă și 1.35V și 1.5V după specsurile procesorului? Probabil nu 1.35V pentru un modul și 1.5V pentru altul, însă.
 
Modulul instalat e de 1.35V, după cum scrie prin screenshots, iar cel care nu merge e de 1.5v.
 
Modulul instalat e de 1.35V, după cum scrie prin screenshots, iar cel care nu merge e de 1.5v.
Oricum ar fi fost, trebuia să plece doar cu cel de 1.5V, de aceea am presupus că cel mai probabil era defect.

Îmi place că lui Olivian îi place să se complice pe rând :biggrin:
 
Păi va trebui să vând modulul vechi dacă cumpăr 2 module, și asta e mai complicat decât să le cumpăr pe rând. :smile:
 
Ideea era să iei un kit 2x8GB. Oricât de aiurea sună, este mai simplu și cu garanția și măcar știi că ambele au același ROM instalat, aceeași versiune de PCB șamd, practic nu ar avea niciun motiv să nu funcționeze. Înțeleg că prețurile sunt nesimțite, în schimb. Am avut norocul să prind 2x8GB Corsair Vengeance DDR3 pentru laptop cu echivalentul a vreo 450RON la o lichidare a unui magazin și-am sărit pe ele instant.
 
Pe desktop tensiunea memoriei nu e o problema, dar pe laptop unii fabricanti nu accepta 1.5V din diverse motive, mai mult sau mai putin rezonabile, chiar daca procesorul le suporta. In schimb combinarea de memorii de la fabricanti diferiti si chiar capacitati diferite merge de obicei.
 
Am cumpărat și instalat modulele, totul pare OK, am 16 GB, și din ce înțeleg eu, merg chiar în Dual Channel.

Am fost să ridic eu comanda de la PC Garage, deoarece aveam drum pe la masterul de la Titu Maiorescu azi, și am zis să nu îi mai pun pe ei să plătească transportul, deși era gratuit pentru mine.

Nu am fost foarte încântat însă de politica PcG - dacă ridici produsul, poți returna în cel mult 48 de ore, nu 14 zile, cât e pentru comenzile online. Au dreptatea lor, în situația de față nu am fost foarte încântat.

Din nou - Vă mulțumesc pentru ajutor!
 

Attachments

  • 06.jpg
    06.jpg
    89.9 KB · Views: 18
  • 05.jpg
    05.jpg
    112.4 KB · Views: 17
  • 04.jpg
    04.jpg
    113.6 KB · Views: 18
  • 03.jpg
    03.jpg
    88.7 KB · Views: 19
  • 02.jpg
    02.jpg
    67.9 KB · Views: 19
  • 01.jpg
    01.jpg
    50.1 KB · Views: 18
Last edited:
Pai da, ca tu ai fost baiat valabil si le-ai facut economie, iar ei ti-au dat cu sec cu politica de returnare! :smile:
 
A, OK, mersi. Mă gândisem inițial că am primit ajutor de la xf.ro și am făcut eu vreo prostie după aia. :smile: Got it. :smile:
 
Înțeleg că e mai bine să nu ai politică de returnare pentru ridicare din magazin.
 
Nu am soluție la problema semnalată, doar ziceam că în unele situații poate fi neplăcut. Sunt încântat de PC Garage la modul general. :smile:
 
Mai am o întrebare - pentru un Motherboard HP 8350, configurație sistem atașată, care are 8 GB de RAM și ar mai trebuie să adauge un 8 GB (nu are laptop, are desktop), îmi poate da cineva un link de achiziție RAM de la eMAG sau PC Garage? Ce modul de 8 GB să cumpere? Mulțumesc!

PS: Nu e laptop, e PC, dar am considerat că are legătură.
 

Attachments

  • 01.png
    01.png
    62.2 KB · Views: 18
  • 00.png
    00.png
    81.3 KB · Views: 17
  • 02.png
    02.png
    283.3 KB · Views: 22
  • 03.png
    03.png
    290.8 KB · Views: 16
  • 04.png
    04.png
    179.2 KB · Views: 15
  • 05.png
    05.png
    114.3 KB · Views: 17
Mă fascinează faptul că în 2019 se mai vând computere cu un singur stick de RAM, dar măcar e de 8GB. Este sistem HP?
 
Pe desktop ai ceva mai puține probleme cu compatibilitatea memoriei, ar trebui să fie mai simplu de căutat. Dacă vrei ceva care seamănă foarte bine, vezi asta https://www.pcgarage.ro/memorii/kingston/valueram-8gb-ddr4-2400mhz-cl17-single-ranked/

Neo: dual channel n-are cine știe ce efect în practică pentru oameni normali, iar din punctul meu de vedere e mai bine să ai un slot liber pentru un upgrade ulterior. RAM-ul nu e chiar așa de ieftin când nu ești doctor :smile:.
 
'xcuse me, când mi-am cumpărat eu RAM era chiar ieftin. Procesorul a fost la același preț cu 64GB RAM. Dar mno, prețurile au luat-o pe ulei grav la RAM.
 
Back
Top