Cumpăr Workstation SUN

_~_

Membru
Cumpăr (sau dau la schimb Dell Inspiron 530S) Workstation SUN, după cum scrie în titlu. Ceva cu procesor minim UltraSPARC III Cu/i sau astea cu Opteron/C2D. Adică mai exact mă interesează:
  • Blade 1000 (2 * UltraSPARC III Cu)
  • Blade 1500 (UltraSPARC IIIi)
  • Blade 2000 (2 * UltraSPARC III Cu)
  • Blade 2500 (2 * UltraSPARC IIIi)
  • Ultra 3 (UltraSPARC IIIi)
  • Ultra 24 (Intel)
  • Ultra 25 (UltraSPARC IIIi)
  • Ultra 20 (Opteron)
  • Ultra 20M (Opteron)
  • Ultra 40 (2 * Opteron)
  • Ultra 40M2 (Opteron)
  • Ultra 45 (2 * UltraSPARC IIIi)

Merci.
 
Îl mai dau și pe un PowerMac dual procesor care are memorie DDR 2, sau cu un PowerMac care are doar DDR și are deja minim 4GB RAM.
 
Dell-ul în cauză are următoarele specificații:
  • CPU Intel E6550 (Core 2 Duo la 2 * 2.33GHz, 64 bit, suport VT).
  • Memorie 2 GB RAM DDR2.
  • 2 HDD-uri de 320GB, 7200rpm în RAID 0.
  • Placă video Radeon X1300, cu 128MB RAM. Există și o placă video (Intel?) on-board pentru suport dual-monitor.
  • Placă de bază Intel G33.
  • Carcasă Slim, ocupă puțin spațiu.
  • DVD-RW.
  • Audio 7.1.
  • 8 porturi USB.
  • Microfon și căști pe front panel.
  • Card reader, cred că are și bluetooth (nu am testat niciodată, așa scrie in specs).
  • 2 sloturi PCI, 1 slot PCIe 1x și un slot PCIe 16x (folosit de placa video).
 
Iti pot oferi asta, cu mentiunea ca HDD-ul este WD5001ABYS, Enterprise si carcasa e NSK nu-mai-stiu-cat, dar seamana cel mai mult cu Solo. Plus cateva maruntisuri, DVD-RW, tastatura Apple Aluminum. Si o chestie cu ajutorul careia poti instala si rula pe el Mac OS X Leopard (asa cum este, de pe DVD-ul original, se instaleaza ca pe un Mac adevarat). La 7000 RON.
 
Știu, dar G5-urile cu DDR2 de la pcmadd mi se par prea scumpe la ce oferă :frown:. Și PPC e un fel de last resort ca să zic așa. Vreau SPARC dacă se poate.
 
Se găsesc pe ebay, puțini trimit în Romania însă și cei care trimit cer un preț pentru transport ridicol de mare. Plătesc mai mult transportul decât echipamentul.
 
Am dat mail la pcmadd să întreb dacă nu au cumva hardware SPARC, și mi-au răspuns că nu au modelul de HDD pe care îl doresc. Wtf? Nivelul de incompetență e incredibil.

Mi-a răspuns o femeie de la departamentul comercial. Probabil că mailul meu nici nu a ajuns la cineva competent.
 
Eu zic să le dai un telefon. Mail-ul nu prea te ajută când vrei să afli informaţii de firmele IT. Şi nu mă limitez aici la România.... Peste tot e la fel.
 
Dacă zici „hard”, lumea se gândeşte la „hard disk”. Nu uita că comerţul cu hardware este în primul rând comerţ şi de-abia apoi ceva specialitate tehnică. Cei ce intră pe segmente nişă pentru a face comerţ punând la bătaie o înaltă expertiză tehnică fie au pierit în capitalismul pragmatic, nu idealist, fie au nişte preţuri premium pentru această expertiză. Cam la fel ca Apple cu plasticul alb şi ecranul glossy :tongue:

La PCMadd să te interesezi prin telefon direct în Cluj, acolo e depozitul central şi componentele mai exotice. În Bucureşti au două magazine unde sunt produsele cele mai frecvent cerute (staţii de lucru şi monitoare Dell), dar angajaţii de acolo nu ştiau încă alfabetul pe când Sparc făcea furori.

Mai uită-te pe eBay-urile europene (nemţesc, austriac) de unde transportul n-ar fi chiar atât de dificil, însă nu mă surprinde dacă transportul fierătaniilor e mai scump decât valoarea lor.
 
M-am uitat pe .co.uk, pe cel nemțesc și austric nu pot să ma uit că nu înțeleg limba.
 
stiu ca pe anumite site-uri, printre care si cg, era un tip svlad sau svlas72, ceva de genu.el mereu cumpara si vindea chestii SUN.nu stiu mai multe, dar poate te ajuta.
 
Back
Top