Cumpar videoproiector

Marius '95

troubleShooter
Cumpar videoproiector.

Cerinte obligatorii:
- boxe incluse, cu cat mai capabile, cu atat mai bine
- 4:3 minim 1024x768 sau, daca nu-i 4:3, atunci 1080p
- sub 800 lei

Preferabil:
- boxe foarte capabile pana la extrem de foarte capabile :biggrin:
- 4:3 mai mare de 1024x768
- DVI-D sau DVI-I
- lampa capabila
- ajustare trapez pentru proiectie oblica in sus
- usor (nu neaparat mic)

Total neimportant:
- 3D
- telecomanda
- mouse/pointer
- player integrat
- wireless
- refresh rate, latenta
etc.

Se va folosi la prezentari powerpoint + prezentari video. Nu filme/cinema.
 
Păi nu prea sunt persoane care să aibă unul, și să mai aibă și de dat - mai ales în condițiile de mai sus. La serviciu/clienți am trecut prin multe proiectoare (mai nimic sub 1000€), singurele boxe utilizabile pe care le știu sunt pe un Sanyo de 4000€, și nici măcar ăla nu prea îndeplinește criteriile de mai sus (are vreo 6kg). Second hand e cam riscant cu astea, dacă nu știi exact câte ore are lampa și cum a fost folosit/scăpat.
 
Și nu iei un proiector după cât de bune boxe are, așa cum nu decizi ce mașină să iei în funcție de cât e de mișto suportul pentru telefon. Mă rog, s-or mai găsi unii...
 
Relativ putini inteleg ca nu exista aparate/masini bune la toate. Cu cat sunt mai specializate, cu atat fac un lucru mai bine.
Proiectoarele nu au piata pe home-use atat de mare incat sa fie concepute din start pentru asta.
Ca sa nu mai zic ce casa buna face caldura lampii cu amplificatoarele audio sau chiar cu difuzoarele.
 
LG MusicFlow P7, are 20W și chiar sună bine (soția pusese radio online în bucătărie și l-am auzit de când deschisesem ușa liftului), bluetooth și jack stereo, și acumulator care ține câteva ore. Cu asta ai rezolvat problema sunetului decent pentru o asemenea audiență. E vreo 100€ da' ce să faci, trebuie să cheltui niște bani ca să faci niște bani.

Eu am mai folosit la traininguri o boxă portabilă pe USB, luată din duty free - mitone îi zice. Are doar 5W fiindcă USB și asta se simte într-o sală mai mare unde face gălăgie și aerul condiționat.

Rămâne de rezolvat combinația sh cu lampă nefolosită + rezoluția mare (deci model recent care încă nu s-a amortizat suficient) + preț mic. Adică fie o pleașcă de la cineva care nu știe ce vinde, fie un produs cu defecte ascunse.
 
Am cumparat SH un proiector Epson EB-W8D.
1280x800, boxe 2x10W, intrari HDMI, D-SUB, composit, component (YPrPb), USB, audio (si prin HDMI, si separat), DVD player integrat, telecomanda, geanta, etc.
1175 RON prin curier.
Stiu ca nu prea indeplineste criteriile initiale, dar in lipsa unuia care sa corespunda, asta s-a apropiat cel mai mult.
Pare OK la prima vedere. Orele lampii sunt resetabile din meniu, deci nu stiu cat de uzata e.
Ma deranjeaza corectia trapez (keystone). E digitala. Daca nu-i pe 0, imaginea arata ca curu'.
Ma mai deranjeaza si deinterlacing-ul DVD-ului. Are flicker la anumite momente, in special la text.
Configurarea proiectorului si a unui laptop cu windows 7 sa afiseze la rezolutia nativa fara scaling/zoom a fost criminala.

PS: Incep sa ma gandesc la home cinema... :tongue:
 
Last edited:
Back
Top