Cumpar suruburi

Marius '95

troubleShooter
Am cumparat un rack pentru harduri. Problema pe care o am este ca nu am primit si suruburi, iar suruburile pe care le am nu se potrivesc.
Este vorba despre suruburile cu care se fixeaza HDD-ul pe sina rack-ului. La suruburile normale, floarea nu incape. Trebuiesc niste suruburi cu floare conica. Am incercat cu cele mai mici/plate suruburi pe care le-am gasit si tot nu intra. Spatiul este foarte stramt. Vedeti poze.

Cumpar suruburi care sa se potriveasca in gaurile alea. Dau bani, dau bere, dau ce vreti voi, numai sa nu ma oftic in halul in care sunt ofticat acum. :capu: Rack-ul visurilor mele si nu pot sa-l montez ca n-am suruburi!

PS: Mi-ar mai trebui si niste suruburi pentru ventilatoare. Daca aveti, chiar si niste pseudo-suruburi de ventilatoare - picioruse din alea de cauciuc care seamana cu distantierele pe care se montau placile de baza AT, daca mai tineti minte.

Multumesc.
 

Attachments

  • 20130610443.jpg
    20130610443.jpg
    730.3 KB · Views: 45
  • 20130610444.jpg
    20130610444.jpg
    574.7 KB · Views: 48
  • 20130610447.jpg
    20130610447.jpg
    487.4 KB · Views: 50
Arată a șuruburi cu care se prind de obicei unitățile optice, sigur nu poți face rost de undeva? Nu știu cum este în era tool-less, dar io am vreo tonă de șurubele de toate tipurile special pentru situații de criză, din păcate nu am cum să ți le fac pachet :frown:
 
Eu am căutat pe la mine și am găsit doar 4 bucăți din ce-ți trebuie ție. Nu-s aceleași cu cele de unitate optică, alea-s mai subțiri.
IMG_6510_hdd.jpg

De fan-uri cred că am destule, că nu folosesc.
IMG_6507_fan.jpg

Ți le dau, dacă vrei, dar probabil îți trebuie mai multe. Aș încerca la magazinele de brico, eu am luat tot felul de șuruburi de pe la Baumax.
 
Alea din prima poza par sa fie exact ce trebuie.
Mi-ar trebui 16. Stie cineva ce pas au suruburile de HDD?
 
Vezi ca un HDD sta si in trei suruburi, poate si numai in doua. Metoda patentata de firmele de supermarket. :biggrin:
 
Nu chiar, ce cumperi tu e șurub M3, pentru unități optice/floppy. Ce îți trebuie pentru hdd-uri e șurub pe standard american, 6-32. Uită-te bine la pozele mele, nu e același pas.
 
Dacă nu găseşti, ia-le un pic la pilă pe cele care le ai, marginea inferioară şi deasupra drept.
 
Back
Top