Cumpar harduri

Marius '95

troubleShooter
Mi-ar trebui:
- 4 harduri PATA 3.5" de aceeasi capacitate, preferabil identice, cat mai mici, cat mai ieftine,
sau 2 harduri PATA de 120 GB, preferabil Seagate ST120026A
- 1 hard SATA 3.5" de 500 GB, optimizat AV
- 1-4 harduri Seagate ST2000DL003.
 
Cam tot ce era PATA sau sub 1TB a ajuns suport de pahare și magneți, dar parcă am văzut de curând ceva de 80GB pe la ai mei. Sigur mai e tot pe undeva pe acolo un Seagate ATA IV (chestii speciale la vremea lor, ca și Samsung-urile cu motor NIDEC), dar nu l-am mai văzut de când s-au mutat ai mei, probabil e printr-o cutie.
 
Ba da, ca am 4 si n-a picat nici unul dupa 10 ani de functionare non-stop (cu sleep, totusi). Vreau sa fac un RAID 5 cu spare.
Mici inseamna minim 4 GB, desi as prefera ceva de pe vremea cand aparuse UDMA.
 
ST2000DL003 a fost lansat în 2011 (ok, decembrie 2010), n-au cum să aibă 10 ani de funcționare. Poate împreună.
 
Dacă nu găsești nici pe la magazinele de second-uri, încearcă direct cu niște pirotehnice - tot bombă cu ceas iese.
 
M-am uitat. N-au decat >80 GB si f. putine PATA.
Deci rascoliti cutiile de vechituri si dati niste oferte!
 
Din câte știu e funcțional.

2017-12-07 08.11.41.jpg
 
Nenea Marius, eu am gasit asa, dar cred ca sunt muult prea mici chiar si pentru tine. :biggrin:
Oricum ti le donez fara probleme.
 

Attachments

  • m951.jpg
    m951.jpg
    350.9 KB · Views: 23
  • m952.jpg
    m952.jpg
    359.2 KB · Views: 27
De fapt intenția lui Marius a fost să vă facă să cotrobăiți prin debarale și cutiile cu maimuțe după chestii care trebuiau date la reciclat acum 5 ani. :biggrin: Acum că le-ați găsit, faceți o programare la rorec.
 
Cred ca eu am intarziat vreo 15 ani reciclarea. Dar chiar e fun! :biggrin:
PS: se pare ca HP-ul ala mic nu mai vrea (vezi soundfile):

Wait. Am gasit si un Maxtor de 40G, functional (vezi poza). E absolut ok, pacat ca nu e acelasi model ca al lui Miahi. :frown:
 

Attachments

  • SoundFile-1.zip
    393.9 KB · Views: 14
  • m953.jpg
    m953.jpg
    263.7 KB · Views: 22
Last edited:
Back
Top