Criza - v-a afectat? O simtiti macar?

Din iarna la depozitul Relad CT au concediat contabila, casiera, arhivara, omul de la IT si un agent de vanzari, iar noile grile cu salarii marite au fost puse in stand-by pe perioada nedeterminata. Criza :frown:.
 
Adică morcovii de la 2 lei s-au făcut 2.5 :biggrin:?
Sunt curios ce s-o întâmpla după ce şi ultima pătură care nu avea acces la credite se va înrobi băncilor. Prevăd o înrăutăţire a economiei după "prima casă". Atunci să vezi criză ca la carte cu şomaj de 1x%, inflaţie şi tot meniul.

"Prima casă" mi se pare o tâmpenie catastrofală pentru starea actuală a economiei şi a oamenilor din ţara asta. Dar deh, vin alegerile...
 
O intrebare legat de banci si indirect de criza: Bancile se bazeaza doar pe credite ca sa plateasca dobanzile la depozite ? Tot citesc prin ziare ca banca nationala tot incearca sa incurajeze darea de credite si se plange ca dobanzile mari la depozite opresc creditarea. Personal sunt de parere ca la credite "average Joe" ar trebui sa fie mai cumpatat si sa nu ia credite decat in caz de absoluta nevoie.

Creditarea usoara mi se pare ca incurajeaza consumismul. Singurul motiv cu adevarat util pt consumism mi se pare faptul ca asigura locul de munca al populatiei. Totusi cu exceptia anumitor produse furnizate de industia noastra, prin consum practic ajutam industria altora si ca urmare locurile de munca ale strainilor.

Consumismul si creditarea desantata au adus criza in lume. Mi s-ar parea corect sa nu se repete aceasta problema prin facilitarea creditarii excesive.

PS: recunosc ca am un stil mai spartan de viata.
 
You'd think so, but no...

Muhaha, sunt curios ce o să se întâmple când or să intre oamenii în imposibilitate de plată. Oricum afacerile celor care îşi vor vinde proprietăţile prin acest program vor fi fost aranjate deja.

În mod ciudat nu mă aşteptam ca BCR să fie banca cea mai cu capul pe umeri. Pentru că Statul e Stat, nu văd procese câştigate pentru neplată înainte de 10-20 de ani după falimentul băncii ghinioniste :biggrin:
 
Doar ce afisa aseara un online banking, pe anumite perioade era de aproape 2 ori mai mica dobanda decat acum 2 luni cand am trecut pe-acolo (6% pe an vs 11%).
 
Creditarea usoara mi se pare ca incurajeaza consumismul. Singurul motiv cu adevarat util pt consumism mi se pare faptul ca asigura locul de munca al populatiei. Totusi cu exceptia anumitor produse furnizate de industia noastra, prin consum practic ajutam industria altora si ca urmare locurile de munca ale strainilor.
In istoria moderna statele "dezvoltate" au majoritatea populatiei ocupata in servicii, nu in industrie. Daca toata lumea ar face economie la consum somajul ar putea urca rapid la peste 50%, iar asta insemna haos global.
 
Criza la ce? Ca piata farmaceutica merge bine mersi.

Da, se cumpara medicamente, dar farmaciile primesc foarte greu banii de la CAS, iar cashul pe care il fac il pun la saltea, au scazut incasarile noastre foarte mult, chiar daca ii amenintam cu procese, nu se sperie, dureaza mult pana se ajunge la o executare. Compania a ajuns in situatia in care are probleme la plata importurilor, problema datorata in p.m.d.v. si din pricina unor investitii foarte mari pe care le-a facut intr-o perioada nepotrivita. Dar deh, noi suntem plebea, ce stim noi...
 
Yup, m-am informat si eu mai bine si se pare ca desi medicamentele se dau inca foarte bine, "statu" se face ca n-are bani...
Nasol...
 
Daca toata lumea ar face economie la consum somajul ar putea urca rapid la peste 50%, iar asta insemna haos global.
That is the problem, right there: schema piramidală a capitalismului. Chiar şi aşa, a mers cât a mers, sclavi şi fraieri se găsesc din belşug, dar lăcomia unora a dus la cerinţe de creştere exponenţială
Gata că mă enervez.
 
Nu are treaba cu capitalismul ci cu productivitatea: daca ai productivitate suficient de mare ca 25% din populatie sa fabrice sau sa cultive si proceseze toata cantitatea de produse si alimente necesare unui trai rezonabil intregii populatii a pamantului ce faci cu ceilalti, indiferent de organizarea politica sau economica?
 
Da, se cumpara medicamente, dar farmaciile primesc foarte greu banii de la CAS, iar cashul pe care il fac il pun la saltea, au scazut incasarile noastre foarte mult, chiar daca ii amenintam cu procese, nu se sperie, dureaza mult pana se ajunge la o executare. Compania a ajuns in situatia in care are probleme la plata importurilor, problema datorata in p.m.d.v. si din pricina unor investitii foarte mari pe care le-a facut intr-o perioada nepotrivita. Dar deh, noi suntem plebea, ce stim noi...

Ati putea incerca sa va cresteti lead time-ul la livrare. Stiu ca in perioadele de glorie aceeasi farmacie putea fi vizitata de 3-4 ori pe zi.
Nu e chiar atat de profitabil :wink:
 
In primavara au vandut Flamingo Distributie, intre timp au reusit sa topeasca banii. Acum vor altii. Stiti vorba aia, nu-i prost cine cere...
 
Back
Top