Criza - v-a afectat? O simtiti macar?

webvertise

Membru
M-am uitat pe XF dupa mesaje referitoare la criza, si am gasit in general mentiuni ale cuvantului. O gluma, alte referinte, si ... cam atat.

Eu vad criza aici:
a. Pe piata imobiliara; (si n-am de gand sa cumpar casa sau teren in curand, n-am credit);
b. Pe piata bursiera: (si n-am ascultat sfaturile celor care ma indemnau sa investesc; stiu doua persoane care traiesc din evolutia Bursei)
c. Pe piata locurilor de munca; (e bine si aici)
d. La cumparaturile altora; (in Carrefour e tot timpul aglomerat, si uneori angajatii/managerii mai fac si chestii de genul "e ora 19 seara, hai sa lasam mai putine vanzatoare");

Nu stiu cum sa va zic, dar criza e teribila, ne afecteaza pe toti, dar nu prea exista. Vad in jurul meu panica, temeri, dar nu vad efecte si realitati.

Mi se pare mai mult o teama psihologica.

Am citit un articol al lui Costi Rogozanu despre faptul ca criza indeamna oamenii sa se poarte mai frumos unii cu altii. Angajatilor le e frica de securitatea locului de munca, oamenii nu mai au atata incredere (a se citi tupeu), am ajuns sa descoperim bucuria clipei:
"Romanii invata abia acum politetea angoasata a pietei libere. Spectrul pierderii jobului le aduce un zambet fortat pe buze si, mai ales, salutul bun pentru ademenit clientii. Dintr-o data realizam ca trebuie sa ne agatam disperat de un loc de munca pe care nu dadeam prea multi bani."

Lucian Mandruta zice chiar de Papa Benedict:
"Papa zice că poate că e mai bine c-a venit criza, pentru că aşa ne vom întoarce la lucrurile simple. Alea care nu costă bani. Papa vorbeşte de căldura umană, de care n-am mai citit de mult, de dinaintea climei bizonice, care a înlocuit-o cu succes, de la 19.900 euro plus TVA.
Deci săracia va fi mai frumoasă."

Voi ce credeti despre asta: va afecteaza criza? E reala chiar? :biggrin:

PS: Un material interesant despre cum a aparut criza pe blogul lui krhis:
http://khris.ro/index.php/02/2009/criza-pe-intelesul-tuturor-varianta-video/
 
Last edited by a moderator:
Nu cred că cineva poate fi imun la o criză globală atât de serioasă. Deci da, o simt și mă afectează. Nu e grav deocamdată, dar în nici un caz roz.
 
Am aflat de cazuri de firme din Romania care abia acum s-au gandit sa reduca costurile aberante si inutile in exploatare. Ma refer inclusiv la a nu mai scoate la imprimanta orice prostie, la a scoate doar ce este necesar, duplex si a refolosi hartiile vechi pe partea curata pentru cei care tot nu pot citi ce au nevoie direct pe monitor. Doar din hartie nu este o economie grozava dar este o economie si daca tot se vorbeste de mediu tot mai des in ultima vreme, e benefica si mediului solutia adoptata. Evident, optimizarea scaderii costurilor nu s-a oprit decat la hartie, a fost doar un exemplu ales.
 
Momentan nu sunt afectat de criza decat psihologic, in sensul ca nu fac achizitii scumpe si nu ma bag in credite nici mort. Criza am simtit-o la munca, unde scaderea vanzarilor a produs necesitatea lichidarii oricarui tip de stoc si de vreo luna de zile am de lucru mai mult decat de obicei, fiind nevoit sa fac si ore suplimentare care evident nu vor fi platite. Cred ca foarte multa lume e influentata in primul rand ce de se intampla pe afara si vad la stiri si mai putin de ce li se intampla lor cu adevarat...
 
Toata lumea sta cu buzunarul strans acum, ca suntem in criza si nu se stie ce urmeaza. Cu exceptia hypermarketurilor care merg ca niciodata (omul de rand cred ca vrea sa puna osanza sau ceva de genul) celelalte domenii cam schioapata. Multi lucreaza cu/pentru parteneri externi asa ca foarte multe firme mici si medii s-au inchis din cauza crizei de la ei. Nu ca alea mari ar face chiar bine, ma uit ca unele din cele mai mari companii din Romania si-au taiat echipele de vanzari sau de pe la IT ca sa reduca din costuri.

Criza nu trebuie sa fie neaparat la tine in casa. Poate sa fie la aia care iti fac viata mai grea sau mai usoara si tu vei suferi prin "conductie si convectie". :smile:
 
Eee, dar daca e cum zic Rogozanu si Mandruta: oamenii o sa fie mai fericiti, iti zambesc, se mai gandesc si la lucrurile simple?

Faptul ca am amici in sectorul bancar care sufera acum, ma afecteaza. Faptul ca am rude in sistemul de stat pentru care al 13-lea salariu e doar un vis frumos, ma afecteaza. Vad asta si oarecum simt.

Insa "Marea criza", chestia aia grea, bau-baul ala mare si rau, omul negru, ei bine nu il vad.

N-am primit bonusuri, salariile nu mai cresc, mai stai la o coada, nu e timp bun de bursa si case, dar hey, viata e in continuare frumoasa, si stirile de la ora 19 (de fapt non-stop, ca avem net) care ma anunta ca suntem in criza pe mine lasa: "HUH? Ce criza? Nu e deloc criza." :biggrin:

Si voiam sa vad cum se coreleaza asta cu experientele altor persoane. Well, se pare ca pe altii, pe voi adica, va afecteaza.
 
Pana la urma imi explica si mie cineva de ce la hypermarketuri e aglomeratie de parca vine zilnic Craciunul?
 
Unde lucrez eu:
- am pierdut de client pe Ssang Yong Romania.
- alt client are bugetul de promovare pe tot a.c. cat era pe 2 (doua) luni anul trecut

La nevasta-mea:
- salariile s-au dat cu intarziere de 2 (doua) saptamani
- salariile au scazut substantial

Sotia mea lucreaza in HR si merge pe la fortele de munca si de acolo afla alte minuni:
- angajati obligati sa-si dea demisia pentru a fi reangajati insa la negru
- numar crescut de PFA-uri
- la fel salarii scazute

Eu am auzit de la sotia mea despre o situatie cand salariul cuiva a scazut cu vreo 2k Euro.

Deci eu pot sa zic ca criza are efecte foarte palpabile. Ca o fi psihologica sau nu, nu stiu ce sa spun.
 
Legat de hypermarketuri: preturile sunt mai mici acolo ca la magazinul de la colt. Daca pana recent era rentabil sa cumperi de la magazinul de la colt, brusc magazinul ala mare si departe pare o solutie mai rentabila.

Pe de alta parte, de Craciun si in preajma sarbatorilor de iarna, la hypermarket-uri a fost rezonabil de putin aglomerat.

Daca am putut sa fac cumparaturi la Carrefour Unirii in luna decembrie, serile, inseamna ca pe planul asta (cumpara ca sa faci cadouri) au fost ceva reduceri de interes. :biggrin:
 
Eu am auzit de la sotia mea despre o situatie cand salariul cuiva a scazut cu vreo 2k Euro.
O companie foarte mare din telecom ofera acum pentru un om su calificare si experienta in UNIX 1300E. Pe acelasi om oferea in trecut peste 2000E (spre 3000E).
Vodafone si-a desfiintat complet CS-ul din Bucuresti si le-a dat oamenilor 2 saptamani sa-si faca bagajele, afaik.

Peste tot se reduc costurile, uneori prin cele mai stupide metode (a se citi alea de ochii angajatilor)*. Nu se angajeaza oameni noi in locul celor plecati, nu se dau prime, bonusuri, mariri... concedii.

Apropo, sunt domenii destul de putin afectate de criza. Unul e industria farmaceutica (ei sunt constant in aceeasi criza :biggrin:). Chiar si in domeniile alea se taie salarii si angajati , se taie din "costuri" ca hartia igienica si sapunul de la baie si se inspira angajatilor un sentiment de "criza majora". Asta pentru ca o criza e ocazia perfecta sa faci bani, daca esti in pozitia potrivita. Pentru ca nu numai ca nu esti afectat vizibil de criza, dar chiar ai scuza perfecta sa te descotorosesti de niste cheltuieli si sa tai din salarii. Am prieteni prin astfel de firme/companii care nu simt in nici un fel efectele crizei dar sunt afectati de propaganda si FUD-ul managementului conform careia firma e pe moarte. Nu ca as pune la indoiala viziunea unui manager cu stofa, dar unii oameni mai lucreaza si prin contabilitate sau vanzari si ei stiu exact care e situatia companiilor.

Cred ca in Ro criza a intrat numai cu un picor. Unele companii sunt puternic afectate si stau sa moara, iar altele imbraca oaia in blana de lup si isi trag bani din aceasta criza-sperietoare. Mai un Vertu pentru un manager mai smecher, mai o excursie in Brazilia, in conditiile in care la baie te duci pe intuneric pentru economie :smile: (exemple fictive dar foarte aproape de adevar).
Probabil ca la un moment dat o sa se simta criza adevarata pe la orice colt si unii vor sa fie pregatiti cu un strat gros de osanza in jurul buricului. Stiu ca eu asa as proceda.
 
La actualul loc de munca (si, mai nou, la fostul - desi sunt domenii diferite) s-au facut reduceri de personal de 20% in ultimele 3-4 luni.
Eliminare de beneficii, stagnare / scadere salarii sau chiar inducere a ideii ca mai bine pleaca - printre masurile luate.
Fostul loc de munca e in legatura directa cu mari clienti externi, deci de la ei vine ghinionul, actualul e business neaos, dar pe piata financiara, deci iarasi se explica.
De IT am tot auzit ca incep sa (s)cada din ce in ce mai des afaceri online sau chiar si jucatori mai rasariti.

Personal am inceput sa ma uit mai atent la cumparaturi, gandesc mai precaut, poate chiar paranoic in activitatile de la serviciu si nu ma hazardez la nicio cheltuiala fara o analiza sumara cost-beneficiu. Chiar mi-as scoate din extraoptiunile de la abonament...
 
Direct, criza m-a afectat destul de putin, oricum intentionam sa reduc cat mai mult cheltuielile si am in general un fel mai spartan de a trai. Legat de cheltuielile cu hardwareul IT pt mine acestea se vor transforma de la upgrade odata la 5 ani la upgrade cand cedeaza componentele.

Din pacate am aflat ca vor fi reduceri de personal acolo unde lucreaza tatal meu.
 
Last edited:
Probabil ca la un moment dat o sa se simta criza adevarata pe la orice colt si unii vor sa fie pregatiti cu un strat gros de osanza in jurul buricului. Stiu ca eu asa as proceda.
Stii care e paradoxul? E teribil de greu sa pui stratul ala gros de osanza deoparte in vremurile astea. Daca nu te apuci de schimbari majore in viata (chirie intr-o zona mai slaba; taiat din bugetul pentru mancare; taiat buget de iesit in oras), rezultatele nu se vad.

Si la cat de stresata e lumea, nu-ti vine sa mai adaugi un nou motiv de stres (cautat locuinta ieftina si buna - ce-o mai fi si asta ? -, mancare mai proasta, sau adio comunicare).

La tot ce renunti sunt de fapt mizilicuri.

Ramai, la sfarsitul zilei (sau al lunii, daca atunci faci bilantul), doar cu un sentiment de nesiguranta, si cu zero buget (sau osanza) obtinuta.

Criza ne-a adus stresul. Ramane doar sa aduca si niste actiuni din alea pe bune. :smile:
 
Stii care e paradoxul? E teribil de greu sa pui stratul ala gros de osanza deoparte in vremurile astea.
Ma refeream la companiile care nu sunt lovite acum de criza dar care iau masurile pe care le ia orice companie cu un picior in groapa. Sunt sigur ca economiile facute din scaderi de salarii cu zeci de procente sau cu concedieri ar prinde bine cuiva (individ sau companie) in momentul in care criza chiar incepe sa-i atinga.
 
In vremurile astea outsourcingul merge bine, deci nu-i stress la mine. Chiar ma gandesc sa-mi schimb masina cu alta, aproape noua, la pret de criza. :biggrin:
 
In octombrie anul trecut aveam un contract in desfasurare si lucram la soft pentru un alt potential contract care avea printre beneficiari statul Texas. Plus oferte de munca pe joburi foarte bine platite.

Acum contractul potential a cazut, contractul in desfasurare e mort ca au dat aia faliment (practic), ofertele de munca s-au dus ca nu se mai angajeaza + au concediat multi, am tras obloanele si ma angajez sa lucrez code moneky incepand cu 23.

As zice ca da, m-a afectat criza suficient de mult cat sa-i servesc un cocktail Molotov lu Greenspan.
 
In vremurile astea outsourcingul merge bine, deci nu-i stress la mine. Chiar ma gandesc sa-mi schimb masina cu alta, aproape noua, la pret de criza. :biggrin:
E evident ca nu e criza daca Mistral are timp de forumuri. Bine-ai venit, te citeam pe CHiP mai demult. :smile:
 
Back
Top