Criza - v-a afectat? O simtiti macar?

Pana la pronuntarea verdictului nu trebuie exclusa nicio varianta. Chiar sunt curios ce se va intampla...
 
Pache a pus punctul pe i, nimeni nu este de neînlocuit. Cu atât mai mult în .ro. Amu să ai baftă, cine știe, poate, poate...
 
Traim, vedem... Multumiri pentru urari. Se pare ca pana luni n-au cum sa miste nimic ca lipseste sefu' sefilor sefilor mei. :smile:
 
Si mie cred ca mi-a venit sa semnez un act aditional, doar ca nu l-am citit inca (nu-s in tara). Din ce mi-au spus sunt niste chestii obligatorii din noul Cod al Muncii, o sa vad despre ce e vorba saptamana viitoare. Ocazie sa le transmit %!$@%#$@% alora din parlament care isi baga nasul unde nu le fierbe oala, adica in contractele de munca existente.
 
Păi au dat legi care facilitează concedierile, de ce să fie discriminare între cele existente și cele care se vor semna?
 
Păi au dat legi care facilitează concedierile, de ce să fie discriminare între cele existente și cele care se vor semna?
Pentru ca un contract semnat e un contract semnat, si daca un onanist trist din Parlament are o idee nu inseamna ca trebuie sa faca mizerie pe contractele altora. Altfel nici un contract nu are valoare macar cat hartia de pe el daca e valabil doar pana ii creste pulsul onanistului politician. Bun sau rau e semnat de buna voie, nu cu pusca la ceafa, restul sunt povesti.

Un contract semnat e deja semnat, daca vrei sa reglementezi o piata o faci pentru viitor, nu pentru trecut; trecutul poti sa il constati si sa il mentionezi in cartile de istorie, nu sa il schimbi.

Si daca vrei sa reglementezi bine o piata o faci cu suficient timp in avans ca sa poti face un plan de afaceri pe durata mai mare de saptamana curenta. Crezi ca ii place cuiva sa traiasca intr-o atmosfera de joc de zaruri, sa vezi ce zar mai dai luna asta si cum schimba situatia?
 
Un contract semnat e deja semnat, daca vrei sa reglementezi o piata o faci pentru viitor, nu pentru trecut; trecutul poti sa il constati si sa il mentionezi in cartile de istorie, nu sa il schimbi.
Nimic nu e mai presus de lege, nici macar contractul. Daca azi e permisa impuscarea cainilor, fac contract cu Escu sa-mi aduca blani de maidanezi si maine nu mai e permisa, atunci Escu nu poate actiona in numele contractului. LMC, nu? Ce s-a intamplat cu OUG 50 e o incalcare clara a Constitutiei si a principiilor juridice, dar acolo si-a pus FMI-ul bocancul pe gatul marionetelor de la putere. In rest, orice contract afectat de o lege noua, se reface/renegociaza.

Si daca vrei sa reglementezi bine o piata o faci cu suficient timp in avans ca sa poti face un plan de afaceri pe durata mai mare de saptamana curenta. Crezi ca ii place cuiva sa traiasca intr-o atmosfera de joc de zaruri, sa vezi ce zar mai dai luna asta si cum schimba situatia?
Pai asta e capitalismul democratic mult laudat, o mana de oligarhi onanisti care se joaca alternativ cu legile tarii cum vor ei. Ca solutie, probabil ai auzit-o deja de la votanti frustrati, "daca nu-ti covine, emigreaza sau candideaza tu".

PS: si apropo de criza, urmeaza etape noi, România, presată din toate părţile să scumpească energia.
 
Back
Top