Criza - v-a afectat? O simtiti macar?

Da' ce-ar căuta bătrânelul să rupă flori de pe marginea drumului?
Îţi înţeleg ideea, dar exemplul e... nu ştiu, găseşte unul mai bun :smile:
 
Era vorba ce facem cu cei din parnaie, nu cum sa bagam mai multi in parnaie.
S-ar putea face un proiect de reducere a pedepsei in functie de orele si rezultatele in campul muncii. 1764 de copacei pe an reduce cu un an sentinta. Si cred ca cei care nu intra de lene in parnaie, si-ar dori sa poata munci, sa se miste sa aiba putin mai multa libertate. In plus, o parte din detinutii care nu prezinta pericole sociale, ajung acolo ca sa aiba o cazare buna. Cei lenesi nu vor mai dori, iar cei care ajung din diverse erori (accidente rutiere, furt de paine, etc.) se vor bucura ca vor putea iesi mai repede sa-si continue viata normala.
 
Autofinanțarea pușcăriilor are două tăișuri - brusc le bagi ca scop obținerea de fonduri, nu doar (stați că mă bufnește râsul) îndreptarea comportamentului deviant al pușcăriașilor. Iar de aici până la a căuta profit nu e decât un pas. Practic, instituționalizezi lagărele de muncă într-o variantă modernă.

Însă autofinanțarea ar fi o idee interesantă la nivel de stat: să nu mă oblige prin lege să cotizez pentru existența lui, și apoi să sper că voi obține niște beneficii, însă totul la cheremul unor ciumpalaci pe care-i alegem o dată la patru ani. Ce-ar fi ca statul să încerce să mă convingă să-i devin cetățean la competiție cu alte state, oferindu-mi diverse beneficii în acest sens, pentru a putea obține o parte din veniturile mele? Intrarea în schemă ar fi voluntară, iar cei ce vor să stea pe-afară să nu beneficieze de anumite servicii, de exemplu învățământ gratuit pentru odrasle.
 
Era vorba ce facem cu cei din parnaie, nu cum sa bagam mai multi in parnaie.
S-ar putea face un proiect de reducere a pedepsei in functie de orele si rezultatele in campul muncii. 1764 de copacei pe an reduce cu un an sentinta. Si cred ca cei care nu intra de lene in parnaie, si-ar dori sa poata munci, sa se miste sa aiba putin mai multa libertate. In plus, o parte din detinutii care nu prezinta pericole sociale, ajung acolo ca sa aiba o cazare buna. Cei lenesi nu vor mai dori, iar cei care ajung din diverse erori (accidente rutiere, furt de paine, etc.) se vor bucura ca vor putea iesi mai repede sa-si continue viata normala.

Lol tu ej biat, adică unul dacă omoară violent 25 de persoane (un presupus criminal în serie, că tot ne place să presupunem) și are, prin lege, 25 de ani de pârnaie de făcut (nu mai știu cât era pedeapsa maximă "la prima abatere") poate ieși după 10 ani, încă în putere și capabil să ucidă. Fuck me, dar a-i hrăni pe nemernici cu pâine și apă ce-are? Încarcerați, nu la plimbare să planteze floricele și copăcei. Cu paznici cu bastoane și nervii puși pe moațe.
 
Lol tu ej biat ....

Se spune ca e sub influenta dupa cum ne zise deunazi prezidentul Patriei iubitoare, pe care la randu-mi, o ador in acelasi mod. Deci aflam de la o mogularie ca deficitul se datoreaza etanolizarii. Mandra tara mai avem. Pacat ca e condusa de specimenele astea.

Mi se pare absolut inacceptabil ca parintii mei care au muncit zeci de ani la rand, au contribuit an de an la fondul de pensie, sa nu aibe parte de bruma aia de pensie pentru ca s-a trezit un betiv sa-mi explice:
- Că, deşi e preşedinte de aproape 6 (şase) ani, n-a avut cât de puţin habar de ce s-a întâmplat în ţară până acum. Abia de curând s-a dezmeticit din euforia câştigării alegerilor (alea din 2004) şi a realizat haosul care i-a cuprins poporu.
- miniştrii nu sunt hoţi (poate doar familişti devotaţi şi nu-şi pot da afară rudele din agenţii). altfel niste apostoli calare pe armasari albi
- Că narcisele, zambilele, ananasul şi bananele din import provoacă mari dereglări în mecanismul economiei naţionale, care, altfel, merge uns
- răul cel mai mare al României îl reprezintă sindicaliştii, care în demagogia lor jenantă, iau apărarea salariaţilor pe care-i reprezintă

Citat din tonomat: "Chiar, voinice, nu ţi-e dor de-o baie de mulţime ca pe vremea ţigăncii împuţite? Ori te pomeneşti că ţi-e teamă să nu te strivească dragostea poporului suveran"
 
Neo, esti baiat si nu filosof, ca de aia nu ai tacut. Cred ca am mentionat pe cei care nu prezinta pericole sociale.
puterfixer, eu chiar vorbeam de profit si nu de autofinantare, profit la/pentru "PIB".
 
Deci faza asta cu pensiile nu putea să nu fie dureroasă. Şi e bine că e aşa. În primul rând nimeni nu îşi face calculele câţi bani dă şi câţi urmează să primească peste zeci de ani. E puţin complicat, plus că ai afla că primeşi o treime din cât dai. Şi ai intra în depresie, pentru că nu ştii ce alternative ai. De fapt aşteptările cu privire la pensii sunt mult umflate. Una peste alta, trezirea din reverie mi se pare un lucru bun. Poate oamenii afectaţi sau cei care prevăd o situaţie similară peste 30 de ani pun mâna şi fac ceva în legătură cu asta. Deşi mă îndoiesc, pentru că sunt învăţaţi să trăiască clipa!
 
Neo, esti baiat si nu filosof, ca de aia nu ai tacut. Cred ca am mentionat pe cei care nu prezinta pericole sociale.
puterfixer, eu chiar vorbeam de profit si nu de autofinantare, profit la/pentru "PIB".

Ți se pare că avem psihologi/psihiatri care să facă evaluări corecte? Eu mă îndoiesc. Și oricum ți-am citit și recitit postul, cei care nu prezintă pericole sociale au fost menționați după faza cu copăceii și nu în aceeași frază și fără o legătură directă.


Tora, mi se pare oarecum aberantă o singură chestie. Frate, știi că o să dai cu bâta-n populație. Spune direct în plm, nu o da cotită, omul chiar va reacționa altfel când i-o spui din timp și îl faci să înțeleagă că "dacă trebe, trebe". Dar când tu te bați cu pumnu`n piept că NU o să scazi pensiile și NU o să scazi salariile, fuck off biatch, ieși la o baie de mulțime și vezi cum mere acum în 2010.

Și ok, sistemul de pensii a fost discutat și răsdiscutat. Dar cu salariile profesorilor și medicilor cum rămâne? Și acolo îi bine? Ahaa...
 
Ca medic oferi un seviciu inestimabil. Atâta timp cât îţi poate înlocui nimeni utilitatea, nu văd nicio problemă. Sigur, în alte părţi medicii trăiesc mult mai bine, dar poate se supun şi unui control mult mai dur? Câte despăgubiri de malpraxis s-au plătit în ultimii ani?
Iar despre profesori, last time I checked, proporţia elevi/profesori a scăzut constant.
Oricum, la ambele profesii eu personal sunt biased. Sunt două alegeri de carieră în care probabil ai mai multe greutăţi decât în alte părţi, dar rămân alegerile tale.
 
Generalizati cu impartirea asta: medici, profesori, etc. Eu va pot spune concret de la profesori: cei din gimnaziu, majoritatea sunt vai de capul lor in ce priveste salariile. iar sporurile se dau in functie de "prietenia" cu directorul scolii. La fel si la universitari: doar cei bine asezati au sporuri mari de ajung sa-si tripleze salariul. Aici apare o alta problema: e in functie de norma=un anume numar de ore. Reteta este urmatoarea: se iau 2-3 studenti la doctorat de pe urma caruia iei niste bani de la stat, ii pui sa-ti tina orele (cat mai multe) pe care esti platit (desi doctorandul poate avea si orele lui pe stat de plata), ii pui sa lucreze la proiecte de cercetare unde ii platesti cu minimul (ca asa e legea salarizarii in cercetare - in f. de titlu: profesor, lector, sef de lucrari etc) iar tu iei maximul tarif pe ora si-ti mai bagi si orele suplimentare...etc. Si uite asa ajunge un profesor, care isi rescrie la nesfarsit aceleasi carti prin proiectele de cercetare, sa aiba un venit net de 25000-30000 lei lunar. Plus ca mai scoti, tot prin acele proiecte, o serie noua de carti, "imbunatatita", si ii obligi pe studenti s-o cumpere. Si exemplele pot continua.
 
Ca medic oferi un seviciu inestimabil. Atâta timp cât îţi poate înlocui nimeni utilitatea, nu văd nicio problemă. Sigur, în alte părţi medicii trăiesc mult mai bine, dar poate se supun şi unui control mult mai dur? Câte despăgubiri de malpraxis s-au plătit în ultimii ani?
Iar despre profesori, last time I checked, proporţia elevi/profesori a scăzut constant.
Oricum, la ambele profesii eu personal sunt biased. Sunt două alegeri de carieră în care probabil ai mai multe greutăţi decât în alte părţi, dar rămân alegerile tale.


Iar începem. Dacă este alegerea mea, este pentru că aia vreau să fac, și prin serviciul pe care îl aduc societății făcând chestia asta vreau să fiu apreciat măcar un pic și să am ce mânca. Mereu :biggrin: E prea mult :biggrin:

Și ce dacă sunt controlați mult mai strict în alte părți? Faptul că ești plătit prost este compensat de faptul că poți să tai scula oricui și să scapi? LOL.

Despăgubiri de malpraxis nu s-au plătit pentru că oamenii sunt proști și nu știu să-și ceară drepturile slash să dea în judecată medicul slash etc. CMR îți garantează că dacă ai un salariu mic ca medic nu vei fi controlat ever, poți fi un criminal în serie, poți mutila și schingiui oameni și nimeni nu îți va face nimic? Hai să nu aberăm totuși :biggrin:
 
Ăsta este exact locul unde și-a dorit actuala conducere a țarii să ne aducă...Profesori vs medici, bugetari vs privat, pensionari vs activi etc.
Zilele trecute unui amic, obscur șăf pe la o deconcentrată și mai obscură, tocmai ce i-a fost schimbat E72 ul (ce i l-au dat imediat ce a fost ales Băselu) cu un Blackberry - că tot suntem in plină criza iar banii trebuiesc să circule, iar economia stimulată.
 
Sunt şi upsides, asta zic. În alte părţi o singură greşeală te poate costa toată munca de-o viaţă. Nu e lucru puţin.

Oricum, de ce te-ai aştepta să îţi facă cineva favoruri nu ştiu. Ştiu un tip care se chinuie de 2 ani să găsească pe cineva în poziţia de a introduce o excepţie de neconstituţionalitate ca să-l reprezinte şi guess what? A ajuns să caute metode să intre singur în poziţia respectivă, pentru că nimeni nu vrea.

Toţi studenţii la medicină par să aibă aceeaşi dilemă. Pe undeva în facultate îşi dau seama la ce s-au înhămat şi ce vor trebui să suporte ca să poată ajunge la un nivel mulţumitor. Nu îţi garantează nimeni nimic şi nu văd de ce ar face-o, e la fel peste tot.
 
Mai in gluma, mai in serios: Prezentarea in "romaneste" a mecanismului crizei financiar-economice

Unii intâmpina dificultati in a intelege mecanismul crizei. Pentru cei mai multi, acesta le apare ca ceva extrem de complicat si cu origini obscure. In fond, este mai simplu decât ne-am putea inchipui. Cineva a avut inspiratia de a sintetiza aceasta stare intr-un scenariu compus din zece etape. Iata-l:

1. Ion are o crâsma. Pentru a-si spori vânzarile, el decide sa le ofere clientilor (majoritatea - betivani neispraviti) bautura pe datorie. Isi noteaza cu grija datoria fiecarui client, tinând astfel un bilant al creditelor acordate. Pe masura ce se raspândeste vorba ca Ion te serveste acum in schimbul promisiunii de a plati in viitor,numarul clientilor creste, iar vânzarile de bautura asijderea. Pe faza, Ion profita de ocazie si scumpeste tuica si berea .

2. Un consilier bancar abil isi da seama ca afacerea lui Ion este de viitor si ii acorda acestuia un credit pentru dezvoltarea cârciumii. Creditul este garantat cu creantele acumulate de Ion - promisiunile de plata ale betivanilor care ii trec pragul.

3. Superiorii consilierului bancar - baieti destepti, cu indelungata expertiza in mobilizarea resurselor financiare - refinanteaza creditul acordat lui Ion prin emisiunea a trei tipuri de obligatiuni, garantate, desigur, cu datoriile alcoolicilor: BEAU-BOND, BEAT-BOND si VOMIT-BOND.


4. Aceste titluri financiare sunt cumparate si tranzactionate apoi pe piata internationala. Multi investitori nu inteleg ce inseamna aceste obligatiuni si cu ce sunt garantate. Cu toate acestea, cererea pentru ele creste, alimentata de cresterea continua a cotatiilor.


5. Intr-o buna zi, cu toate ca preturile continua sa urce, managerul de risc al unei banci (concediat ulterior, fiindu-i reprosata atitudinea pesimista) decide ca este timpul sa ceara plata datoriilor acumulate de betivii care frecventeaza crâsma lui Ion.

6. Datornicii nu au cum sa plateasca. Ion nu isi poate rambursa creditul contractat de la banca si intra in faliment.

7. Obligatiunile BEAU-BOND si BEAT-BOND isi pierd 95% din valoare. VOMIT-BOND sta ceva mai bine, valoarea ei stabilizându- se dupa o prabusire de 80%.

8. Furnizorii cârciumii lui Ion intâmpina serioase dificultati financiare, dupa ce clientul lor a inchis portile si dupa ce obligatiunile in care investisera masiv si-au pierdut valoarea. Furnizorul de tuica este preluat de o firma concurenta, iar fabrica de bere intra in faliment.

9. Banca este salvata de la faliment de catre Guvern, in urma unor consultari dramatice intre partidele politice.

10. Fondurile necesare acoperirii pierderilor sunt obtinute prin impozitele platite de catre persoanele care nu consuma alcool.
 
Ţin minte când prin toamnă parcă a circulat asta pe e-mail-urile de management de la noi. Ca să înţeleagă tot boborul cu ce se mănâncă criza :smile:
 
Inca de actualitate. Tocmai am fost anuntat telefonic (ca asa e frumos, sa dai vestile proaste inainte de weekend, sa strici omului distractia) ... ca incepand de luna viitoare reducem personalul cu 50% (nu ma afecteaza) si cei ramasi vor lucra pe un salariu considerabil mai mic. Considerabil insemnand mai putin de 50% din ce primeai inainte. Si asta ma afecteaza foarte mult. Si pica intr-o perioada extrem de nasoala pentru mine si familia mea. In acest moment am doua posibilitati:

- accept oferta lor.
- stiind ca nu au cu cine sa ma inlocuiasca, stau tare si nu semnez noul contract. Risc sa ma trezesc jobless si fara ajutor de somaj.

Imi doresc un weekend cat mai placut.
 
1. Jobless fara ajutor de somaj e cam ciudat, de ce nu ai primi ajutor de somaj?
2. De ce nu emigrezi? Se pare ca nu ai prea mult de pierdut daca o faci.
 
- stiind ca nu au cu cine sa ma inlocuiasca, stau tare si nu semnez noul contract. Risc sa ma trezesc jobless si fara ajutor de somaj.
Q, îmi pare rău că mai crezi la vârsta ta lucruri de genul ăsta...
 
Acum 15 minute am primit actul aditional la contractul de munca. Am transmis ca nu il semnez. S-a incercat un mic santaj... coafura rezista. Juriul s-a retras pentru deliberari.

Allah e mare.
 
Back
Top