Costuri zugravire si inlocuire gresie si faianta

Foxter

Membru Senior
Urmeaza sa fie zugravite niste incaperi si inlocuita faianta si gresia din baie in casa mea. However nu am nici o idee care sunt preturile corecte pt operatiile urmatoare:
1-Zugravire dupa ce a fost spalat peretele de huma / metru patrat
2-Scoaterea faiantei si gresiei vechi si inlocuirea acestora cu unele noi / metru patrat

Va rog sa imi spuneti cam care ar fi pretul corect pt astfel de operatiuni (nu lucrez cu firme ci cu oameni cu care ma inteleg in privinta preturilor).

Multumesc anticipat.
 
La faianta manopera era acum vreun an intre 20 si 40 lei mp la suprafete medii, mai scump la cele mici pentru ca implica mult taiat, rezultand mult timp si munca la o suprafata relativ mica. La zugravire cu lavabila pretul corect este zero, daca nu ai hernie sau 3 maini stangi e pacat sa platesti pe cineva sa o faca. Daca e vorba de indreptat peretii e alta poveste, dar aplicarea vopselei lavabile necesita cunostinte de copil de scoala primara.
 
Adrian, Foxter are casa veche ca mandea, si trebuie dat tot jos, pentru ca lavabila nu prinde pe stratul vechi nici macar daca acesta a fost spalat.
 
Pai a zis "zugravirea dupa ce a fost dat jos stratul". Adica stratul il rezolva, vrea zugravire, nu zugravirea si dat jos stratul.

Si eu am stat la bloc cu huma pe pereti, am dat-o jos cu ajutoare de prin casa si am zugravit singur. La indreptat peretii m-a ajutat un vecin care e mecanic, a iesit perfect. Greu e sa vrei sa te inhami la efort, nu sa il faci.
 
O sa-l intreb deseara pe cumnata-meu ca el din asta traieste.
Stiu ca omu' nu are preturi chiar ieftine dar ce lasa-n urma e perfect.
Mai vorbim.

LE: Hai ca l-am sunat acu'. Mi-a facut capul calendar dar ca sa sumarizez preturile lui (de Buhusi) ar fi cam asa:
- dat jos huma, curatat si reparat ce ramine in urma, pus plasa (daca e cazul) 45 lei mp. Fara plasa numai cu glet zicea ceva de 35 lei mp.
- scos faianta/gresia, reparat/indreptat (daca e cazul) si pus faianta/gresie noua = 50 lei mp.

In principiu mi-a spus ca preturile pot varia in functie de cit mai este de lucru la reparatiile de dupa dat jos huma/gresia/faianta.
 
Preturile de mai sus mi se par decente pentru ceea ce includ. La huma e de munca, apoi reparatiile, la faianta e apropiat de cat am dat doar pentru pus, fara dat jos.
 
Eh mai trebuie luat in calcul ca astea-s preturile lui de Buhusi, de la tara. La capitala o fi altele.
 
Back
Top