Cooler HDD 3.5"

Quark

Zis și Brucan
Caut sa cumpar "de-a gata". Silentios si sa nu inceapa sa caraie dupa cateva luni.
Recomandari (de la noi din magazine)?
Multumesc. :smile:

PS: rog fara discutii filozofice despre faptul ca nu e necesar, ca hdd-urile actuale merg ok la 65 de grade, etc... :tongue:
 
Vrei radiator sau ventilator? Daca discul e in carcasa ar fi destul de simplu sa pui un ventilator de 12 cm uzual (de computer) care sa bata peste disc frontal, alimentat si eventual controlat de pe placa de baza. Cam orice ventilator de 10-15 lei ar fi suficient.
 
Multumesc tuturor. As prefera ceva cu ventilator / ventilatoate, ca in linkul de la Miahi:

https://www.pcgarage.ro/ventilatoare-radiatoare/deepcool/icedisk-1/

Nu stiu cat de eficiente sunt radiatoarele pasive daca nu au si un minim flux de aer prin preajma sau daca sunt inghesuite.
Am folosit ventilatoare montate de mine (care bat pe hdd), dar parca e o solutie cam tiganeasca. Cu vent-uri montate pe carcasa, in zona hdd-urilor, nu m-am jucat.
Ideal ar fi deci un ceva din aluminiu, cu ceva Noctua micutze pe el. Adica asa, dar cu ventilatoare care sa tina zece ani. :smile:
Imediat pun si poza...
 

Attachments

  • cooler.jpg
    cooler.jpg
    348.6 KB · Views: 12
PS: rog fara discutii filozofice despre faptul ca nu e necesar, ca hdd-urile actuale merg ok la 65 de grade, etc... :tongue:
Poate acum 10 ani HDD-urile mergeau OK si la 65 de grade. In anul de gratie 2017 HDD-urile moderne nu ating 45 de grade nici batute, pentru ca consuma sub jumate din cat consumau alea de acum 10 ani. :biggrin:

Coolerul de carcasa (12 cm, sub 500 rpm) care sufla aer rece peste HDD este suficient si pentru un WD Black care sta cu fundu' pe burete deci ii tine cald. Iar prin rece ma refer la alde 40 de grade. https://xf.ro/threads/silencing-the-horses.913/page-31#post-121404

Bottom line, Noctua nu a fabricat coolere asa mici si nici nu cred ca vreun producator decent de coolere mai produce raciri pentru HDD, pentru ca chiar nu mai sunt necesare la HDD-urile moderne, iar SSD-ul - mult mai rece - nu mai reprezinta o prezenta exotica in PC. Poate ar trebui sa cauti alternative...
 
Last edited:
... :biggrin:

Situatie concreta, hdd montat custom, nu se incalzeste excesiv dar piticii imi spun sa-i pun un ventilator din ala, just in case.
 

Attachments

  • carcas.jpg
    carcas.jpg
    331.9 KB · Views: 21
De cat e ala, 320 gb? :biggrin: Mai bine il schimbi direct cu unul d-asta nou, consum la jumatate, viteza la citire dubla, maruntisuri.
 
Nu multumesc. Functioneaza f. bine in instrumentul de masura in care e montat. :smile:

PS: Si iata cum filozofia salveaza Romania. :biggrin:
 
Stai, tocmai mi-am dat seama ca recunosc carcasa? Nu pot sa cred ca inca merge sursa aia mizera cu care venea la pachet. :biggrin:
 
In afara de ventilatorul pe care l-am schimbat cu un Sunon pus pe 5V, functioneaza perfect de muuulti ani. Ideea e insa ca tot ce e inauntru consuma max. 60W in full-load, adica in teste, ca in realitate consumul e mult mai mic. Despre problema cu ventilatorul am scris eu pe aici pe undeva... :smile:

Dar iar deviem de la subiect. :tongue:

Dar daca tot am deviat, uite ce zgomot baga sursa aia mizera (si sistemul in general) in masuratori: :biggrin: Si tu vrei sa modific ceva ca sa... ce? Sa stric.
 

Attachments

  • Noise level.gif
    Noise level.gif
    24.2 KB · Views: 11
TI-as recomanda un HDD de laptop in sistemul ala. Incomparabil mai reci, silentioase, vibratii aproape zero, iar astea din ultimele 2-3 generatii (poate chiar 4 generatii) sunt si mai rapide decat ce ai tu acum, iar pretul la SH pentru un 320 gb /500 gb este foarte mic, pentru ca multa lume le vinde ca l-au schimbat cu SSD. Evident, sunt si cvasi-noi, de multe ori.

Daca veneai cu thread-ul acum 6 luni iti puteam dau eu un asemenea HDD, poate chiar gratis, dar momentan am ramas fara.
 
Ventilatoarele foarte mici sunt foarte sensibile la acumularile de praf. Se descentreaza foarte usor din cauza asta.
Ca sa nu zic ca de obicei merg la turatii mari ca sa aiba un airflow decent, asa ca sunt zgomoase.
In rest, asa cum spun toti, astea pasive in combinatie cu HDD relativ moderne nu sunt probleme. E foarte mare suprafata, si daca si in camera e mai racorica ...
 
Daca as fi sigur ca se invarte pus la 5V, da. Dar nu e sigur, am intalnit multe care nu se invart la 5V. :frown:
Pe de alta parte, unuia care e pentru 5V pot oricand sa-i mai reduc din viteza.
 
Daca ai prin casa un ventilator de 120 poti sa-l folosesti alimentat pe 5v, e silentios si raceste mai bine decat zbarnaitoarea din poza de mai sus.
Am avut un ventilator de 80 la 12V alimentat la 5V pe un radiator ca al tau, pe un ASUS AT3IONT-I Deluxe.
 
Back
Top