Conexine wireless PtP

Am și eu o întrebare, cum faci o conexiune de 300Mbps atunci când device-ul are interfețe de 100Mbps?
E fix acelasi principiu ca la un chipset Intel care are are o interfata catre CPU si memory controller de 2-5 ori mai lenta decat suma capacitatilor conexiunilor din chipset. In orice sistem ai o gatuire pe undeva, ca e in partea wired sau in aia wireless - in cazul asta e doar mai ciudata si mai vizibila, dar cati observa? :tongue:
 
miahi pe wireless avem mediu shared, adica avem coliziuni. Daca tu faci in bridge cu viteza de 2 ori mai mare decat cea pe fir, ai sanse mai mari sa reduci coliziunile din punct de vedere al timpului.
Apoi nu confunda viteza reala cu viteza de pe hartie, sunt multi factori care o afecteaza.
Ubiquiti au un mod de functionare TDM care e foarte bun, te scapa de coliziuni, si in cazul asta ajuta viteza mai mare.

Loco M-oricare parca sunt in categoria CPE, dar softul le permite si PtP oricum. Dar n-au un castig mare in antena, deci nu merg pe distante mari.
 
Asta-i antena mea, nu scrie nimic pe ea.
 

Attachments

  • antena_1.jpg
    antena_1.jpg
    338 KB · Views: 18
  • antena_2.jpg
    antena_2.jpg
    368.2 KB · Views: 19
Acolo este o combinatie de antena (metalul) impreuna cu electronica activa, care de obicei e detasabila sau separata.
Uite aici una similara facuta din componente.
 
Back
Top