Conectare 2 pc-uri aflate in locatîi diferite

Salutare
Am instalat tightserver pe desktop si viewer pe laptop.
Am incercat intai cu laptopul conectat wifi la routerul unde e legat cu fir si desktopul.
Se conecteaza cu lan ip 192.168. ... plus parola si merge bine .
Ca sa incerc cu internet extern
am pus internet pe laptop din telefon (de pe cartela sim cu wifi telefon dezactivat )
si tot asa se conecteaza cu lan ip plus parola .
Este o treaba buna pt ca spre deosebire de team viewer nu zice nimic de vreo plata dar are ca protectie doar parola de maxim 8 caractere fara user sau altceva.
Pasul care mai trebuie facut este sa trec conexiunea prin vpn-ul routerului .
Am activat pe laptop openvpn si am pus in tightviewer ip-ul de la vpn 10. ...( este ip-ul dar de open vpn din laptop cand pus mouse pe iconita )gandind ca asta e solutia dar...nu se conecteaza.
Presupun ca spre deosebire de dvr desktopul are acces la internet neconditionat de opnvpn din router...
Si atunci care e solutia ?

Salutare
Am instalat tightserver pe desktop si viewer pe laptop.
Am incercat intai cu laptopul conectat wifi la routerul unde e legat cu fir si desktopul.
Se conecteaza cu lan ip 192.168. ... plus parola si merge bine .
Ca sa incerc cu internet extern
am pus internet pe laptop din telefon (de pe cartela sim cu wifi telefon dezactivat )
si tot asa se conecteaza cu lan ip plus parola .
Este o treaba buna pt ca spre deosebire de team viewer nu zice nimic de vreo plata dar are ca protectie doar parola de maxim 8 caractere fara user sau altceva.
Pasul care mai trebuie facut este sa trec conexiunea prin vpn-ul routerului .
Am activat pe laptop openvpn si am pus in tightviewer ip-ul de la vpn 10. ...( este ip-ul dat de open vpn din laptop cand pun mouse pe iconita gandind ca asta e solutia dar...nu se conecteaza.
Presupun ca spre deosebire de dvr desktopul are acces la internet neconditionat de opnvpn din router...
Si atunci care e solutia ?

miahi

Wizzard
Sugar daddy
Când te conectezi la VPN trebuie să folosești tot IP-ul 192.x ca să te conectezi prin VNC. Există o rută setată în VPN care să trimită totul de pe 192.168.1.x prin VPN.

Cu parola de VNC nu e o problemă mare cât timp accesul se poate face doar din rețeaua locală

Pt mine e important ca functioneaza ! asta datorita ajutorului vostru,multumesc in special miahi !
Am descoperit ca aveam tightserver si viewer inclus in hiren,s boot cd meniu ,o varianta mai veche-nu stiam ce este...
Am ajuns acasa,am pus pe alt pc tightviewer si nu a functionat .
A functionat in schimb pe laptop doar cu vpn activat si cu lan ip plus parola ,deci e clar ca am conexiunea doar prin vpn !
Am facut un document si merge si printarea .deci totul e bine.
Stima.

Top Bottom