CHILIPIR! - scule audio/video

Aha, deci acum ar trebui sa imi iau Anthem... :goofy:
Neah, m-am vazut cu amicu' acum cateva zile si mi-a spus ca a auzit o combinatie preamp Arcam si power Jadis pe lampi care stergea pe jos cu bietul Anthem. :tongue:

P.S. Eu am niste serpi dar nu stiu cum se extrage uleiul din ei...
 
Bine ca nu ma trimiti direct la Plinius Audio si altele... :goofy:
Eu am dat cablurile cu ulei de dovleac, merg bine in continuare.
 
Nu sunt neaparat un super-chilipir dar totusi ELAC AM 150 par niste boxe all-in-one interesante: in afara unor difuzoare si incinta de calitatea obisnuita Elac mai au amplificare bi-amp integrata (separat pentru mid-bass si tweeter) si cireasa de pe tort, un DAC absolut decent care le face plug and play pentru orice PC cu SPDIF pe placa de baza. Cam 400 de euro ar fi perechea, poate scumpe dar oricum sensibil mai ieftine decat o combinatie bookshelf + amplificator + DAC/soundcard...
 
Am gasit un tip pe hi-fi care vinde un sistem stereo entry-level excelent, cu niste bookshelf maricele (Elac BS 53 modelul clasic) pe care am vrut si eu sa le cumpar la un moment dat. Oricum, pare interesanta combinatia, sau macar boxele daca amplificatorul pare prea skimpy. Nu-l stiu pe tip si faptul ca-i din provincie poate fi un impediment dar la banii aia cred ca m-as risca oricum. Link.
 
Cosmin pe baza a "educated guess" cum e combinatia Elac Pioneer? M-ar interesa doar amplificatorul.
 
Amplificatorul este cam cel mai ieftin care se poate cumpara de nou in zilele noastre asa ca m-as mira sa fie mare lucru de capul sau; pana in 400 RON cred ca se pot gasi alternative mai bune la SH, cu putina cautare. Din experienta mea cu Elac seria 50 probabil e suficient pentru acele boxe dar in rest nu stiu, depinde pe ce vrei sa-l pui...
 
Multumesc frumos, ideea este că vreau un amplificator SH pâna in 5-6-700 lei, pentru Elac 67.1, pt. audiții la volum mic - mediu. Mă orientasem spre Yamaha si NAD ca branduri, nu mă grăbesc să cumpăr, insă daca cumva apare o ocazie de nerefuzat am sa sparg pușculița !
 
Pentru FS 67 parca as alege ceva mai bun de atat, le-am ascultat mai demult si ma gandesc doar la rezerva aia de dinamica care nu ar fi exploatata ca lumea de un amplificator de 4.3 kg...
 
Care mai doreste, care mai pofteste niste boxe Elac exista o lichidare de stoc la preturi socante pe ici-colo, atat bookshelf cat si floorstand. Din pacate "oferta este pentru prieteni si cunoscuti" pentru ca nu-i sustenabila pe termen lung, este "one-time offer" asa ca nu am permisiunea s-o public pe forum, dar daca doriti ceva veniti cu un buget pe PM si se rezolva. Oferta este doar pentru membrii XF, va rog sa nu imprastiati zvonul... prea tare. :biggrin:
 
Tocmai ce vorbisem si eu cu Eugen - sunt niste preturi excelente, dar problema va fi algererea: am ascultat cam tot ce avea prin stoc la un moment dat si a fost greeeeeu de ales, tocmai pentru ca preturile sunt bune am avut tendinta sa ma intind cat am putut de mult :smile: Specificatiile pe hartie nu spun mare lucru, merita ascultate.
 
Da, clar specificatiile nu spun mare lucru... in schimb preturile da, adica seria superioara la pret suna mai bine decat seria inferioara. :biggrin:
 
Lista cu ce are disponibil scade, ca am trecut pe la el si nu am plecat cu mana goala :smile: Dar mai era cate ceva pe acolo, gen FS 187 si altele.
 
Scuzati-mi obraznicia, dar boxe gata amplificate are ? Pentru uz pe birou, eventual cu mufa de casti. Barem: 300lei.
 
Vindea si seminte, dar in alta viata. Sunt scule HiFi, pretul de lista pleaca de la 240 de euro la cele mai ieftine boxe bookshelf, nu vinde Genius de plastic.
 
Eu credeam ca sunt chilipir. Bine, ca la scule de firma, chilipir tot scump inseamna.
Si boxele alea de raft au amplificarea lor ? Sau tot ce se vinde acolo sunt boxe pasive ? (ca sa nu mai poluez topicul).
 
Deci, nimic nu are amplificare pentru ca sunt genul de boxe care suna bine pe amplificatoare de la 3-400 de euro in sus; ca idee omul vinde boxe de mii de euro setul si reducerea e foarte mare, dar tot nu ajung la pret de boxe de PC din supermarket. Daca vrei asa ceva gasesti Genius si Logitech in Cora, Media Galaxy, Domo sau orice magazin care vinde frigidere si televizoare, nu in magazine care vand chestii HiFi.
 
Mersi de sugestii, dar am SOLO 7c, luate la pret de supermarket - 350lei. Si cand le-am luat, am aplicat acelasi principiu al lui Cosmin_C : mai multe difuzoare suna mai bine, caci SOLO 6c era cam 300lei. Evident, nu incerc sa le compar cu boxele alea de podea care au 250kg fiecare.
 
Back
Top