CHILIPIR! - scule audio/video

De când sunt Microlab-urile atât de audiofile încât să simți diferența în funcție de interconect? :mda:
 
Intre timp am luat Xonar D1 si cabluri (Calypso 2.5mmp pentru boxe, interconect jack/rca tot de la eagle)

Ce standuri iau? Astea sunt bune? Sunt cam cele mai ieftine si parca nu as da mai mult.
 
Bart, o singura chestie ti-o spun despre ele: daca ai lasat amprenta pe ele, o scoti frecand jumatate de zi. Detin modelul de standuri si cine le atinge de picior, isi ia bataie cu ele :biggrin:
 
Lol. :smile: Chiar asa lucioase sunt? In poze par destul de mate:biggrin:.

Cosmin, oricum acolo ma uitam prima data. Intrebam doar sa imi fac o parere despre ele, in caz ca nu gasesc SH.
BTW, la prima bootare, releele de pe Xonar mi-au lasat un ranjet tamp pe fata. :biggrin:
 
Da, tocmai, sunt mate şi de-aia se ia greu. Grăsimea umple "găurile" care dau mătuirea şi se vede ca pete mai întunecate, şi te chinui o groază să o scoţi.
 
Pacat ca nu se mai gasesc standurile E-Boda, la 200 RON intrau clar la categoria chilipir; eu le-am dat pe ale mele in toamna trecuta cu exact cat m-au costat de noi acum 4 ani si clientul nici nu a incercat sa negocieze cand le-a vazut cum se prezinta.
 
Parca sunt si pe negru Stancette d'alea. De curiozitate: sunt umplute tevile alea cu ceva sau rezoneaza ca orga? :biggrin: Sau scrie in instructiuni ca trebuiesc umplute cu nisip audiofil?
 
Rezoneaza ca orga, daca cuplezi teava la gaura de bass-reflex sa sufle pe acolo ca la orga. :tongue: La ale mele nu se puteau umple, in capete erau sudate niste "capace" cu filet pentru insurubare si nu am observat sa influenteze negativ sunetul nici macar la volum ridicat; tu stai linistit la floorstanderele tale si lasa in pace amaratii cu standuri si bookshelf. :biggrin:
 
Cat de aberanta e audiofilia asta empirica uneori: adica un amarat de cub Cardas cica rezoneaza suficient cat sa sara audiofilii cu kurul in sus ca e o imbunatatire extraordinara a sunetului da' niste tuburi care vibreaza ca dracu' deh... nu se aud. In fine... :smile:
 
Pai vibreaza? Ai avut tu bookshelf, ai pus mana pe tuburi si vibrau? :eek: Tu pleci de la o premiza gresita si surpriza, ajungi la o concluzie gresita... si da, am observat mai multe schimbari de sunet de la schimbarea interconectului decat de la umplerea standului cu 30 de kile de nisip, a facut un amic experimentul asta pe niste boxe si standuri Dynaudio si m-a invitat la teste. Eu clar 100% nu m-as obosi sa bag nisip in standuri.
 
Recunosc, n-am avut bookshelf si nici standuri. Deci presupun ca vibreaza. Daca nu vibreaza, mea culpa. Dar DACA vibreaza incat sa se simta la deget, chiar crezi ca nu se simte in sunet? :smile:
 
Sunt convins ca daca s-ar simti macar cat-de-cat la mana s-ar simti si in sunet. Sigur, eu oricum nu zic nimic de standurile Mission ca nu le cunosc, zic doar de ce am avut eu si ce am mai vazut pe la altii. Apropo de standuri vazute/pipaite personal, si Microlab are niste exemplare mijto dar pe astea clar le-as umple cu ceva, pai acolo este o adevarata incinta acustica secundara; eventual se poate transforma intr-o camera secundara de bass prin captusirea peretilor cu vata minerala si plasarea unui port de bass-reflex in spate sau fata. :biggrin:
 
Am si eu o intrebare mai lumeasca legat de Mission-urile mai sus amintite. Piciorusele alea par destul de ascutite nu raman urme/nu strica suprafata pe care sunt asezate?


Recunosc, n-am avut bookshelf si nici standuri.

Tin minte ca la un moment dat mestereai niste standuri din granit de la metro (vandut pe post de fund/tocator de bucatarie) de mult ma tin sa te intreb care a fost rezultatul final si daca ai niste foto ti-as fi tare recunoscator daca ai posta.
 
Piciorusele alea au exact scopul de a perfora covorul si a sta bine acolo, in plus e bine sa desurubezi unul din ele pana gasesti o pozitie cat mai stabila. Eu le bagasem prin mocheta si linoleum pana la betonul armat; acum la floorstandere am facut exact la fel, gaurile vechi s-au astupat/estompat in maxim o luna. Daca ai parchet ti-ar cam trebui niste capacele protectoare, nu stiu daca vin la pachet cu standurile, probabil nu.
 
Tin minte ca la un moment dat mestereai niste standuri din granit de la metro (vandut pe post de fund/tocator de bucatarie) de mult ma tin sa te intreb care a fost rezultatul final si daca ai niste foto ti-as fi tare recunoscator daca ai posta.

Err. Nu standuri am facut ci respectivele placi le-am pus/prins SUB floorstandere. Nu pentru a imbunatati sunetul ci in ideea de a creste stabilitatea boxelor. O sa vezi cat de usor e sa le darami, mai ales daca sunt pe spikes. Mai bea omu' o bere si da cu cotul, mai da catelu' din coada, mai da Marmureanu cu seismu'... Shit happens. Acum macar dorm linistit. :smile:
 
Mulțumesc, am reținut căpacelele protectoare, deocamdata sunt la faza pur teoretica de bookshelf vs floorstander, insa țepii ăia imi stăteau de mai mult timp pe creier .
 
Tepii se infig in mocheta/covor si dau stabilitate. Nu se pot umplu cu nisip si nici cu ulei de sarpe. Nu vibreaza niciatunci cand in alta camera vibra podeaua.
 
Back
Top