CHILIPIR! - scule audio/video

Intamplator chiar am o recomandare cu un raport pret/calitate foarte bun, acest Pioneer A-602R la 400 RON suna bine de tot cu Wharfedale Diamond.
 
Cosmine, unde le gasesti si de ce acum cand nu pot face colectii?
Tocmai ai dat un exemplu de ce sistem audio bengos iti poti trage cu 12mil (Jamo-urile anterioare si Pionerul asta), sa moara de ciuda aia care-si cumpara Logitech Z5500.
 
Cosmin i-am dat un PM. Cam la ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar un amplif SH? Si inca ceva: nu e putin cam puternic pentru 9.2? Probabil nu o sa trec niciodata cu volumul de jumate (nu imi place sa ascult tare, nu dau partiuri :biggrin:), deci ar trebui sa fie OK.

Ce interconnect sa iau? Am nevoie de RCA-uri la ambele capete.
Ce cablu de boxe?


P.S. Cam multe intrebari.. Sunt nub:smile:


L.E. Acum am vazut. Are 120W la 4ohmi. 70 la 8 ohmi. Deci ma incadrez :smile:
 
Vechea dilema cu wattii. E chiar preferabil ca ampliful sa fie mai puternic decat specificatiile boxelor, adica pe dos fata de credinta populara.

Mai bine roti mici si motor puternic pe care sa-l tii la turatii joase decat roti mari si motor slab pe care-l tii doar pe rosu.
 
Zice bine hulu, mai multi watts ie mai bine. :smile: Mai multe putere inseamna de obicei mai mult control in primul rand si crede-ma ca in camarutza aia ai nevoie de control altfel o sa ai 2 subwoofere mari in loc de boxe. Mai mult de 5-10 watts nu o sa bagi in boxe nici la petreceri, o auditie normala se face la 1-2 watts - asta pentru ca WD 9.2 sunt boxe destul de insensibile, 86 db, daca aveau 90 db randament nici 1W nu ti-ar fi trebuit sa umpli camera cu muzica. Dupa niste ani de experienta o sa ajungi (probabil) la concluzia ca-ti trebuie control indiferent de camera, pentru ca asa vei avea mai multe detalii, dinamica si alte chestii d-astea audiofile...

Scuze pentru iesitul pe aratura, deci ia-ti Pionierul ala ca foarte probabil e bun; il stiu pe tipul ala de ani de zile, este de incredere, daca el spune ca scula e in conditie buna si neumblata inseamna ca asa este.
 
Heh, nu confundati totusi nivelul mediu de auditie (da, 1W zbiara de te da afara din camera pe nite boxe de 90db@1m) cu peak-urile de putere care apar de ex. la orice lovitura in toba mare (bum-bum). Pentru a reda corect peakurile alea, nicio statie nu are suficienta putere. :wink:
 
Am luat ieri amplificatorul. Mi-a rupt spatele pana la masina:smile:. ~13kg.
Apropo, l-am ascultat pe niste epos-uri si pe 9.2. Se potriveste de minune cu wharfurile. :d.

Sarme iau saptamana viitoare. Astept sugestii si aici.

Mda...tocmai m-a sunat un prieten de la care urma sa iau un dac (carat hd1v). S-a razgandit. :frown:

Multumesc celor care mi-au raspuns pana acum, in special lui Cosmin pentru recomandarea amplificatorului.
 
De cabluri vezi aici. Nu uita sa le dai cu ulei de sarpe si sa le rodezi, indiferent daca e sarma de rufe a nevestii sau cablu tri-metal invelit in cauciuc transparent bengalez. :goofy:
Amu' serios, un interconnect decent gen asta sau asta, in functie de sursa la care trebuie conectat amplif-ul, si niste cabluri de boxe gen astea si te-ai aranjat.
 
Last edited by a moderator:
Mda...tocmai m-a sunat un prieten de la care urma sa iau un dac (carat hd1v). S-a razgandit. :frown:
Pentru desktop iti recomand fara ezitare Xonar D1/DX si nimic mai mult, am cumparat de curand un D1 pentru sistemul secundar si pot spune ca pentru un sistem entry-level chiar nu merita sa dai banii pe mai mult de atat - in 10 minute de test nu am vazut urma de diferenta in comparatia cu D2 nici pe sistemul meu. Daca folosesti laptop... mai cauta alt carat d-ala. :biggrin:

La cabluri e simplu, Calypso II de 2.5 mm. La interconect iti recomand Eagle Cable MC 90 daca o sa ai nevoie de rca-to-rca; pentru rca-to-jack merge bine si un Proel din Muzica sau asta daca ai nevoie de lungime mai mare.
 
La mine merg foarte bine niste UTP-uri pe post de cabluri de boxe. Am innodat impreuna toate firele cu dunga, respectiv toate firele fara dunga. Ma indoiesc ca cineva poate face diferenta intre astea si oricare altele "mai bune".
 
Cosmine, am si eu o nelamurire... e diferenta mare intre interconnect-ul ala de 170 RON recomandat de tine si ala de 60 recomandat de mine? Asta dincolo de faptul ca-s colorate diferit si unul e mai lung cu 25 cm decat celalalt... :smile: Ca in rest vad ca i-ai recomandat exact aceleasi cabluri. :smile:
 
Diferenta consta in sunet :smile:B) MC 90 este cel mai bun interconect Eagle Cable in sensul de sunet echilibrat, corect; cel putin asta e parerea audiofililor care s-au obosit sa faca teste masive in domeniul asta nebulos pentru mine.
 
Amplif de 400lei si interconect de 170? Hai ma, incepuse sa-mi placa iar de tine dar tu ai dat-o in bara... atat de curand!
 
Un interconect bun poate schimba sunetul si la Microlab Solo 6. :tongue: In niciun caz nu-l recomand de cel postat de dreamer, mai degraba un Proel daca nu-i bani de MC 90.
 
Wow. Ma gandeam ca ies pana in 100RON cu sarmele.

Deci cablu de boxe iau Calypso de 2x2.5mmp. Dupa calculele mele imi ajung 3m/boxa deci =>66 lei.

Momentan am desktop. As scapa ieftin si repede cu un Xonar D1, dar nu exclud in viitorul apropiat sa trec pe laptop. Asa ca un DAC USB mi se pare o idee buna. Era perfect acel Carat, dar nu a fost sa fie. Mai astept, poate mai apare vreo oferta.

Si asa nu am timp de muzica in urmatoarele 4 saptamani, asa ca prefer sa nu ma grabesc. Imi calculez fiecare miscare:smile:.

To do
- sursa
- interconect - in fuctie de ce sursa aleg. Totusi mi se pare cam mult 170RON...
- suporti boxe - numa' sa ramana bani:frown:
- un rack pentru amplificator. Momentan sta pe un scaun...


Va multumesc din nou pentru raspunsuri.
 
Amplif de 400lei si interconect de 170?
My point exactly.

Diferenta consta in sunet :smile:B) MC 90 este cel mai bun interconect Eagle Cable in sensul de sunet echilibrat, corect; cel putin asta e parerea audiofililor care s-au obosit sa faca teste masive in domeniul asta nebulos pentru mine.
Tu de cand dai doi bani pe ce spun audiofoolii? :biggrin:

Un interconect bun poate schimba sunetul si la Microlab Solo 6. :tongue: In niciun caz nu-l recomand de cel postat de dreamer, mai degraba un Proel daca nu-i bani de MC 90.
Bine, ma faci curios. Dupa ce termin cu invatatul, ca tot am luat recent un Solo 7C, fac test intre interconnect Philips de 10 RON, Proel-ul ala de-i place lui Q si un Eagle Cable din-ala de nu-ti place tie. Daca fac rost si de-un MC 90 cu atat mai bine, tare sunt curios daca face vreo diferenta. Apoi testez si pe ale mele, NAD + BR5, sa vedem acolo. Revin... :goofy: Da' totusi, 170 RON interconnect-ul la un sistem de 1200 RON, rili...
 
Tu nu auzi sibilanta de la Monitor Audio, bineinteles ca nu o sa auzi diferente intre interconecti. :goofy:

(Nu ca eu as auzi dar macar eu nu incerc sa aud...)
 
Back
Top