Ce telefon vreau?

Postul meu nu se referă la o recomandare, era vorba doar așa, ca idee. 450EUR la 12 ani.. Nah.


 
Ma maninca sa-mi schimb telefonul. Un motiv bun ar fi ca se apropie ziua mea. :biggrin:
Acu' am un Xiaomi Mi A1 de care sunt multumit in general. O chestie ma seaca totusi. GPS-ul. Are personalitate. Uneori dureaza si pina la juma' de ora pina face lock pe sateliti iar alteori merge instant.
Inca o chestie ar fi lipsa NFC. N-am card contactless de la BRD si mi-ar fi util cred.

Am gasit la un nene pe un forum un Pixel 3a XL la o mie de lei. La cit ma pricep io la telefoane ar fi un pas inainte fata de A1.
E ceva mai nou si o sa mai primeasca update-uri, are ecran mare OLED, are NFC, banuiesc ca n-o sa am probleme cu GPS-ul si e tot Android curat.

Merita sau sa stau cuminte cu A1 pina moare? :smile:
Nu ma joc, nu instalez nspe chestii, e folosit doar ca telefon, browser, mesaje, monitorizat masina si GPS cind mergem cu masina. Nu m-ar deranja nici daca face poze bune spre foarte bune.

In principiu pentru mine cam asta e suma pe care ma simt confortabil s-o cheltui pentru un telefon pentru nevoile mele.
 
E subiectiva decizia, sunt persoane care te-ar alerga cu tamaie pentru ca folosesti un telefon atat de vechi si sunt altii care ti-ar zice ca daca esti multumit de el de ce sa-l schimbi?
Eu l-as schimba, ca am nevoie de NFC. Nu stiu daca pretul pentru Pixel 3a XL e corect, dar da, catre pixel as merge si eu
 
Pixel-urile intra in gama premium, e cam greu sa le gasesti bube. Am trecut prin vreo trei generatii de telefoane Google, nimic de reprosat. Au murit toate din cauza bateriei.
 
3aXL nu e gama premium, e budget/ midranger phone in viziunea Google. Il gasesti nou, acum, in tari cu apa calda, la 399€, asta fiind cam 2000 lei. Daca telefonul pe care l-ai gasit e nou, merita 1000 de lei, daca e second hand, frecat cum il freaca fi miu (Pixel3A non XL) parca nu prea merita.
QC ul la Pixeluri nu este stralucit, (m-as fi asteptat la mai mult de la Google) garantie nu ai in Romania, in rest numai de bine despre el. La modul la care ai descris ca folosesti telefonul e o alegere foarte buna.
64GB zic eu ca sunt suficienti, dar gurile rele spun ca asta e o plama data pe obrazul utilizatorilor in 2020. Nu ai slot SD si niciun telefon Google nu o sa aiba vreodata. In schimb ai jack de 3.5, ceea ce pentru mine e o mare chestie.
 
Mda, tocma' ce-am vorbit cu omu'. S-a razgindit. Ii place telefonul asa de mult ca nu-l mai vinde. :capu:

As mai avea o optiune. Huawei P30 la 1200 lei. Tot SH, tot impecabil. :biggrin:
I l-am luat sotiei de fo' 2 luni, imi place cum arata/presteaza.
Ma mai gindesc.
 
Pai de la o mie la o mie sapte sute cincizeci e cam abrupta trecerea. :biggrin:

In principiu nu e vorba numai de bani. La naiba pina la urma mi-am calcat pe inima si i-am luat lu' aia mica un aifon 11 nou-nout asa ca nu m-as kka pe mine pentru sapte sute de lei.
Dar e vorba de un fel de prag psihologic avind in vedere ca nu folosesc un smartfone la cit poate fi el de smart. :biggrin:
 
Mai nene nu-s cam multi bani pentru un nenorocit de NFC ? Adica m-ati facut curios si vad ca am si eu chestia asta, pe un amarat de LG Q6 care costa vreo 600 ron nou-nout in magazin (sau costa, ca vad ca e cam EOL).
Iar GPS-ul merge laser frate, se conecteaza foarte repede si nu am avut niciodata probleme cu el.

Nu zic sa-ti iei LG Q6, zic ca sigur exista alternative foarte bune, noi, la sub 1000 ron. Mai ales asa light use cum il folosesti tu (si eu).
 
NFC+GPS+OLED+6". Cam astea ar fi plusurile fata de telefonul actual care ma intereseaza.
GPS-ul din cauza ca asta al meu are nabadai, NFC din cauza de scos cardul din portofel si tastat pin la orice, OLED ca na de fite, iar 6" ca ma pomenesc din ce in ce mai des seara haladuind pe net de pe telefon in loc de calculator.
Restul de hardware/camera nu ma tulbura foarte tare.

Asta e, i-am dat drumul la P30, ar trebui sa ma joc cu el in uichend.

Multam' la toata lumea. :notworthy:
 
burebista, sa-mi spui si mie cum faci cu cardul contactless de la BRD + NFC ca m-ai facut curios.
Am incercat intr-o zi sa-mi agaug cardul in Google Pay, dar zicea ca nu-i place cardul meu.
 
Mda, BRD n-are aplicatie pe telefon pentru plati prin NFC.
Tot raul spre bine, tot vroiam sa ma mut la Transilvania cu cardu' de salar. :biggrin:
 
Din lac în puț...? :smile: Transilvania nu-s ăia de-ți iau comision de fiecare dată când îți intră bani în cont? :smile:
 
Back
Top