Ce telefon vreau?

Întâmplător ai pus o întrebare pe nişte non-criterii. Nici măcar n-ai spus un preţ. Cam orice telefon are în ziua de azi caracteristicile alea, deci ori dai detalii mai exacte, ori iei orice.
 
În funcție de cum e măsurat, valorile acceptate sunt sub 1.6W/kg (US) sau 2W/kg (EU). EU nu e mai îngăduitoare, doar se măsoară diferit.

E normal ca un telefon mai mic să aibă SAR mai mare, pentru că antena e mai aproape de tine. Pe 2G puterile sunt ceva mai mari, iar Nokia pune antena lângă difuzor, la telefoanele mici, așa ca ești mai aproape de antenă.

BTW, Nokia 105 e doar 2G dual band, prin locuri mai exotice o să aibă surpriza că nu merge. Eu am avut faină surpriză când am fost în Mexic cu un LG destul de răsărit, am aflat acolo că nu știe frecvențele alea.
 
Scuze daca sunt pe langa, insa stiam ca exista unitate de masura per kg-corp si per cap. Adica o valoare la corp si una la cap, maximul fiind de 1. Mai invat, mai invat...
 
Unitatea de măsură e W/kg, măsurată pe 1 gram în zona cea mai expusă (în cazul US) sau media pe 10 grame în zona cea mai expusă (măsurătoarea EU).

Se referă de fapt la încălzirea țesuturilor și a fost în principal conceput pentru scanări medicale MRI, de aici și unitatea de măsură (watt disipat de bobinele MRI / greutatea persoanei). Se diferențiază pentru cap în principal pentru că diferite țesuturi au rată diferită de încălzire la aceeași putere (exact ca la cuptorul cu microunde, încălzirea e diferită în funcție de tipul mâncării). Nu există un maxim, dacă bagi 1KW într-un corp de 1kg, asta e, ai 1KW/kg. Dacă te chinui un pic și adaugi intervalul de timp (pentru MRI e mai clar, ai voie 2W/kg pe un interval maxim de 15 minute), poți să calculezi și temperatura :smile:.

Ziceam mai sus că contează și generația. În 2G, plaja de putere acceptată era foarte mare, de la 40W (clasa de putere 1, folosită doar în prima fază de implementare, la începutul anilor '90) la 20W (clasa 2) până la 0.8W (clasa 5). Uzual se folosește clasa 4 (2W). În 3G clasele au fost modificate, de la la 2W (clasa 1) la 126mW (clasa 4), cu majoritatea device-urilor în clasa 3 (0.25W). Așa că un device conectat 3G va avea și SAR mai mic. Așa se explică și de ce acoperirea 3G (și mai nou LTE) e mai greu de făcut decât GSM: puterile fiind mai mici, ai nevoie de mai multe celule (base stations) ca să acoperi aceeași suprafață, deci e mai mult de instalat.

Puțină lume spune exact clasa de putere. Uite un device cu specificații clare.
 
Mi-am luat un Nokia 105 ca sa inlocuiasca batranul Nokia 3310 care incepea sa faca fite la mufa de incarcare dupa 11 ani jumate de la fabricatie. Momentan e in teste.
 
Eu am ajuns sa fiu nemultumit de Samsung S3 dupa ce S2 mi s-a parut lent (interfata se misca greoi) si iStuff cu IOS 7 mai fluent. S3-ul are timpi de reactie slabi in unele scenarii uzuale, gen iesit dintr-o aplicatie sau revenit in alt nivel cu vreo 2-3 apasari de back si uneori sta vreo 5 secunde sa se gandeasca la metafizica comparata Kant versus Russell.
 
Am impresia că stocarea internă e cam lentă la astea. Nu neapărat la început, dar după ce se fragmentează (SSD-style, blocuri ocupate care trebuie șterse înainte să fie rescrise) merg din ce în ce mai greu. Cum nu prea ai cum să formatezi memoria internă (poate cu factory reset, dar n-aș fi prea sigur, asta de obicei șterge doar o parte), orice operație de scriere va fi mai rapidă atunci când cumperi device-ul decât după 1 an de utilizare. Degeaba ai 15 cores când viteza de scriere e 3MB/s (cum se întâmplă acum în anumite zone la Galaxy Note-ul meu - media totală oricum e neimpresionantă, pe la 6.8MB/s).
 
Nexus ftw. Sau HTC One/Galaxy S4 Google Play edition. Toate astea se bazează pe memoria internă, pe care din câte am înțeles o curăță cam de tot la factory reset :biggrin:
 
La asta poți doar să te bazezi pe ce zice producătorul, fără acces hardware nu prea știi. În multe cazuri există un singur flash cu absolut tot (recovery info, OS, etc) partiționat după nevoie, cel mult se formatează partiția cu user files, dar aș zice că mai degrabă se șterg unele fișiere.

La Note e acum mai rapid cardul SD decât stocarea internă :smile:.
 
Nexusul meu are ~1 an și se mișcă la fel de bine ca-n prima zi. 275 apps installed.
 
Suna bine, dar sincer sa fiu imi cam e sila de ideea de a cumpara un telefon pentru orice motiv. Aveam un S2 cumparat anul trecut si m-am trezit total neplanificat cu un S3, un Blackberry si un iPad deja livrate de ceva vreme, un Windows Phone pe care il aman cat pot ca poate apare 8.1 si mai rezolva din probleme, deja sunt prea multe chestii de carat prin buzunare si rucsac ca sa mai iau si un Nexus. Si pe deasupra e si un amestec cu cartelele si planurile de date, am doar doua cartele pentru toata turma si pentru Nexus nu am cum sa mai iau inca una. Iar S3-ul nu pot sa il vand, ca e primit cadou si nu e frumos :frown:

Si ca sa fie si mai urat am aplicatii cumparate de Android la care chiar tin, iar aplicatia de zbor de pe iPad nu are versiune de Android (a existat una, dar era atat de proasta ca a iesit scandal si a disparut din Google Play).
 
Cam asta e diferența între Note și Note 3 la stocarea internă.

Foarte interesantă viteza aia de citire.

internal_speed.png
 
Nu cred ca sunt reale. Cum poate fi scrierea mai rapida ca citirea? Ar trebui sa fie cel mult la jumatate din viteza citirii.
 
Suna bine, dar sincer sa fiu imi cam e sila de ideea de a cumpara un telefon pentru orice motiv. Aveam un S2 cumparat anul trecut si m-am trezit total neplanificat cu un S3, un Blackberry si un iPad deja livrate de ceva vreme, un Windows Phone pe care il aman cat pot ca poate apare 8.1 si mai rezolva din probleme, deja sunt prea multe chestii de carat prin buzunare si rucsac ca sa mai iau si un Nexus. Si pe deasupra e si un amestec cu cartelele si planurile de date, am doar doua cartele pentru toata turma si pentru Nexus nu am cum sa mai iau inca una. Iar S3-ul nu pot sa il vand, ca e primit cadou si nu e frumos :frown:

Si ca sa fie si mai urat am aplicatii cumparate de Android la care chiar tin, iar aplicatia de zbor de pe iPad nu are versiune de Android (a existat una, dar era atat de proasta ca a iesit scandal si a disparut din Google Play).

Nu pricep cine te bombardează cu telefoane, dar sunt în aceeași situație, am S2, Nexus 4, Blackberry Bold 9900, E51 și iPhone 5S și 2 cartele pentru toate :biggrin: Soluția mea este să rămân cu un singur telefon, vândut restul, iar unul din SIMuri băgat într-un mini router 4G portabil cu divert all calls pe al doilea SIM băgat în telefon.

Nu e frumos, da' e frumos să umbli cu 20 de telefoane după tine? :biggrin:

Nu văd legătura între apps pentru Android la care chiar ții și o aplicație de pe iPad care nu mai există pe Android. Ții un device cu Android și unul cu iOS (planul meu este o tabletă cu Android - i.e. Nexus 10 - și iPhone-ul, mai vedem...).
 
Unul e cumparat, unul e primit cadou, celelalte sunt de la birou in diverse scopuri. Abia am scapat de inca vreo 2 care erau pe lista, nu am nici o bucurie sa umblu cu un rucsac mai greu decat e cazul.

Daca aplicatia de iPad exista pe Android era mai simplu, o foloseam pe Android si chiar nu mai aveam nici un motiv sa pastrez iPad-ul. E o aplicatie de navigatie si nu imi trebuie neaparat ecran mare de tableta ca tot nu am loc in cockpit prea mult, am folosit una similara (dar groaznic de scumpa, Sky Demon) pe telefon si era suficient de bine.

La modul ideal daca nu m-ar costa nimic si as putea alege orice chiar nu stiu ce telefon as alege: in nici un caz BB, dar intre Win Phone, Android si iPhone nu mai e asa usor de ales - fiecare are plusuri si minusuri (Win Phone ceva mai mult pe minus decat pe plus dupa parerea mea, dar tot nu e de neglijat) si unele plusuri sunt interesante :smile:
 
Pare ok 4G-ul, dar trebuie să ai semnal. Probabil merge bine pentru că nu-l folosește nimeni.

2013-11-27 07.27.47.png
 
Back
Top