Ce telefon vreau?

Chinezariile au baterii chinezesti, m-ar mira sa tina si mai ales, m-ar mira sa mai tina macar la 50% dupa un an. A avut fratele meu, scria 5500 mah pe acumulator, cred ca erau mah pmpo ca nu tineau nici cat 2000 dintr-un samsung. :biggrin:
Ai prea mult marketing dă samsungi în gândire. N-a avut frate-meu, am avut eu și țin bateriile la fel ca și rahații de Samsung, nokia, Microsoft. Am mai lăudat pe alt topic și replace-urile chinezești pentru acumulatorii de camere foto și chiar pentru eeePC. Unele au capacități mai mari declarate și chiar țin mai bine decât originalele. Tehnologia e mult prea veche și facilă ca să mai dea chinezoii buleală. Poate pică câte unul din cauza absenței sau slabului control de calitate, dar nu din alte motive.
 
Made in China nu inseamna chinezarie. Ma bucur ca ai inteles, iti doresc mult noroc la gasirea unui telefon ieftin si cu baterie atomica. Serios, o sa ai nevoie de mult, mult noroc. :smile:

(Stiu, in urmatorul post va trebui sa-ti explic ca "baterie atomica" a fost o figura de stil.)

P.S. Ba da' chiar toata lumea iar fiecare litera la propriu p-aici? Parca as vorbi cu roboti nu cu oameni. Ma doare un fund de Samsung, am zis si eu un brand consacrat la nimereala. Auzi, prea mult marketing. Puii mei, nu am avut niciodata telefon Samsung, inainte de actualul Microsoft am avut LG, inaintea lui LG si primul meu telefon a fost Sony-Ericsson. Atat.
 
Știu, IQ-ul tău e mult peste al meu. E dificil când ajungi să crezi singur asta.
Baterii atomice sunt toate. :wink:
Atomica de la chinezăria mea X2Soul se încăpățânează să mă țină uzual 5-6 zile. M-aș mira ca un S4 (are caracteristici comparabile) să mă țină mai mult. La fel mă ținea și cea de la chinezăria P6 Life. În condițiile în care nu sunt power user, vorba amicului de mai sus, navighez pe net când sunt pe budă și folosesc mail-ul de cel puțin 3-4 ori pe zi: citit-răspuns + vorbit omenește.
Și, nu, nu sunt cioara care-și laudă puiul, ci vreau să arăt că nu-i dracu' așa negru cum îl prezintă unii.
 

Attachments

  • Screenshot_2015-06-07-22-06-35.png
    Screenshot_2015-06-07-22-06-35.png
    80.3 KB · Views: 22
  • Screenshot_2015-06-13-22-25-12.png
    Screenshot_2015-06-13-22-25-12.png
    80 KB · Views: 21
Haida bre, ce eşti aşa de acru? Iaca screenshot cu bateria dintr-un Utok 470Q. Da, bănuiesc că nu asta-i norma şi că poate-s eu mai special de scot atâta din ele, da' la stilul meu de utilizare nici nu mi-aş face griji în legătură cu capacitatea bateriei (OK, fair enough, atât timp cât nu e de 650-800 mAh :smile:), ci mai degrabă cu configuraţia şi calitatea construcţiei.

Lenovo P780 pare numa' fain, dar nu l-am găsit pe nicăieri în Românica.
 

Attachments

  • Screenshot_2015-09-02-19-14-53.png
    Screenshot_2015-09-02-19-14-53.png
    104.7 KB · Views: 24
Știu, IQ-ul tău e mult peste al meu. E dificil când ajungi să crezi singur asta.
Baterii atomice sunt toate. :wink:
Atomica de la chinezăria mea X2Soul se încăpățânează să mă țină uzual 5-6 zile. M-aș mira ca un S4 (are caracteristici comparabile) să mă țină mai mult. La fel mă ținea și cea de la chinezăria P6 Life. În condițiile în care nu sunt power user, vorba amicului de mai sus, navighez pe net când sunt pe budă și folosesc mail-ul de cel puțin 3-4 ori pe zi: citit-răspuns + vorbit omenește.
Și, nu, nu sunt cioara care-și laudă puiul, ci vreau să arăt că nu-i dracu' așa negru cum îl prezintă unii.

Tilifonul tau dupa 5 zile pe baterie avea 15% iar dupa 6 zile avea 19% ? Sa nu il lasi mai mult de o luna fara sa il bagi in priza ca o sa bubuie bateria :biggrin:
 
Voi va laudati cu cat tine bateria si postati screenshoturi numai cu "Cell standby" si "Phone idle". WTF?! La ce va mai luati smartphone? Un Nokia 6310 luat la mana a doua face fix acelasi lucru.

Uite aici screenshot cu statusul bateriei dupa o zi normala de lucru (Nexus 5):
 

Attachments

  • Screenshot_2015-09-02-23-03-03.png
    Screenshot_2015-09-02-23-03-03.png
    65.7 KB · Views: 35
  • Screenshot_2015-09-02-23-03-11.png
    Screenshot_2015-09-02-23-03-11.png
    69.7 KB · Views: 34
  • Screenshot_2015-09-02-23-03-16.png
    Screenshot_2015-09-02-23-03-16.png
    68.4 KB · Views: 30
Last edited:
Tilifonul tau dupa 5 zile pe baterie avea 15% iar dupa 6 zile avea 19% ?
Sunt zile diferite. :wink:
Voi va laudati cu cat tine bateria si postati screenshoturi numai cu "Cell standby" si "Phone idle".
Raportarea aia e varză. Niciodată nu mi-a arătat convorbiri sau alte alea. Mai mult, dacă aduni procentele dă și peste 100. :wink: Și, cum spuneam, nu stau pe telefon toată ziua, la ochii mei...
 
Procentele îți spun cât timp ai folosit ceva, nu bateria consumată de acel ceva - pentru că n-au cum să aibă o estimare clară a curentului. Așa că dacă folosești ecranul în timpul unei convorbiri, de ex., se va aduna atât la ecran cât și la convorbire => e normal să fie mai mult de 100%. Iar unele componente au consum foarte variat în funcție de ce fac, dar nu prea ai cum să-l măsori fără tone de senzori. De exemplu un GPS în faza de acquire consumă mai mult de dublu față de același GPS după ce are fix și face doar mici update-uri de locație.
 
Și convorbirea în oraș consumă mai puțin decât stand-by-ul în timp ce străbați țara cu mașina, fiindcă în oraș ai celule dese și putere micã de emisie iar pe drum antenele sunt rare și îndepărtate. Nu toate convorbirile și stand-by-urile sunt la fel.
 
Procentele îți spun cât timp ai folosit ceva...
Da, numai că la mine nu apare de exemplu și n-a apărut niciodată timpul convorbirilor, cum văd pe screenshot-urile amicului (voice calls), chiar dacă au fost și reprize de încărcare când vorbeam foarte mult la telefon. În sensul ăsata e proastă raportarea, că știm și pe-aici să citim niște grafice. Iar când dai ceva rezultate în procente, părerea mea e că e o aberație să depășești suta.
 
Păi depinde procent din ce afișezi; în acel raport se afișează procent de utilizare a unui serviciu din timpul total de la ultima încărcare. Iar ceea ce se listează depinde de implementare (cine a făcut/customizat OS-ul și aplicația/device-ul/driver-ul a setat push-urile pentru status, mai contează și dacă profilul e cât de cât ok etc). Mai multe detalii aici. Cum se zice, garbage in, garbage out.
 
Mno bun, m-am mai gândit la una alta, pentru care aş ajusta bugetul. Dual SIM, maxim 5", FHD, 2GB RAM, baterie cât cuprinde. Rămâne cerinţa să găsesc folie şi husă de silicon/cauciuc pt. aşa ceva. Etc? Sigur am uitat ceva.

Am dat un ochi peste ceva Xiaomi Şi Meizu. Dar la 5.5" sunt mult prea mari, chiar şi 5" e un pic peste limită.

Now what?
 
Sunt 5" (fără "ramă") care sunt cam la fel de mari cu unele de 4,5"-4,7" cu ramă pe marginea displayului. Deasemenea, mai contează și formatul ecranului, unele au rapoarte mai ciudate și sunt mai late. Un 5" fără "ramă" e confortabil, mai ales dacă ochii... pușca și cureaua lată. :wink: Mie atât timp cât îmi intră în borsetă/gentuță (de fapt), zic că e OK. Niciodată n-am ținut telefon în buzunar: toc (pe vremea Nokia & Sony Ericsson) sau borsetă. Dacă nu te încadrezi, pentru buzunar e o problemă 5". Mai ales că, subțiri fiind, tind să se-ndoaie dacă sunt ciobănite, cu toate cele ce decurg de aici.
 
Cum fac rost de un Nexus 5x? Pot sa il comand de pe Google Store (am adresa reala de livrare in SUA), dar deocamdata nu am cum sa mi-l trimit in Romania fara sa platesc inca 35% in plus, caz in care devine complet neinteresant.
 
Daca il vrei la pret de SUA, fara taxe vamale & TVA, va trebui sa ti-l aduca cineva efectiv de acolo.
E cam ridicola diferenta de pret dintre US & EU.

Totusi, ai grija sa nu cumva sa fie doua modele diferite, unul pentru US si altul "international", la fel cum a fost in cazul lui Nexus 5 (D820 vs D821).
 
Last edited:
Android 6.x si 7.x, camera foto, chipset. E diferenta de 18 luni intre ele, cam o generatie. La pretul din SUA 5x pare suficient de interesant si e mai ieftin decat HTC-ul.
 
Back
Top