Ce imprimanta sa-mi cumpar?

takeda

not human
Am calculator de 10 ani dar nu am avut niciodata imprimanta, asa ca nu-s sigur ce trebuie sa intreb. Cerinte:
- pret maxim 3 - 3.5 milioane
- va scrie 300-400 pagini pe luna, alb-negru
- sa nu coste mult consumabilele (cost/pagina)
- sa fie fiabila (aici ajuta experientele personale, nu pot ghici din review-uri)
 
Last edited:
Incepi prin a te prinde ca traiesti aproape în 2006, si ia-ti un multifunctional, în gama 100 € ai de unde alege ceva bun.
 
Am vazut modele laser in pretul ala dar nu inteleg de ce sunt asa ieftine, e "ceva la mijloc"? M-am uitat si la multi-functionale, functia de copiator ar fi utila cateodata, dar numai daca nu creste mult pretul. Imi trebuie ceva ieftin care sa faca treaba si la care sa nu pice mecanica imediat ce iese din garantie, nu tin neaparat sa am modele ultimul racnet cu tehnologii aparute luna asta.
 
HP 1020. Dar e cam scump, se apropie de 5 milioane. Reîncărcabil. Preţ moderat al cartuşului.
Lexmark 232, USB+Paralel, cartuşe cam mici (2,5K), am văzut şi cipuite mai nou, sux.
Samsung SCX 4160 (dacă nu mă înşel), de evitat. Cartuşe destul de scumpe, nu sunt reîncărcabile.
 
Sunt posesorul unui Okipage 12, viteza 12 ppm, functioneaza ireprosabil, a fost cumpărată SH de aici, consumabile se găsesc ieftin, altceva nu cred că are rost să mai spun.
 
Exagerasem numarul de pagini scrise pe luna, am modificat acum; exista posibilitatea apropierii de 1000/luna dar foarte rar. Imprimanta nu este pentru mine deci as vrea ceva nou cu garantie 1-2 ani.
 
Şi 400 de pagini pe lună e mult pentru o imprimantă inkjet. Înseamnă, pentru modelele actuale, 2-3 reîncărcări pe lună, inacceptabil fiindcă oricum cartuşele se duc naibii în ritmul de unul la două luni, asta înseamnă 70-80 RON o dată la două luni, fără a mai ţine cont şi de costul reîncărcărilor. Pe lângă asta, o imprimantă inkjet sub 100 Euro nu este construită pentru a imprima un număr aşa de mare de pagini pe lună, adică începe să facă probleme după 18-24 de luni.
 
Ok am facut un tur de orizont prin ofertele firmelor din Bucuresti, din imprimante m-am oprit la Canon Pixma iP2000 (cartuse si refills foarte ieftine), "multifunctionale" Canon MP 110EE, Lexmark X1190 sau X5250. O sa ma uit si la imprimantele laser.

Pretul pe pagina al consumabilelor laser este clar mai avantajos, dar la multe modele inkjet poti compensa cumparand un kit de refill. Pentru mine e si criteriu de alegere al imprimantei, daca modelul nu se regaseste pe siteurile firmelor romanesti de refills atunci il ocolesc. Probabil si la cele laser se poate face ceva asemanator, dar pentru putinele modele laser la 100$ eu nu am gasit deocamdata.

Destule imprimante inkjet la 80-100$ (tva inclus) au in specificatiile producatorului un max. duty cycle intre 1000 si 3000 pagini pe luna. Nimeni nu e nebun sa scrie atat cu inkjet, dar asta ma face sa cred ca nu o voi forta prea tare cu 300-400 pagini pe luna. La refill insa ai dreptate, nu am cum sa ghicesc la cate reincarcari va rezista un cartus.
 
Imprimante laser alb-negru care se incadreaza in buget:

Samsung ML-1610
- consumabil 2000 pagini = 224 ron
- refill 30 ron
- pret 309 - 382 ron
- starter 1000 pagini

Lexmark E230
- consumabil 2500 pagini = 287 ron
- refill 30 ron
- pret 325 - 381 ron
- starter 1500 pagini

Lexmark E232
- consumabil 2500 pagini = 287 ron
- refill 30 ron
- pret 369 - 470 ron
- starter 1500 pagini

Xerox Phaser 3116
- consumabil 3000 pagini = 230 ron
- refill 20 ron
- pret 355 - 386 ron
- starter 1000 pagini, include cablu usb

Xerox Phaser 3121
- consumabil 3000 pagini = 257 ron
- refill 20 ron
- pret 357 - 423 ron
- starter 3000 pagini, include cablu usb

Brother HL 1430
- consumabil 3000 pagini = 228 ron, 6000 pagini = 325 ron, drum unit = 532 ron
- refil =?
- pret 325 ron
- starter =?

Brother HL 2030
- consumabil 2500 pagini = 233 ron, drum unit = 317 ron
- refil =?
- pret 356 ron
- starter =?

Cu alte cuvinte, war4peace are dreptate. :biggrin:
 
De ce nu mergi pe Xerox Phaser 3121? Nu arata si chiar nu este cum imi formasem eu impresia de o imprimanta laser, adica facuta sa reziste ca un tanc, dar sigur va duce mai mult ca un inkjet si nu iti e teama ca se usuca tusul, ca-ti curge, nu te murdaresti pe maini la fiecare saptamana.
 
Subscriu, stay away from Brother.
Imprimanta pe care o folosim la firmă (cam un toner la 2 săptămâni) este un Lexmark 323, ceva mai scumpă, e adevărat, dar Lexmark 232 este "sora" ei mai mică şi toner-ul poate fi reîncărcat.
Am avut ocazia să mă joc şi cu un Xerox 3116 şi 3121, sunt OK dar nu ştiu cum e cu reîncărcarea toner-ului.
So, recomandarea mea rămâne Lexmark 232 (USB+LPT, deci ai şi aici un avantaj).
 
Ma voi hotari intre Phaser 3121 si E23x in functie de ce se gaseste pe stocuri la firme saptamana viitoare. Modelele ofera cam aceleasi lucruri si nu poti avea mari pretentii la nivelul asta, dar pretul va ramane factorul decisiv pentru ca exista diferente mari de pret intre firme (chiar si peste 100 ron, inexplicabil) pentru acelasi model.
 
Am comandat un Xerox Phaser 3121, am gasit la 337 ron cu tva inclus. Impresii cand o primesc, probabil 10+ zile din cauza anului nou & stuff.
 
Firmei respective i-au trebuit 10 zile sa ma anunte ca de fapt nu pot aduce modelul respectiv, desi e in continuare in oferta lor de pe site; aparent nu se mai fabrica si mi-au recomandat un alt model, dar cu 100 ron mai scump. M-am lecuit de comenzi online, inapoi la cautat...

PS "you can only edit messages for 2880 minutes" deci da
 
takeda, cum decurge achizitionarea? ai luat ceva? M-ar interesa si pe mine ceva ieftin, A/N, cu consumabile ieftine, nu neaparat nou, garantie minim 6 luni. Si stau sa vad daca tu ti-ai luat ceva, poate pui niste impresii pe aici :smile:
 
Back
Top