Caut un program care sa faca <ceva>

Este complicat ce vrei tu, adica formate moderne pe un soft cu suport antic. Stiu ca mp4 e destul de vechi, dar nu a devenit popular decat dupa ce XP-ul era cam expirat deja.

In plus, cam pe ce hardware o sa faci operatiunile astea? Pentru ca re-encodarile de filme sunt una din poate putinele actiuni la care softurile moderne, cu suport serios multi-core, fac o mare diferenta (si bineinteles procesoarele aferente). Este motivul pentru ca pe viitorul sistem o sa vreau minim hexa-core, probabil octa-core, desi in nimic altceva nu o sa pot folosi un asemenea procesor - ma joc din ce in ce mai rar si de obicei vechituri, iar in rest chiar nu am cu ce incarca 8cores/16threads. Deci daca ai nevoie suficient de des de asa ceva, probabil merita facut un sistem (mai) modern doar pentru asta.
 
Caut un soft cu care sa "fake" participarea la o videoconferinta. Adica:
- Intru intr-o videoconferinta, una plicticoasa la care doar ascult, nu zic nimic, dar cica tre sa fiu (virtual) prezent.
- Apas "record" in programul asta pe care-l caut. Programul inregistreaza video simultan cu transmisia online de pe webcam.
- Stau relativ nemiscat cateva minute.
- Apas "stop". Se salveaza inregistrarea.
- Apas "playback". Imaginea de webcam live transmisa este inlocuita cu redarea in bucla a inregistrarii salvate anterior.
- Ma ridic si plec. :smile:
- Cand se apropie finalul videoconferintei, ma intorc si ma asez in aceeasi pozitie.
- Apas "stop". Imaginea transmisa revine la imaginea "live" de pe webcam.
 


 
Testat alea ^. Nici unul nu face ce vreau eu, sau ar fi f. dificil de folosit, sau programele de videoconferinta stiu ca se foloseste un soft "fake".

-------------------

Alta:
Exista vreun soft pentru forumuri care sa nu foloseasca cookies? Mi-ar displace enorm sa trebuiasca sa bag un banner din ala stupid. Autentificarea HTTPS direct din browser pe diversele sectiuni ale forumului ar fi solutia ideala dpmdv.
 
HTTP(s) e sessionless, faptul că doar te autentifici nu înseamnă nimic.

Iar GDPR nu înseamnă doar cookies, înseamnă și log-uri, protecția datelor and stuff (backups, criptare).
 
Last edited:
Am avut un șef care avea aceeași idee acum 15 ani, băi, hai să nu folosim cookies și nici session id-uri în link; folosim o combinație de auth + ip-ul de unde vine and stuff. Funcționa cât de cât, cât timp nu aveai două ferestre de browser deschise (pe vremea aia nu existau tab-uri). Dar atunci când au trebuit adăugate chestii dinamice prin pagini (tocmai apărea ajax) și când au apărut tab-uri în browsere s-a dus naibii tot.

Ah, și o chestie faină: știi cum se face logout din basic auth? :smile:
 
Caut o aplicatie pentru Android care sa arate in AR unde se afla un punct care il pun eu pe harta. Caut un anume post de radio si vreau sa stiu directia pe care se afla emitatorul.
Exista asa ceva pentru sateliti ...
 
Caut o aplicatie pentru Android care sa arate in AR unde se afla un punct care il pun eu pe harta. Caut un anume post de radio si vreau sa stiu directia pe care se afla emitatorul.
Exista asa ceva pentru sateliti ...

Am gasit ceva apropiat, se numeste AR Compass. Nu e chiar ce vroiam, dar ajuta un pic.
 
Caut un hardware care sa faca <ceva>, dar nu stiu daca chiar e nevoie de un topic separat, asa ca scriu aici.

Caut un hub USB care sa permita (via softul lui sau o interfata generica gen USB serial) sa conectez si sa deconectez porturile individual, ca un intrerupator software pentru device-ul conectat la fiecare port. Trebuie sa taie si curentul pe portul respectiv, nu doar liniile de date, sau poate sa lase in pace liniile de date si sa taie doar curentul.
 
Am senzatia ca linuxul meu se misca greu. Imi trebuie un benchmark pentru linux cu posibilitatea de comparare a rezultatelor online cu ale altor utilizatori, sortati / filtrati dupa sistemele lor (CPU, memorie, HDD/SSD). Ma intereseaza mai mult niste teste de compilat cod, nu teste sintetice gen CPU / memorie.
 
Se da un director cu 200 de poze care au toate denumiri relativ/aparent random. Se mai da un al doilea director, tot cu 200 de poze. Vreau ca pozele din directorul doi sa capate numele pozelor din directorul unu. Am incercat sa caut cu google, evident nu intelege ce vreau. Am cautat si renaming tools, toate sunt fixate pe un director, nu pe comparat directoare si re-denumit continutul unuia dupa celalalt. Cu Total Commander pot da copy la toate denumirile odata, dar nu am gasit cum pot face paste peste numele celor 200 de poze din directorul doi (dar pot da paste intr-un txt de exemplu).

Idei?
 
Back
Top