Caut un program care sa faca <ceva>

Caut shell extension pentru Win 32bit care sa copieze in clipboard calea catre fisierul indicat (cum face "send to clipboard as name"), dar transformand-o intr-un link catre serverul http sau ftp local, cu adresa, root si directoare virtuale definibile in setari.

Exemplu:
Am fisierul:
W:\Arhiva\Video\Fisier.avi
Fac click-dreapta -> send to -> clipboard as ftp link.
In clipboard sa obtin textul:
ftp://marius95.go.ro/Arhiva/Video/Fisier.avi
 
Last edited:
Caut un program care sa ma ajute sa șterg foldere și fișiere fără posibilitate de recuperare și care sa nu aibă nevoie de admin (nici pentru instalare, nici pentru rulare).

Any ideas?
 
Caut un program de monitorizare a retelei de acasa. Sa ruleze pe fundal si sa faca o lista cu device-urile noi care apar in retea (ARP broadcasts, DHCP requests, etc.). Daca le si poate identifica (MAC), scana automat niste porturi/servicii si trimite un mail cu rezultatele, cu atat mai bine.
Ar fi preferabil sa poata rula pe un linux chior, adica ceva gen OpenWRT, LibreELEC, Slackware ARM, dar daca nu se poate, ma multumesc si cu un program de WinXP 64bit fara .NET

Alta:
Vreau sa limitez accesul la internet al unui device oarecare (Raspberry Pi cu diverse OS, smart TV, smart-frigider, smart-ceva) in baza unui firewall cu whitelist care ruleaza in router. Exista vreo metoda simpla pentru urmatoarea secventa a evenimentelor?
1) Las device-ul sa ruleze, ma joc cu el.
2) Intalnesc o eroare ca a vrut sa instaleze ceva de undeva dar n-a reusit (blocat automat de router). Sau pur si simplu il las sa functioneze si ma uit la pasul 3 dupa vreo saptamana.
3) Intru pe router si vad o lista cu DNS-urile cerute, eventual, cu IP-urile la care a vrut sa se conecteze direct (fara DNS).
4) Studiez lista si aleg cateva pe care sa le adaug intr-un whitelist.
5) Intru pe router si <cumva> modific firewall-ul sa permita automat accesul device-ului la toate IP-urile asociate acelor DNS-uri selectate de mine, chiar daca IP-urile se vor modifica in viitor.

Ei? Se poate? Se poate usor si comod? Sau sunt prea paranoic?
 
Vezi pfSense; dacă ăla nu te mulțumește, există chestii enterprise, dar nu-s ieftine.
 
Caut un site web care sa accepte sa incarc niste poze mici cu un browser antic fara javascript.
Detaliat: am niste poze intr-un telefon Nokia 2220s, fara cablu de date, fara bt, fara wireless, numai cu conexiunea 2G la internet. Pe gmail ma conectez, dar nu am optiunea de attach, pe imgur cere javascript, pe tinypic nu pot sa dau click pe butonul de upload (nu exista butonul, doar textul ascii unde ar trebui sa fie butonul). Trebuie sa existe ramas pe undeva un site care sa-mi permita sa fac chestia asta, sau sa pot face singur un site compatibil cu un browser antic, gen Netscape.

Solutia care merge este MMS, dar in 2018 costa 18 centi sa trimiti un MMS. Si ar fi cam 80 de poze de 99kb fiecare.
 
Noij5QG.png


Cand incerc sa incarc o imagine de 99 KB - este o limitare direct din telefon ca sa te oblige sa folosesti MMS?
 
http://www.mbuni.org/

Basically telefonul comunică cu MMS GW prin WAP/HTTP și basic authentication. Ce nu mi-e clar e dacă poți configura telefonul tău să folosească un MMS gateway pe care i-l specifici tu, fără să intre în conflict cu setările operatorului.
 
Nu merge cumparat un card prepay, activate datele, trimis toate pozele catre o adresa de mail si gata?
 
Am nevoie de o recomandare pentru un soft in care sa tin evidenta computerelor, componentelor, accesoriilor si perifericelor la serviciu. Calculatorul cu seria..., achiziționat cu factura..., licenta Win..., mouse seria..., utilizator, etc.
 
Splunk. Iti da inclusiv grafice si istoric cu utilizarea resurselor.
Sau o mini-aplicatie custom-made, in functie de nevoi o faci in 2 zile. Am scris odata asa ceva, inclusiv cu operatii de service (inlocuit piese), in mai putin de 8 ore, doar ca grafica era rudimentara, gen Boostrap 3. Pana la urma de vorba de CRUD in orice SQL prin AJAX cu vreo 2-3 ecrane de Bootstrap + Datatables.
 
Caut un program de monitorizare a retelei de acasa. Sa ruleze pe fundal si sa faca o lista cu device-urile noi care apar in retea (ARP broadcasts, DHCP requests, etc.). Daca le si poate identifica (MAC), scana automat niste porturi/servicii si trimite un mail cu rezultatele, cu atat mai bine.
Ar fi preferabil sa poata rula pe un linux chior, adica ceva gen OpenWRT, LibreELEC, Slackware ARM, dar daca nu se poate, ma multumesc si cu un program de WinXP 64bit fara .NET
Inca mai caut.

Mai caut si un program pentru router sau android care sa imi indice gradul de saturatie wireless pe fiecare canal, nu cate access-point-uri sunt pe fiecare canal, ci cat de mult se transfera efectiv (% din timp se transmite ceva, indiferent cine/ce).
 
Caut un program care sa imi tina minte memo-uri/reminder-e periodice.
  • sa ruleze pe Win7 fara drepturi de admin
  • icon sclipicios in system tray cand am un reminder, eventual popup periodic
  • reminder-ele periodice sa poata fi setate dupa ziua saptamanii, gen: prima si a treia zi de luni in fiecare luna, ultima vineri din luna, etc.
  • sa pot seta delay gen: Anunta-ma maine ca azi n-am timp.
  • poate avea sute de mega si orice .NET vrea el, ca nu-i calcu' meu.
 
Se numeste Outlook, are calendar si face tot e vrei tu in lista, doar ca nu are icon in tray ci direct fereastra mare pe ecran.
 
Back
Top