Caut un program care sa faca <ceva>

Poti sa-ti faci un socket pe router in perl de exemplu care sa-ti intoarca ce ai nevoie cand il apelezi. E simplu si nici nu te incurci cu snmp.
Apoi iti faci un custom gadget in windows, si asta e simplu.
 
SNMP am vrut sa spun, dar ma chinuiam cu SMTP-ul la momentul postarii. :tongue:

Jaffar: Vorbesti de parca as sti perl, sau cum sa fac un gadget, sau as avea windows 7 cu gadgeturi... :biggrin:
 
Probabil iti trebuie o duzina de linii de cod in perl si un Visual Studio 2015 (free = community edition) pentru gadget. Daca vrei neaparat sa faci ceea ce vrei poti sa inveti sa faci asta, dar gata facut nu prea cred ca gasesti.
 
Cu mare placere as invata, dar nu prea mai am timp. De-aia cautam ceva gata facut si cu minim de efort de instalare.
 
Cu partea de Windows te ajut cand apuc daca rezolvi partea de pe router, de Python chiar nu am chef si nici nu vreau sa apelez la cineva care stie (am un tip la birou, dar l-am aglomerat atat de mult ca acum lucreaza la chestii puse pe lista acum 2 luni).
 
Pentru router te ajut eu cand prind putin timp. Sunt curios in schimb la ce-ti trebuie, ca poate gasim alte solutii.
 
Nu-i ceva important; ma pot lipsi.
Se intampla sa rulez diverse comenzi pe router care omoara procesorul. E genul de procesor usor de omorat :tongue: Iar in windows m-am obisnuit cu un program de monitorizare (CPU, memorie, disc, retea) inca de pe vremea cand aveam Win95. E comfortabil sa stiu tot timpul ce face calcu'. Pentru linux ma asteptam sa existe deja ceva de genul asta. Aparent am asteptari nerealiste.
 
Da, există așa ceva pe linux, se numesc top, iostat, lsof, și altele :smile:. Pot fi rulate într-o consolă în timp ce dai comenzile alea care omoară procesorul pe alta; dacă ai nevoie tot timpul de ele faci tu ceva greșit.
 
Monitorizarea nu prea cred că are vreo prioritate mai mare decât alte task-uri. Dacă rulezi o comandă care-i dă în cap procesorului, o să vezi asta imediat fiindcă nu-ți mai merge nimic, nici top, nici monitorizare, nici comanda de a da kill la task-ul problematic.
 
Pai si asta era interesant de vazut: daca procesorul moare din cauza task-ului propriu-zis sau moare din alte cauze (I/O, spre exemplu).

Anyway, am constatat ca yahoo blocheaza toate mail-urile venite de la IP dinamice. Deci nu mai am treaba cu routerul.
 
Depinde ce înțelegi prin "editare".
PDF Creator (PDF Architect de fapt - nu mai stiu sa-ti spun daca e free pana la capat)
Libre Office (Draw)

Daca ai licenta de Office 2016 (Word 2016), stie si ala sa deschida/converteasca pdf-uri si sa la editeze.

Daca e pentru o perioada scurta, poate te coafeaza un 30 day trial de Adobe Acrobat DC.
 
Păi, mai precis m-ar interesa nu editarea textului cum ar înțelege majoritatea, ci posibilitatea de a jongla cu filele unui pdf. De pildă, să pot șterge o filă și s-o înlocuiesc cu alta. Sau să pot recomprima cumva, să scad mărimea fișierului final... De-astea... :biggrin:
PDF creator doar face conversie în pdf, licență de Office 2016 n-am... să vedem ce face Libre Office. Trial sunt multe, am nevoie pe termen lung de un editor.
Mulțumesc de ajutor. :smile:
 
Păi, mai precis m-ar interesa nu editarea textului cum ar înțelege majoritatea, ci posibilitatea de a jongla cu filele unui pdf. De pildă, să pot șterge o filă și s-o înlocuiesc cu alta.
PDFSaM.
Il folosesc din tinerete si e la fel de OK pentru manipulat foile unui pdf.
 
MyLumia a luat a doua cazatura, pe ciment de data asta. Prima a fost fix cu un colt pe un bolovan de Sighisoara. Nothing happened. Husa flipover rezista. :smile:

Pdf editor caut si eu. Propun sa mentinem subiectul activ pana la solutionare.
 
Da, eu îl descarc acum pe cel propus de Marius. Celelalte încă n-ar reuşit să mă satisfacă pe deplin.

Edit: Ăsta e! Mulţumiri!
 
Last edited:
Da, si eu m-am jucat cu PDF Xchange Viewer, dar nu uita ca:

"All features marked as 'PRO' can only be used in evaluation mode from the free version.
If you save the file after having used these PRO features, it will be altered to include watermarks making it
obvious it has been modified with an evaluation copy.
These watermarks CANNOT subsequently be removed!
Please ensure that you do not modify original documents using these evaluation features if they cannot be
recreated again and if it is important to you and cannot be reproduced!"

:smile:
 
Da, dar momentan n-am ajuns aşa departe să folosesc chestii marcate ca Pro. Ar fi cazul atunci când aş salva optimizat, dar pentru recompresie folosesc online-ul. :wink:
Am eliminat şi înlocuit pagini foarte simplu, ceea ce mă mulţumeşte deocamdată.
 
Eu inca nu am reusit sa editez cu el textul dintr-un pdf care contine numai text. Text-text, nu bitmap. Si am varianta PRO. :goofy: Si continutul fisierului nu e protejat. In fine... o fi vreun buton ascuns pe undeva... :biggrin:

PS: si umple si /temp/ de cacatzei pe care nu-i mai sterge la iesire. :zbang:
 
Back
Top