Caut un program care sa faca <ceva>

Hm, mai bine as fi intrebat pentru ce sistem de operare prima data.
Squid este cel mai complicat proxy pe care l-am intalnit vreodata, si e drept ca n-am mai avut tangente cu el de mult timp, dar nu ma astept sa se fi schimbat ceva (in sensul de simplificat).
Dar trebuia sa mentionez ca deh ... pe Linux sau xBSD.
 
Windows 95, nu te uiți la numele lui?!? Nu cunoști pasiunea lui Marius pentru Windows 95?
 
Nu plec de la presupuneri niciodata, tocmai de-asta am afirmat ca am gresit ca nu am intrebat pentru ce sistem de operare.
Din experienta mea stack-ul TCP/IP este mai bine implementat (ca in standarde) in OS-urile Unix-like decit in Win. Asta nu inseamna ca Win nu este bun ...
 
1. Caut un program care sa afiseze framerate-ul intr-un colt al ecranului in jocurile DirectX si OpenGL. Cel mai important: sa faca DOAR ATAT si nimic altceva.
2. Caut un program care sa completeze automat ID3Tag-uri in functie de numele fisierului, cu regular expressions sau alta metoda avansata de a selecta acea parte din numele fisierului care reprezinta fiecare tag.
La mine, fisierele au numele sub forma: Artist - (An) Album - (Track#) Nume.ext . Programele pe care le-am incercat pana acum se incurca rau de tot cand dau de paranteze.
 
2. Caut un program care sa completeze automat ID3Tag-uri in functie de numele fisierului, cu regular expressions sau alta metoda avansata de a selecta acea parte din numele fisierului care reprezinta fiecare tag.

TagScanner exact asta face, printre altele. Doar că trebuie să înveți expresii regulate.
 
Ai dreptate, face. Citisem doar specificatiile de pe site.
O sa tac din gura si n-o sa comentez despre cat de oribil arata.

In legatura cu 1), caut un program/metoda de a limita framerate-ul jocurilor DirectX/OpenGL la o valoare rezonabila, sa zicem 30fps, urmand ca placa grafica sa ramana idle, rece si silentioasa in restul timpului cat nu proceseaza cele 30fps. Idem procesor.
 
O sa tac din gura si n-o sa comentez despre cat de oribil arata.

Tocmai ai facut-o :tongue:

@puterfixer: multumesc pentru TagScanner, nu stiam de el. M-am apucat sa iau toata muzica la puricat acum, mi-a luat cateva ore, dar am facut treaba buna. Are o interfata excelenta :biggrin:
 
Un soft minimalist pt. a monitoriza temperaturile unui laptop? HP ProBook 4530s.
 
CoreTemp v0.99.8 - doar temperatura si frecventa procesorului, afiseaza o fereastra mica fara grafica/sclipici, sau doar icon in System Tray, sau gadget pentru Win7. Stie si logging .CSV. Are sub 500 KB.
 
Am un film de peste o ora si as vrea sa il fac de 10 minute, un soi de fast-forward 10x. Cu ce se poate face asta? In VirtualDub nu am gasit optiuni utile, nici framerate nici decimate frames nu fac asta.
 
N-ai deloc imaginatie. :tongue:
Extract image sequence -> command prompt MOVE Img?????0.tiff Subdir (muta fiecare al 10-lea fisier altundeva) -> un utilitar care face din nou film
 
VirtualDub face din nou film din imagini, dar sunt 180,000 de imagini, VirtualDub nu stie sa salveze din 10 in 10, caut o solutie mai simpla.
 
Back
Top