Caut un program care sa faca <ceva>

Doar așa, ca să completăm circul. Poți rula local un server de Windows Update dar Marius nu va învăța vreodată cum.
 
Un soft cu care să fac transfer de fişiere între calculatoarele din casă? Da, ştiu, am trăit sub o piatră. :happydork:
 
N-ai nevoie de nici un soft, toate Windows-urile rulează default un server SMB. Scrie \\hostname\c$ în bara de explorer și loghează-te cu un user local.
 
Am scanat harta Bucurestiului. N-a intrat toata in scanner, evident, asa ca am scanat-o pe bucati.
Stie cineva un program care poate pune bucatile cap la cap sa rezulte imaginea intreaga?

Am incercat 2 programe pana acum: Hugin incearca sa incarce toate imaginile in memorie sa le proceseze (fail - sunt A4 la 600 dpi), PTGui scoate un rezultat bun de printat si pus in rama.

PS: intentionez sa folosesc harta intr-un program GPS, deci orice deformari ale imaginilor (corectia lentilelor wide/tele folosite de programele foto care creaza panorame) sunt de evitat!
 

Attachments

  • PTGui.jpg
    PTGui.jpg
    267.4 KB · Views: 38
Aș folosi WorldWind că are API pentru hărți adunate din multe surse și are SDK ușor de folosit (din păcate în Java, dar meh).
 
Last edited:
Tu cum ai face?

Eu aș folosi un program de navigație gratis (e.g. Google Maps) dacă ar fi pentru uz personal ocazional. Pentru uz personal foarte intens aș folosi o aplicație care oferă trial (iGo de exemplu), pe care, dacă este suficient de bună și mi-ar fi suficient de utilă, aș cumpăra-o (eventually).

Acum nu ai spus ce vrei să faci tu exact, descrierea ta este oarecum laxă și fără detalii :smile:
 
Google Maps n-are traseele de autobuz/metrou din Bucuresti. N-are nici potecile de munte. N-are nici software utilizabil offline.

Deci eu intreb de program de lipit imagini, voi imi dati harti. Bravo.
Haideti ziceti mai repede un program ca stau cu 5 GB ocupati aiurea.
 
Testat ICE - idem PTGui.
Testat RasterStitch - merge aproape bine, dar llipeste imaginile luand doua puncte ca referinta. Nu intotdeauna sunt perfect aliniate la margini, in afara celor 2 puncte. In plus, nu pot lipi mai mult de 4 imagini impreuna, ca restul nu mai incap in memorie.

N-are nimeni harta RATB gata scanata intreaga?
 
1) Mai exista vreun browser web fara skin-uri si animatii in interfata? Si HTML-compliant, ca altfel am IE6...

2) Caut alt proxy sa inlocuiesc Proxy+. Cerinte:
- Cache imens (4GB+) si sa se si descurce cu el, nu intre in balarii cand ajunge la 3 GB si niste sute de mii de fisiere.
- Reguli pentru expirarea cache-ului in functie de URL si tipul de fisier (extensie, preferabil si Content Type).
- Verificarea actualizarii fisierelor online prin HEAD sau GET-conditional, nu GET chior care transfera tot fisierul.
- FTP gateway cu cache-ul directoarelor.
- Bind pe o anumita placa de retea pentru clienti.

Optionale:
- DNS forwarder + cache.
- Proxy SOCKS 5 in plus fata de proxy-ul HTTP obisnuit.
- Administrare web.

Orice alte "features", gen web server, email, securitate bazata pe conturi, reprezinta bloatware si nu ma intereseaza.
 
- Basic, NTLM, Negotiate and Digest Authentication schema
- Native Windows Basic, Negotiate and NTLM Authenticators with NTLMv2 support
- Cachemgr CGI interface
- SNMP
- aufs
- External ACL native group helper for Windows Domains group membership check
- OpenSSL
- ARP acl
De ce as pune asa ceva in serverul meu?!
 
Back
Top