1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Caut un program care sa faca <ceva>

Discussion in 'Software și sisteme de operare' started by Marius '95, Jun 7, 2008.

1. Quark

Quark zis şi Brucan Sugar daddy

2. puterfixer

puterfixer Administrator Sugar daddy

Mai am câțiva ani până când să mă calific pentru act de identitate cu cip cu semnătură electronică, pentru care să am nevoie de acest dispozitiv. Fără actul de identitate cu cip, pentru portalul de finanțe și impozite am putut alege doar varianta de certificat descărcabil pe un calculator trusted. Și oricum semnătura electronică nu poate fi folosită drept autentificare în cele 610 site-uri unde am combinație de user + pass.

Meh, se pare că nu pot totuși folosi 2FA pentru chestia asta, fiindcă parola pentru vault e necesară pentru decriptare și nu poate să se schimbe o dată la 30 de secunde.

KeePass însă permite salvarea vault-ului criptat și în rețea sau google drive sau private cloud, și să facă auto sync (cel puțin pe mobil). Locația primară pe stick USB, backup automat, sună bine. Pe desktop îl voi folosi de pe stick.

Între timp fac curățenie între toate conturile și parolele salvate, am ajuns la 300 :biggrin:

3. Marius '95

Marius '95 Membru Senior Sugar daddy

1) Cu ce fac site rip in CHM?
    2) Am facut site rip in HTML + CSS + imagini cu link-uri relative intre ele. Cu ce le convertesc in CHM?
    Nu instalez .NET si Windows mai nou decat XP pentru asta.

LE: Am rezolvat cu M$ HTML Help Workshop, sub 4 MB.

Last edited: Feb 6, 2018
  4. Marius '95

Compar doua log-uri. Imi trebuie un program de comparare suficient de destept cat sa gaseasca liniile mutate din loc, chiar daca au cate ceva schimbat prin ele, gen data/ora de la inceputul randului.

5. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

diff + cut nr de coloane sau nr de caractere de la începutul rândului (ceva de genul cut -b5- fisier.log)

6. Marius '95

De windows, am uitat sa precizez, ca linux-ul nu merge. Altfel n-as fi avut nevoie sa compar log-uri...
    Aaaa, si sa stie <LF> in loc de <CR><LF>.

7. miahi

miahi Wizzard Sugar daddy

Există portări destule.

Attached Files:

8. Marius '95

OK, merg, dar mi-a placut mai mult WinMerge.
    Multumesc.