Caut un program care sa faca <ceva>

Mai am câțiva ani până când să mă calific pentru act de identitate cu cip cu semnătură electronică, pentru care să am nevoie de acest dispozitiv. Fără actul de identitate cu cip, pentru portalul de finanțe și impozite am putut alege doar varianta de certificat descărcabil pe un calculator trusted. Și oricum semnătura electronică nu poate fi folosită drept autentificare în cele 610 site-uri unde am combinație de user + pass.

Meh, se pare că nu pot totuși folosi 2FA pentru chestia asta, fiindcă parola pentru vault e necesară pentru decriptare și nu poate să se schimbe o dată la 30 de secunde.

KeePass însă permite salvarea vault-ului criptat și în rețea sau google drive sau private cloud, și să facă auto sync (cel puțin pe mobil). Locația primară pe stick USB, backup automat, sună bine. Pe desktop îl voi folosi de pe stick.

Între timp fac curățenie între toate conturile și parolele salvate, am ajuns la 300 :biggrin:
 
1) Cu ce fac site rip in CHM?
2) Am facut site rip in HTML + CSS + imagini cu link-uri relative intre ele. Cu ce le convertesc in CHM?
Nu instalez .NET si Windows mai nou decat XP pentru asta.

LE: Am rezolvat cu M$ HTML Help Workshop, sub 4 MB.
 
Last edited:
Compar doua log-uri. Imi trebuie un program de comparare suficient de destept cat sa gaseasca liniile mutate din loc, chiar daca au cate ceva schimbat prin ele, gen data/ora de la inceputul randului.
 
diff + cut nr de coloane sau nr de caractere de la începutul rândului (ceva de genul cut -b5- fisier.log)
 
De windows, am uitat sa precizez, ca linux-ul nu merge. Altfel n-as fi avut nevoie sa compar log-uri...
Aaaa, si sa stie <LF> in loc de <CR><LF>.
 
Caut un program care sa sincronizeze doua directoare prin retea. Compararea fisierelor sa se faca in baza sumelor de control (blocuri), nu sa transfere tot fisierul. Ar fi foarte bine daca ar detecta fisierele mutate.
Am deja File Repair, (c) Robin Hill, dar nu face decat pentru fisiere individuale.
 
Last edited:
rsync. Dar vezi că performanța nu e neapărat specială la nivel de bloc, pentru că oricum trebuie să parcurgă tot fișierul ca să vadă ce s-a modificat. În rețea locală n-are rost.
 
N-ai inteles.
Server: citeste directorul local, face sume de control fiecarui fisier (sau blocurilor de cate x KB), asteapta conexiune de la client.
Client: citeste directorul local, face sume de control fiecarui fisier, se conecteaza la server, downloadeaza sumele de control, compara cu sumele locale, afiseaza rezultatele.
 
Păi specifică mai corect că de fapt tu nu vrei să sincronizezi fișiere (domeniu care e acoperit de un țâșpilion de aplicații), ci o aplicație client-server pentru generat și comparat checksum-uri.
 
Caut un plugin pentru firefox (ala vechi, v52) care sa "stearga" din paginile web anumite fragmente html specificate, cu regexp daca se poate.
N-am gasit decat plugin-uri de search/replace text simplu, fara sa poata afecta codul html.
 
Stiu ca poate NoScript, dar nu stiu cum se face. Trebuie sa te documentezi putin, si eu am vrut sa fac asta dar n-am mai avut timp.
 
Caut un program care sa redenumeasca fisiere si sa stie operatii matematice cu cifrele din numele fisierelor.

sau

Caut un program care sa corecteze data/ora fisierului din GMT in ora locala (+3) sau cu un interval de timp oarecare.
 
Vezi ca TotalCommander are un Multi-Rename Tool mai complex. Poate te ajuta, desi nu e tocmai intuitiv.
 
Da, 2 ore m-am chinuit cu el. Nu stie +3.
O sa incerc solutia cu dir => excel => .bat propusa in topicul celalalt.
 
Există vreun program lightweight care să transforme inputs de la MIDI controllers în input gen tastatură? (sau altele)

Am încercat diverse și nu-mi plac. Ideal ar fi să facă asta preferențial și să lase anumite inputs ca fiind MIDI orighinale și să nu ia control total asupra perifericului.
 
Back
Top