Caut un program care sa faca <ceva>

Caut un program care sa calculeze/verifice sume de control SFV si MD5 si care sa poata salva un singur fisier cu sume de control pentru tot ce gaseste in path-ul care i s-a dat, inclusiv subdirectoare.
Pana acum am folosit ACSV, dar chestia cu licenta (cumparata, nu piratata) a inceput sa ma enerveze. De cate ori modific partitii/windows, trebuie sa bag iar serialul.
 
Deja vu sau a mai fost discutat recent?

Total Commander face ceva de genul asta, nu am incercat cu subdirectoare dar cu File list cred ca merge.
 
Testat. Greoi. Trebuie sa ii adaug directorul, apoi sa apas "verify" (?!?), apoi sa salvez manual fisierul cu sumele de control in acel director. Practic trebuie sa navighez de doua ori la acelasi director si in majoritatea cazurilor e cale lunga pana acolo.

Ceva cu shellex exista? Click dreapta pe o selectie de directoare si fisiere -> create SFV. Click dreapta pe .sfv -> verify?

PS: Am gasit TurboSFV, dar costa in draci si probabil va suferi de aceeasi problema ca si ACSV-ul actual.
 
Last edited:
E o chestie atât de specifica încât puțin probabil sa găsești ajutor pe aici. Sincer sa fiu, pe mine m-ar fi dus gândul la un "organizational chart" din Word.
 
Acum mulți ani am căutat și eu unul, și m-am lăsat păgubaș după o vreme. Stră-străbunicul din partea tatălui a fost într-o familie de 18 frați și surori, iar rubedeniile mele foarte îndepărtate sunt împrăștiate prin toată lumea. Nu ne știm între noi, doar o mătușă din Ungaria îi știe cam pe toți, care pe unde e, cum îi cheamă pe nepoți, ce fac fiecare și pe unde sunt, cine s-a căsătorit, cine a divorțat... Totul în memorie. Femeia îmbătrânește, știe doar maghiară, și toată această bogăție de informație se va duce cu ea. Și n-am reușit să găsesc vreun site sau soft care să îi permită relativ ușor să transpună amintirile ei în ceva concret. :frown:
 
Acum mulți ani am căutat și eu unul, și m-am lăsat păgubaș după o vreme. Stră-străbunicul din partea tatălui a fost într-o familie de 18 frați și surori, iar rubedeniile mele foarte îndepărtate sunt împrăștiate prin toată lumea. Nu ne știm între noi, doar o mătușă din Ungaria îi știe cam pe toți, care pe unde e, cum îi cheamă pe nepoți, ce fac fiecare și pe unde sunt, cine s-a căsătorit, cine a divorțat... Totul în memorie. Femeia îmbătrânește, știe doar maghiară, și toată această bogăție de informație se va duce cu ea. Și n-am reușit să găsesc vreun site sau soft care să îi permită relativ ușor să transpună amintirile ei în ceva concret. :frown:

Păi eu sincer aș învăța maghiară, chiar nu glumesc. Este păcat de informație.


 
La prima impresie, cam toate programele și site-urile de arbori genealogici fac ceea ce vrei: înregistrează numele cuplurilor și al copiilor. Dar dacă intri un pic în profunzime, începi să faci cu nervii: în loc să te ajute să înregistrezi ce informații disparate ai de la fiecare, unele vin cu niște formulare predefinite în care să bagi toate datele lor, de parcă ești serviciul de evidența populației. Pur și simplu sunt gândite prea inginerește, încât nu reflectă nevoia umană de a înregistra o mică poveste pentru fiecare, sau de a-i ajuta pe oamenii ăștia să se găsească unul pe altul și a stabili o relație cumva. Bleargh. Cum înregistrez într-un sistem din ăsta faptul că verișoara X a fost măritată la un moment dat cu un Y, dar apoi a divorțat și acum e cu Z, dacă inginerul care a scris softul știe viața doar ca abstractizare a unei liste de obiecte cu atribute și a unei relații părinte-copil între obiecte? La un moment dat eram atât de frustrat că îmi venise imboldul să scriu eu un soft mai acătării, dar m-am așezat într-un colț până mi-a trecut.
 
In pachetul Win95 Power Toys (cel care continea versiunea initiala a TweakUI) exista un program care extinde functionalitatea meniului Send To... cu urmatoarele noi variante:
- Send to Clipboard as Name = copiaza calea+numele fisierului in clipboard
- Send to Clipboard as Contents = copiaza continutul fisierului in clipboard
- Send to Command Line = deschide o fereastra Run cu calea si numele fisierului deja completate

Programul a mers pana la WinXP. In XP x64 si Win7 x64 nu mai merge. Caut alternativa, in special pentru "Send to Clipboard as Name".
 
Last edited:
Anno Domini 2017, cum fac sa ascult niste muzica APE+CUE pe Android 7.x? In caz ca e nevoie de conversie in MP3 (e telefon, calitatea nu s-ar simti) cu ce o fac? Am la dispozitie Win 10 si cam atat.
 
Daca ape e un singur fisier, eu l-as sparge in melodiile componente (de ex. cu Medieval CUE splitter), dupa aia le-as converti in flac sau mp3 cu Free Audio Converter. Flac ar trebui sa stie orice telefon.
 
APE un singur fisier este bun asa cum e. Daca aplicatia nu stie CUE (un amarat de TXT), ma indoiesc ca va sti gapless playback pentru track-urile separate.
 
Back
Top