Caut un program care sa faca <ceva>

Eu folosesc ffmpeg cu nvenc, dar vezi ce folosește Quark, că e probabil mult mai user-friendly (adică nu doar linie de comandă).
 
Maaaare atentie cand codezi folosind GPU. La acelasi bitrate, calitatea codarii e praf, mai ales la bitrate mic Vezi pe google. Been there, done that. Total Video Converter stie GPU de ex. Procesorul e sfant. Nu imi cere explicatii si eu am picat pe spate cand am citit.

PS: am folosit in teste o f. scurta secventa dintr-un Hobbit. Diferentele sunt enervante!
 
Dacă vrei să păstrezi cât de cât calitatea atunci mai bine nu folosești, nvenc stuff e bun pentru chestii făcute în grabă. Eu mai encodez pentru youtube cu el, care face oricum muci calitatea pentru că bagă bitrate-uri groaznice, așa că la final nu mai contează :smile:.

Ideea e că există 2 posibilități de encodare pe GPU, programatic prin CUDA/OpenCL stuff (care e ok, dar nu prea există implementări), sau prin encoderul hardware al plăcii (ăla pe care-l folosește pentru encodat on the fly jocuri pentru streaming online). Iar encoderul ăla hardware e făcut să meargă super rapid ca să nu încurce jocul, și optimizat în principal pentru utilizarea asta - iar jocurile sunt mult mai dinamice decât un film, mult scroll, acțiune rapidă, mai puțin contează calitatea, iar culorile doar cât să diferențiezi că aia e echipa albastră și cealaltă roșie :smile:.
 
Total Video Converter are o singura bifa, Enable Nvidia GPU acceleration si se bazeaza pe CUDA. Am zis eu mai demult ce placa e, nu mai tin acum minte... La placi mai noi nu stiu cum or sta lucrurile. :smile:
 
Eu am încercat Im too video converter și ăla zice că GPU e prost. :biggrin2:

La ăla al tău n-am găsit bifa...
 

Attachments

  • cuda.jpg
    cuda.jpg
    13 KB · Views: 14
Last edited:
Caut un program care sa simuleze o apasare de tasta (shift, spre exemplu) la intervale de timp definibile (gen 5 minute). Ar fi superb daca ar sti sa simuleze apasarea doar cand windows-ul este idle, astfel incat sa nu incurce cand tastez ceva.
Trebuie sa fie "portabil" adica sa nu necesite instalare sau drepturi de administrator.
 
Unii au un SLA ca trebuie sa apese o tasta la fiecare 5 minute altfel se considera ca au murit si/sau plecat și nu mai primesc bani

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
 
Pentru ca să nu intre laptopul cu politici de securitate de domeniu în screensaver și să trebuiască introdusă parola de deblocare de fiecare dată. Până când găsește cineva laptopul deblocat și trimite un mail la toată compania cu „pls teach me to lock workstation, ps send nudes thx” dacă nu mai rău, și să te ții atunci fast-track spre HR și ședințe și formulare și afară pe ușă. Cu siguranță asta e cea mai bună cale pentru a nu mai trebui să tastezi parola aia vreodată.
 
Unul în care calculatorul proprietatea firmei îți este pus la dispoziție așa cum e, pentru ca tu să-ți faci jobul cu el, respectând toate policy-urile pe care le-ai semnat, nu unul în care să mânărești policy-uri de domeniu sau să instalezi softuri sau să faci customizări după cum vrei tu. Și am impresia că și tu tot într-un mediu din ăsta lucrezi, doar că încă nu te-ai prins, și mi-e că o să afli the hard way.
 
Eu lucrez in mediu nociv cu zgomot puternic si particule de plumb. Dar laptopul companiei il folosesc cat mai rar desi am drepturi de administrator pe el, nu imi place culoarea (it's not pink) :tongue:
 
Nu stiu cum e la voi, dar eu primesc laptopul si statia de lucru ca hardware, cu etichetele pentru licente. Atat.
Sigur ca si puterfixer are dreptate ca sunt niste reguli care sunt "recomandate tare".
 
Ferice de tine, ai mai multă libertate. Eu până acum am pupat doar "IT as a service", în care cel mult am avut admin local ca să pot instala pe barba mea un Chrome și un notepad++, dar altfel să dea naiba să mă ating de automatismele de actualizare software, security enforcement, monitorizare etc. sau să instalez softuri "free for personal use" fără licență corporate. Chiar dacă pentru asta a trebuit să suport Symantec Antivirus sau client Radia care săreau să facă chestii la cele mai inoportune momente, fără să le pot opri. Dar nu e proprietatea mea și nu am primit dreptul de a decide că pot face ce vreau cu laptopul ăla.
 
Asa e, depinde ce faci. La mine la munca nu sunt prea multi oameni care inteleg ce facem noi exact acolo, nici macar cei de la IT. Asa ca ne pun sa semnam un act ca suntem raspunzatori si gata.
 
Eu a trebuit sa scot intai parola de bios, sa bootez un HBCD, sa repartitionez HDD fara pierdere de date ca sa-mi fac propria partitie de boot + grub, sa- mi pun xp-ul, sa criptez partitia, sa-mi instalez propriile programe. Happy me. :biggrin:
 
Eu până acum am pupat doar "IT as a service", ... să instalez softuri "free for personal use" fără licență corporate.
La alea la care licenta pentru uz personal e gratuita, dar utilizarea in scop comercial costa, ar fi fost o incalcare a licentei. In schimb la alea care sunt gratuite pentru orice utilizare cel putin la noi aveai posibilitatea sa le instalezi fara sa zica nimeni nimic.
 
Back
Top