Caut un program care sa faca <ceva>

NAS-ul meu QNAP poate rula și mașini virtuale și diverse aplicații container - printre ele există și un proxy :smile: Pentru PC-urile de acasă e ok, nici un stres, dar pentru laptopurile unor oameni non-tehnici e mai complicat cu scoate proxy, pune proxy.
 
Pachetul de squid pentru windows pe care l-am gasit eu avea 33 MB si nu pot sa zic ca nu ma asteptam sa fie atat. O sa ma uit si la RPM-uri.

Alta:
Am nevoie sa fac search & replace intr-un fisier text. Bucata de inlocuit are mai multe randuri. Cum fac asta dintr-un batch? Cu ce program?
Mi-ar place ceva de genul:
PROGRAM.EXE SURSA.TXT SEARCH.TXT REPLACE.TXT > DESTINATIE.TXT
 
Șiiiiiiiii 33 MB e o problemă? Îți dai seama că încape de peste 15 mii de ori în cel mai mic și mai ieftin hard disc pe care-l poți cumpăra în zi de azi, nu? Sau că un filmuleț de 2 minute la rezoluție whatsapp (640x352) are tot cam atât?
 
Squid pentru windows nu știe oricum chestii https, trebuie să editezi prin surse ca să meargă, vezi link-urile mele.
 
Crap. N-am timp. Luni s-a terminat concediul.

Cu ce editez un XML?
Notepad2, stiu. Dar imi trebuie ceva care sa imi organizeze frumos indent-area. In starea originala, mi-ar lua 1/2 de ora doar sa imi dau seama unde incep si unde se termina sectiunile.
 
Vreau un firewall pentru un windows x64.

Folosesc Tiny Personal Firewall in 98 si Kerio Personal Firewall in XP. 1.5 MB instalat.
Am aflat ca exista (sau a existat) "Tiny Firewall 64". Cuprins de entuziasm l-am instalat. Nu seamana deloc cu TPF. Numai tiny nu este! 14 MB instalat. Interfata e de-a dreptul horror. Zici ca e pagina web.

Deci care-i ala care seamana cu TPF/KPF si ruleaza pe x64?
 
Windows nu are firewall incorporat? E deja acolo, nu ocupa spatiu in plus si e suficient de simplu de folosit.
 
Bai, dar totusi! Vreau un firewall, nu antivirus+antispam+antimalware+antiteroristi.
Windows Firewall face doar firewall. Windows Defender sau cum naiba se mai numeste e altceva si nu are treaba cu partea de firewall.
Daca vrei un sistem de operare compatibil cu Windows pe 64 de biti incearca Windows Server 2012, nu are crapware instalat by default, daca nu instalezi "Desktop experience" manual te cam lasa in pace cu balariile.
 
Bine, dacă nu instalezi Desktop experience s-ar putea să nu-ți meargă diverse programe, cu erori dubioase.
 
Da, eu zic că am pățit asta pe 2k8 cu Plex și încă vreo 2 chestii, care ori nu mergeau deloc (Plex - eroare că nu găsește dll) sau nu mergeau anumite funcționalități, ex transcoding audio, fără explicație (până nu am văzut eroarea de la Plex nu mi-am dat seama care e problema).
 
Firewall-ul din windows este doar o juma' de firewall. Blocheaza doar incoming, ceea ce poate face si routerul. Vreau exact cealalta jumatate.
 
Back
Top