Caut placa de baza non-"legacy free"

Marius '95

troubleShooter
A venit vremea sa trec la PCI-E. Caut sfaturi in ce priveste placa de baza.

Cerinte obligatorii:
- port serial, PS/2
- 1 PATA
- 1 PCI-E
- 2 PCI libere (adica nu sub slotul placii grafice)
- BIOS Award
- compatibilitate buna cu placile grafice Nvidia

Preferabil (in ordine):
- floppy
- 3 PCI libere
- 2 porturi Gigabit Ethernet cu teaming
- 2 PATA
- eSATAp
- port paralel
- ECC

Absolut inutile:
- sunet, grafica onboard
- USB 3
- Fast Ethernet
- mai mult de 4 USB-uri

Observati ca n-am specificat platforma. In prezent am un procesor AM3 performant si memorie DDR2 decenta. As vrea sa pastrez macar procesorul, dar asta tine de partea financiara, nu de preferintele personale. Simtiti-va liberi sa recomandati orice. Nu sunt deloc la curent cu chipseturile Intel.
Sistemul va fi folosit atat pentru activitati "usoare" (muzica, internet) cat si pentru jocuri. Caut fiabilitate si stabilitate, nu neaparat performanta. Sistemul va fi folosit foarte multi ani de acum inainte.

Mi-au atras atentia Gigabyte GA-MA790FXT-UD5P si Gigabyte GA-M52LT-D3.
 
Pai ai ales bine. Cre' ca numa' AMD mai are chestiile alea uitate de Dumnezeu pe care le vrei tu. :biggrin:
De la Intel ar fi asta destul de apropiata de cerintele tale da' n-are BIOS Award ci porcaria aia grafica de UEFI. Si plus de asta mai trebuie si un Sandy si intri la cheltuieli.
 
Da, UEFI e de rahat complet, trebuie musai să phoți tastele când ești în BIOS.

Ce jocuri te joci? Ce placă grafică vrei să înfigi în ea?
 
In prezent am un procesor AM3 performant si memorie DDR2 decenta. As vrea sa pastrez macar procesorul...

Nu cumva controllerul de memorie din procesor dicteaza ce fel de RAM poti folosi(DDR2 sau DDR3)? Nu de alta dar s-ar putea sa trebuiasca sa schimbi si CPU.
 
@Neo:
Ma gandeam la un 9800 GT. Joc shootere, aventuri, simulatoare, dar cred ca sunt mai relevante setarile pe care le vreau: detalii maxime, texturi full, shadere selectiv, fara anti-aliasing, fara filtrare anisotropica, rezolutie 1024x768.

@IceCub:
Procesorul este Phenom II x2 555 si merge cu DDR3 pe placile AM3 sau DDR2 pe AM2+. Placa de baza actuala este AM2+.
 
Hm, depinde și ce buget ai. 8800/9800GT am văzut pe la 200-ish RON, ceea ce mie mi se pare cam scump pentru ce oferă, acum 2 ani era o ofertă bună, acum e cam meh. Pentru detalii și texturi, importantă e memoria plăcii. Plus, în 1024x768, un joc arată mai bine cu anisotropic activat (și de multe ori se mișcă mai bine decât fără).

Poți căuta de exemplu ceva de la GT250 în sus - am și eu una prin casă dacă te interesează :biggrin: Generațiile mai noi vin cu memorii mai rapide și unități suplimentare de texturare.
 
Or sa zboare porcii cand o sa aiba ASRock BIOS AWARD... :biggrin:

Eu am cautat (plus bazat pe ce-mi vine prin service) si nu am gasit nimic care sa corespunda la toate punctele, doar vreo 2-3 variante care indeplinesc 70-80% din cerinte.
 
Am luat-o pe cea de pe okazii. Am mai luat si o placa grafica Gigabyte GV-N250ZL-1GI (Nvidia GTS 250, adica un 9800 GTX+ overclockat, 1 GB VRAM, cooler Zalman din fabrica). Maine sper sa soseasca si memoria.
330 MB + 144 RAM + 280 grafica = 754 RON distractia.
 
Pai GTS250-ul lui Neo la 150 de lei ce avea? Vine un pic mai tarziu, dar pretul e aproape la jumatate.
 
Back
Top