Cât de des facem upgrade?

Rabbit

Nebun
Sunt unii care fac upgrade în fiecare săptămână, alţii care aşteaptă să apară ceva deosebit pentru a merita upgrade-ul, alţii folosesc cu anii componente uzate moral, nu neapărat din lipsa banilor ci pentru că nu sunt interesaţi de „ultimul răcnet” în materie de hardware şi preferă să meargă la picnic de banii ăia. :smile:

Să vedem cum stă fiecare la capitolul ăsta. Eu fac parte din cei care fac upgrade ocazional, doar atunci când simt că îmi lipseşte ceva fără de care nu pot trăi. Şi cu FSAA 2x în loc de 8x sau 50 fps în loc de 100 pot trăi liniştit, până la adânci bătrâneţi, aşa că nu aş face investiţia într-un Athlon 64 FX (de exemplu) pentru a scoate câteva puncte suplimentare în 3DMark sau pentru ca Windows-ul să se încarce cu 5 secunde mai repede. Un XP 1700+ îmi e de ajuns şi probabil îmi va fi de ajuns şi în următorul an.
 
Daca mi-as permite, probabil as face upgrade saptamanal si nu ca am 30fps-uri intr-un joc si vreau mai mult, ci pur si simplu sunt curios cum merge sistemul cu o anumita componenta. Daca as putea testa ce componenta as vrea dupa piata, probabil ca la un moment dat m-as opri la o anumita configuratie si vreun an as sta linistit. :smile:
 
Şi eu fac tot upgrade-uri ocazionale. Calculatorul îl am de vreo 2 ani. De atunci am schimbat treptat periferice (HDD, CDRW, placă grafică), dar procesorul şi placa de bază au rămas aceleaşi.

Eu am o regulă: dacă nu e de două ori mai puternic nu se simte suficient ca să merite investiţia.

În ultimul timp am început să fac upgrade-uri mai "serioase", dar nu de performanţă, ci de silenţiozitate. Mai bine se încarcă mai greu Windows-ul decât să facă zgomot :smile:.

Iar această preferinţă condiţionează viitorul upgrade, care va fi probabil la toamnă: degeaba e de două ori mai rapid; dacă face mai mult zgomot, nu-mi trebuie.
 
Acum ~3 ani eram "disperat" dupa componente cat mai rapide, eram interesat de o performanta cat mai mare, fara sa imi dau seama ca nu imi foloseste la nimic. Ajunsesem sa detin un XP 2700+ (prin OC) sau un drive CDRW 40x si sa le folosesc doar la surfing/chat/ascultat muzica sau pentru scriere ocazionala de CD-uri la viteze relativ mici.

Acum nu mai detin calculator dar daca s-ar pune problema sa imi cumpar unul, m-as orienta catre niste componente cat mai ieftine care totusi sa nu ma stanjeneasca (prin performanta lor) in lucrul de zi cu zi.
 
Personal, prefer sa fac upgrade in trei situatii:
1. cand chiar am nevoie de respectivul salt de performanta (rar de tot, mai degraba caut ceva mai silentios, ca si miahi)
2. cand se iveste o oportunitate la un pret foarte convenabil (aceasta a doua apare mult mai des decat prima)
3. cand se defecteaza o componenta, caz in care, daca pot, prefer sa imi iau ceva mai bun daca am banii pentru diferenta.
In ultima vreme insa am lasat-o mai moale... am schimbat HDD din cauza unei defectiuni, placa video fiindca am gasit ceva performant din generatia DX9 la un pret bun, urmeaza sa schimb CD-RW-ul care cam face probleme cu un Combo... si cam atat! Procesorul XP1700+ sta acolo de mai bine de un an si presupun ca Revelionul il va prinde tot la mine in sistem... :smile:
 
Fac upgrade-uri extrem de ocazionale, daca pot sa formulez asa. Nu sunt gamer inrait, overclocker ori impatimit de hardware. Am un Duron @ 1.2 Ghz, 256 SDRAM, ECS K7S5A, HDD Maxtor 30 GB de care sunt foarte multumit si nici ca ma gandesc sa il schimb anul asta.
 
Nu fac upgrade-uri decat daca sunt absolut necesare (a se citi defectiuni). Nu folosesc calculatorul decat pentru aplicatii gen office, net, muzica si filme. Daca joc ceva de 3 ori pe an e mult. Duronul@1.3Ghz pe ECS k7vta3 v5 se tine bine dupa 3 ani de munca si probabil se va tine bine inca cel putin un an. Singura componenta pe care as vrea sa o schimb este HDD-ul de 20GB care este mult prea mic pentru vremurile noastre.
 
La mine upgrade-urile sunt dependente 100% de bani (pe care nu-i am aproape niciodata), dar daca banii ar fi suficienti probabil ca as upgrada cand nu as mai fi multumit cum merg jocurile.
 
Hello, my name is sathan and i`m an upgradeohoolic:biggrin:
Mi se pune, din cand in cand, pata ca tre` sa fac upgrade si nu mai am scapare, tocmai se prefigureaza unu mare (placa de baza+procesor+placa video).
 
Fiind pasionat de jocuri ar trebui sa fac upgrade mai des. Insa niciodata nu am indeajuns de multi bani. De curand am facut 2 upgrade-uri destul de mari. Mai intai am schimbat placa video, am trecut de la gf 2 ti la gf 4 ti 4200 (la mana a doua, mai mult nu mi-am permis). Un salt maricel de performanta, insa parca placa era putin trasa in jos de procesorul cam slab. Asa ca acu cateva zile, la prima mea leafa, am trecut de la Duron Applebred 1.6 ghz, la un Barton 2500+ (tot la mana a doua).
Mi-am imaginat ca nu o sa mai am ganduri de upgrade o vreme, insa imediat ce am testat noul procesor mi-am dat seama ca ram-ul ala vechi de il am eu (pc2100) scade intr-o mai mare sau mai mica masura performantele sistemului.
Asa ca, probabil o sa imi schimb si ram-ul. Dupa aceea o sa ajung la concluzia ca placa video e de fapt de vina ca nu am mai multe FPS-uri in Far Cry, ca sursa aia ieftina nu mai e buna de nimic, ca monitorul de 17" e prea mic, ca mouse-ul are prea putini DPI, ca cd-writerul un mai face fata.
laif sax
:frown:
 
IMHO, upgrade-ul unui calculator devine un fel de vrie. Dacă ţii o legătură cât de cât constantă cu tot ce înseamnă IT şi te-a prins microbul, eşti tentat să-ţi ţii calculatorul cât mai aproape de "latest technology". Şi începi să bagi bani.. Pentru o perioadă de timp, şi eu am fost prin în această vrie dar m-am lăsat. Am constat că nu e nici un fel de problemă că nu am cele mai mari scoruri în 3DMark, nici cele mai bune rezultate în Sandra sau că nu prea e nici o diferenţă dacă NFS-ul 7 rulează la 50 sau 80 de fps-uri. E chestie de priorităţi..
Următorul upgrade ? Când soluţiile bazate pe Athlon64 vor avea un raport performanţă - preţ atractiv. Până atunci, să auzim de bine !
 
De acord cu Allex. Şi eu încă folosesc un XP 1800+ şi încă foarte bine. Din când în când, mai fac un upgrade minor pe ici pe colo, de genul 256 MB -> 512 MB RAM, tastatură nouă etc., dar voi aştepta cu upgrade-ul major încă vreo 2 ani, până apare Longhorn; eventual Athlon64 mă poate atrage, între timp.

Oricum, nu e rentabil să faci upgrade la componentele importante, mai ales un upgrade în care înlocuieşti, nu doar adaugi; mai bine îţi construieşti încă un PC, după 2-3 ani, şi rămâi cu două.
 
Upgrade fac doar atunci când stau pe roze financiar (adică aproape niciodată) sau atunci când sunt silit de împrejurări - de pildă când pică o componentă sau alta. În ambele cazuri merg pe principiul că sunt prea sărac să îmi cumpăr PCChips şi Daytona, aşa că banii pe care îi dau sunt inevitabil mai mulţi decât cei pe care îi cheltuie vecinul de bloc, să zicem. În schimb am etichete frumoase de lipit pe/sub carcasă.
 
Upgrade am făcut când nu mai puteam viziona filmele noi apărute (pe care le cumpăram ca şi DVD-uri, bineînţeles :biggrin:, apoi le transcodam să-mi încapă pe un CD) pe calculatorul vechi (PIII/500) şi de când m-am lăsat de fumat.
 
Faci upgrade cand ai nevoie, de exemplu treci pe 512 RAM ca-ti cere DOOM3 :tongue:
 
Nu e chiar aşa, unii fac upgrade din pasiunea pe care o au pentru hardware. În orice caz, nu se rezumă totul la jocuri, chiar dacă în general ele dictează progresul. Poţi trece la 1 giga de RAM pentru că lucrezi cu Photoshop, de exemplu.

Eu unul nu îmi schimb componentele decât când pot obţine raportul preţ - performanţă optim. De obicei, o dată la un an şi jumătate fac upgrade la procesor şi memorie.
 
Eu am spus ce fac eu... Nu prea ma intereseaza sa arunc 25+ mil pe nu stiu ce placa super tare ca dupa 2 luni de zile sa vad ca o pot cumpara cu 15- mil.
Si asta este menirea calculatorului: sa te ajute (sa te destinzi sau sa muncesti). Iar cand nu mai poate face asta, il upgradezi. Cel putin asta este filosofia dupa care ma ghidez eu...
 
Cred că problema este un pic mai complexă. Să nu uităm că produsele hardware sunt una, iar softul aferent/driverele sunt din cu totul altă poveste, şi că de cele mai multe ori trece un timp însemnat, de ordinul lunilor, până când acel produs hardware ajunge să funcţioneze la capacitate maximă, fără bug-uri software, eventual chiar cu optimizări speciale :smile: Aşadar, nu doar un geek se va simţi frustrat :wink:
 
Hm, ultimul upgrade scump a fost un Hercules 9800 ca asa a vrut muschii mei, apoi cred ca voi urma cu un Athlon64 prin iarna (ca AXP1700+ trage placa video inapoi); ma gandeam la un A64 2800+ ca sa fie ieftin si la nevoie sa ai de unde sa faci OC, dar deocamdata preturile in .ro sunt prohibitive. De curand am trecut la 512MB Ram, tot ca asa a vrut muschii mei, si in special ca nu puteam sa joc FarCry in 1024*768 cu AA4x si AF8x ca imi facea prea mult swap pe hard :smile:
Acum se intrevede o trecere intermediara pe la un AXP2800+ cu nForce2 si HDD de 80GB, dar numai daca or sa-mi iasa free. Probabil si un Combo. Dar prefer sa astept un DVD-Writer.
Oricum, incerc sa nu fac upgradeuri de amorul artei, ca altfel ajung sa fac foamea. Si cum nici artist nu sunt sa-mi placa foamea de amorul amorului...
 
Back
Top