Cât de des facem upgrade?

E o platformă hibridă care funcţionează nativ ori în 32 de biţi, ori în 64, ori în mod compatibilitate. Deci intră şi în clasa platformelor pe 32 de biţi şi cea pe 64. Nu scrie nicăieri că e nevoie ca un procesor să ruleze cod doar pe x biţi, cele actuale pe 32 de biţi rulează şi cod pe 16 biţi şi nu are nimeni pretenţia că sunt platforme pe 16 biţi :smile:

Nu există platformă "adevărată" pe 64 de biţi. Orice poate rula cod pe 64 de biţi întră în clasa asta. Poate unele procesoare au fost proiectate doar cu codul pe 64 de biţi în cap (Itanium) şi vezi unde au ajuns.

După ce toată lumea o să ajungă gratuit pe 64 de biţi o să înceapă să apară şi aplicaţii în număr mare.
 
AdrianB1 (si tu) ai dreptate, eu incercam sa fac o diferenta intre o platforma 'true 64 bit' si cea hibrida. True 64 bit in opinia mea e o platforma in care nu se mai consuma silicon pt. compatibilitatea cu tehnologiile mai vechi. Probabil vom avea si asa ceva in cativa ani pt. desktop... time & the market will tell.
 
În momentul în care o platformă adevărată pe 64 biţi (gen Itanium 2 sau Opteron sau ce-o mai apărea între timp) va deveni accesibilă şi userului de rând ... ei bine, atunci poate voi face un upgrade major. Să nu uităm şi sistemele de operare şi aplicaţiile scrise doar în cod pe 64 biţi, aşa cum sunt cele pentru servere.
Dar asta va deveni realitate doar peste cel puţin doi ani, dacă nu mai mult. Până atunci, rămân(em) la clasicul mod de upgrade: dau FX5900 ca să-mi iau GF6800 sau dau 512MB RAM DDR400 ca să-mi iau 1GB RAM DDR500 (whatever, you name it ...).
 
darkzone, Opteron=A64+MultiProcessing ceea ce înseamnă ca au acelaşi core, iar la A64 sunt tăiate funcţiile pt. multiprocesor.
 
si eu ma gandesc sa imi upgradez rasnita... bine ca trebe sa schimb cam tot, incepand cu carcasa. Un nforce4 pe socket 939 cu un athlon 3000+ si 1 gb DDR PC3200 ma gandeam kingmax imi cam ajunge... a si un geforce 6600 ca deh am PCI ex
 
Si acuma, am placerea sa va prezint Episodul 2, Atacul Upgrade-ului.
- am dat Abit-ul AN7 si Barton-ul 2500+ - 5.5 milioane
- am dat Polo-ul 735 - 0.8 milioane
- am dat MSI Ti4200 - 2.2 milioane
Total: 8.5 milioane.

- am cumparat Abit AX8 - 4.5 milioane
- am cumparat A64 S939 3000+ (am gasit un CBBHD 0449) - 5.8 milioane
- Sursa Delta de 300W - 1.3 milioane.
Total: 11.6 milioane.

Am platit - 3.1 milioane
Am mai cumparat si 2 Matrox Millenium II 8Mb PCI, un 3Dfx VooDoo 12Mb PCI si o Matrox G450 16Mb DualHead AGP. Cam 1 milion per total.
Saptamana asta, undeva pe joi o sa cumpa si o Gainward 6600 GS PCiX16. - inca 4.2 milioane.

Asa ca totalul final este 8.3 milioane. Nici nu vreau sa fac niste teste comparativ cu vechiul sistem, as suferi o depresie cand as vedea imbunatatiri sub 50%.
 
Şi vrei să ţii în computer plăcile PCI? Placa video PICe va avea dual-screen, cu 2 Matrox vei putea conecta 4 monitoare. O să o faci?
 
- am cumparat Abit AX8 - 4.5 milioane
[...]
Am mai cumparat [...] Matrox G450 16Mb DualHead AGP.
Ai luat-o pentru colectie cumva? :confused:

Nici nu vreau sa fac niste teste comparativ cu vechiul sistem, as suferi o depresie cand as vedea imbunatatiri sub 50%.
Daca Barton-ul era la 3200+ sau peste si te hotarasti sa faci acele teste comparative, ar trebui sa pregatesti Prozac-ul.:biggrin:
 
La un A64 3000+ cu un nforce4 si 512 DDR PC3200, cu un geforce 6600 si drive-urile adiacente ar merge o sursa de 300 W ? Sau sa imi cumpar totusi una la 400 ?
 
Depinde ce sursa e. Daca e "vapor-made", atunci indreapta-te spre o alta sursa. Daca e "de firma" si cu o eficacitate de peste 65-70%, nu vei avea probleme.
 
Erm... discuţia a deviat, propun să revenim la subiect.
Ultimul meu "upgrade" a constat în achiziţionarea unui rack extern de 3.5" pentru HDD-uri IDE. Am plătit 120 de lei noi, un preţ nu foarte mare dat fiind faptul că are mufe pentru USB 2.0 şi firewire. Viteza de citire/scriere se situează undeva la 35 MB/s (via FireWire) şi 28 MB/s (via USB).

Unitatea e detectată ca "Prolific PL3507 Combo Device".
 

Attachments

  • externalrack.png
    externalrack.png
    8.6 KB · Views: 453
Upgrade-ul apare in cazul meu...
- din necesitate: variatie mare de curent cand nu aveam ups si mi s-a prajit tot ce era pe acel fir, sau cand si-a dat duhul mx 440-le
- spor performanta: p3/700 -> p4/2400, 256 -> 512 ram
- ergonomie/necesitate: monitor lcd
- ergonomie: mouse noname -> logitech mx 1000

Ordinea in care se fac e cea de mai sus, primele se fac in 3-4 zile de la defectiuni iar ultimele.... unele mai sunt pe lista 'to do'

Media e de:
- un upgrade major la 2 ani
- ram - dublare la 1 an
- placa video - 18 luni
- monitor - 3~4 ani
- periferice - foarte rar
 
Eu nu am stabilit exact o perioada de upgrade. Situatia s-a cam schimbat de cand m-am angajat si am un salariu.
Asadar in 10 luni am facut urmatorul upgrade :
XP2000 -> P4 2.8 Northwood
Gigabyte 7VA -> Intel D875PBZ
256 DDR333 -> 2 x 256 DDR400
Carcasa Thermaltake
Creative Live 5.1
Mouse Intelli4 + PAD Steelpad
HDD Seagate 200 S-ata
MX440 -> 6200 AGP
Tv Tuner Leadtek


Probabil acest sistem o sa il tin pana o sa imi permit A64, urmatorul lucru va fi sa imi iau un monitor LCD de 17" cu 8ms probabil liyama sau Samsung.

Sunt multumit de sistem acum desi placa de baza nu imi permite sa umblu la absolut nimic in materie de OC.
Cred ca anul viitor o sa trec la A64 + 939 + 1GB ram etc.
Varianta de upgrade bazata pe intel pica din start din cauza pretului. Avand in vede ca este un computer ptr gaming in mare parte, Athlonul ar trebui sa faca fata cu brio.
 
Am mai făcut un upgrade: priză protecţie Infosec cu 6 "găuri". Asta din cauză că ieri seară a cedat un fir de la siguranţa de pe scară (cea care deserveşte întregul apartament) şi până să cedeze de tot făcea contact imperfect (pârâiau toate prin casă). Cu ocazia înlocuirii firului respectiv am scăpat şi de brum-ul care făcea să tremure toate monitoarele din casă :biggrin:
Cost upgrade: 400.000 lei.
Upgrades de viitor: tastatură, mouse, UPS, imprimantă.
 
La mine urmează o investiţie ceva mai serioasă (dar din păcate mai greu cu banii):
- Jazz 9940 va înlocui Altec Lansing ACS54 - cost aprox 6,5 mil (ca diferenţă de la un sistem la altul deşi cel vechi a fost peste 5 mil acum 2 ani acum îl dau cu nici 2 mil deşi e în perfectă stare:frown:)
- Samsung 910T TFT va înlocui Samsung DynaFlat 957 CRT - cost aproximativ 12 mil (aştept să mai scadă niţel preţul la TFT conform tendinţei)
- la toamnă: TV Panasonic TX-32PX10 format 16:9 cu filtru digital 2D exclusiv pt filme - cost aprox...discutabil (am un prieten care lucrează acolo).

PS: de regulă îmi iau ceea ce a fost scump dar odată cu trecerea timpului şi-a diminuat preţul de vânzare devalorizându-se moral. Aşa am făcut şi cu procesorul şi cu placa video de la Leadtek, etc.
 
Exact aceeasi tendinta o am si eu, niciodata nu imi cumpar ultimele aparitii, prefer sa se ieftineasca putin, sa apara ceva mai nou.
Am impresia ca pierd multi bani daca iau ceva aparut de curand, asa mai stau putin, tot pierd bani dar sunt eu mai impacat.
La Samsung m-am orientat si eu la un 713N (8ms) ptr ca sunt gamer si am nevoie de 8ms.
 
Back
Top