Casti cu microfon pentru audioconferinte

AdrianB1

Membru Senior
Sugar daddy
Caut o pereche de casti cu microfon de o calitate cat mai buna pentru a fi folosite pentru audioconferinte. Ca idee, casti inchise cu control de volum, cablu de vreo 2m (cel de la AKG 66 e perfect ca lungime), preferabil mufa de 3.5mm, furnizor in Romania, pretul cam pana in 100$. Daca stie cineva raman recunoscator. Daca nu, o sa caut pe-afara, doar ca o sa ia livrarea mai mult.

Am vazut in Carrefour niste TDK la cateva zeci de RON, erau atat de ieftine incat nu cred ca merita cumparate pentru ce vreau eu, dar ca idee: le-a incercat cineva?
 
Eu folosesc la muncă nişte plantronics-uri, dar se apropie de 600-700 RON cu tot cu adaptor USB pentru PC. Sunt profesionale, genul pe care îl ţii pe cap 8 ore şi de-abia observi. Mă rog, cred că sunt slightly offtopic :smile:
 
Eu tocmai am văzut în Varşovia două modele de headset pentru telefon, o cască cu burete şi cordeluţă metalică şi microfon basculant. Un model era un brand necunoscut, undeva pe la 30 lei, celălalt era un Panasonic ce trecea un pic de 100 lei şi părea mult mai bine construit. Nu m-am avântat să iau o pereche fiindcă nu-mi era clar dacă mufa era de 2,5 sau 1,8mm şi dacă se potriveşte la telefon.

Pentru PC, mi-am luat o pereche de căşti A4Tech, parcă modelul AH-810; izolează bine zgomotul exterior şi microfonul pare să meargă foarte bine, doar că parcă strâng un pic cam tare pe cap. Mufele-s de 3,5mm şi e control de volum pe fir, dar nu şi mute pentru microfon. Ţi le arăt mâine, dacă doreşti. Le-am luat de la Best/Diverta, preţul era parcă sub 100 lei.
 
plantronics-uri, dar se apropie de 600-700 RON cu tot cu adaptor USB pentru PC
Cum se numesc si unde se gasesc? Poate fara adaptor sunt mai ieftine :biggrin:

Ce inseamna adaptor USB pentru PC, e pe post de placa de sunet pe USB?
 
Profesionale? Adica pentru profesionisti? În ce?

A răspuns bausto :smile:

Cum se numesc si unde se gasesc? Poate fara adaptor sunt mai ieftine :biggrin:

Ce inseamna adaptor USB pentru PC, e pe post de placa de sunet pe USB?



"Plantronics Mirage 'Over the ear' headset with DA55 USB Adapter for use with PC for Internet telephony"
Provider: Abn Systems International SRL. Găseşti acolo o mulţime de tipuri de căşti.

Ca alternativă: Casca PC Audio 500 USB.

Fiindcă nu găsesc preţuri pe site, căştile pe care le-am recomandat primele erau 481 RON cu totul, deci sumele nu sunt imense, mă rog, depinde la ce le foloseşti :smile:
 
Pentru PC, mi-am luat o pereche de căşti A4Tech, parcă modelul AH-810; izolează bine zgomotul exterior şi microfonul pare să meargă foarte bine, doar că parcă strâng un pic cam tare pe cap. Mufele-s de 3,5mm şi e control de volum pe fir, dar nu şi mute pentru microfon. Ţi le arăt mâine, dacă doreşti. Le-am luat de la Best/Diverta, preţul era parcă sub 100 lei.
Luat si testat, "parcă strâng un pic cam tare pe cap" nu descrie suficient de bine durerile de urechi provocate dupa 2 ore de stat pe cap (pe post de antifoane, ca nu ascultam nimic). Cupele prea mici pentru urechi prea mari. Cautarea continua.
 
Am luat acum 2 luni o pereche Plantronics la 85 RON de la Best (parca) din Unirea. Nu am avut cum sa le testez ("doar daca le cumparati!" - "Si daca nu imi plac?" - dat din umeri si intors spatele) si am aflat ulterior ca sunt bune pentru o convorbire de o ora (calitatea sunetului e buna), dar incomode pentru purtat toata ziua: mici, open, stranse etc.
 
Vechile mele Microsoft LifeChat LX-1000 au decedat si bine au facut, ca nu mi-au placut deloc: incomode, materiale de proasta calitate, s-au rupt imediat dupa cumparare, on/off ul microfonului de pe fir mergea doar cand vroia el etc.

In consecinta am nevoie de casti pt teleconferinta:
- folosinta medie spre intensiva, sa fie comode, sa nu ma doara urechile dupa 10 minute.
- folosite in mod curent cu Lync (nu cred ca are importanta) pe un laptop cu W7.
- deschise sau semideschise (as vrea sa mai aud si ce se intampla in jurul meu cand vorbesc la telefon)
- dimensiuni mici/medii - din considerente de transport in rucsac in mod frecvent.
- materiale de calitate, sa reziste mai mult de un an, in conditii de lucru si transport decente.

Sunt indecis la detalii gen fir/fara fir/USB/BT etc. orice optiune este de luat in calcul. Ma gandesc serios sa iau 2 perechi unele pt. plimbarile mele si altele strict pt birou.
 
www.jabra.com. Un coleg a avut Jabra GN GO 6430 si era incantat, apoi a schimbat cu un model similar cu docking station; eu am comandat cateva bucati Jabra PRO 9470 si inca astept livrarea, cica saptamana viitoare. Avantajul la modelele lor mai noi e ca functioneaza si la distante mari, gen 30-40 de metri in cladire daca nu ai armatura de beton in toti peretii. Sunt folosite cu Lync si telefoanele mobile, iPhone si Android, si se pot cupla la ambele in acelasi timp.

Au si modele pe o singura ureche si stereo, vezi ce iti convine. Site-ul lor merge cam prost, dar castile se pare ca merg bine :smile:
 
Multumesc, m-am uitat la ceva review uri pe youtube si CNET, pt ca situl lor are probleme intr-adevar.
Doo sute si ceva de dolari la reducere pe amazon, modelul PRO9470, e o suma pe care nu stiu daca sunt dispus sa o platesc pt asa ceva, insa probabil ca in final voi ajunge si acolo.
Totusi vad ca se semnaleaza destul de des o problema cu controalele de orice fel (volum, mute) - se pare ca ar fi o problema de software ce s-a rezolvat inytre timp. M-asteptam totusi la 549$ pret de lista sa fie perfecte...

Adrian tu de unde le-ai comandat?

The Bad
- Control on side is dead, can't adjust volume. Mute function works randomly.
- Even when it worked the control on the side was aweful, very unresponsive when trying to set volume or mute functions.
- Touchscreen is frustratingly unresponsive. Multiple taps to get a function to work. Looks neat but I would have prefered analogue controls, or at least a decent touchscreen.
 
Logitech H130, 90 de lei la eMag. Simple, usoare, rezistente, comode, eficiente. Le folosim la serviciu cu totii (200+ oameni), sunt dotarea standard si-s foarte ok.
 
www.jabra.com. Un coleg a avut Jabra GN GO 6430 si era incantat, apoi a schimbat cu un model similar cu docking station; eu am comandat cateva bucati Jabra PRO 9470 si inca astept livrarea, cica saptamana viitoare. Avantajul la modelele lor mai noi e ca functioneaza si la distante mari, gen 30-40 de metri in cladire daca nu ai armatura de beton in toti peretii. Sunt folosite cu Lync si telefoanele mobile, iPhone si Android, si se pot cupla la ambele in acelasi timp.

Au si modele pe o singura ureche si stereo, vezi ce iti convine. Site-ul lor merge cam prost, dar castile se pare ca merg bine :smile:

This.
Am luat Jabra 9465 (stereo) şi le folosesc de aproximativ 2 luni. Căştile sunt excelente, am vorbit 6 ore aproape non-stop, fără încărcare, mai aveam "suc" de vreo oră, cred. Ce scrie ăla cu "the bad" nu s-a întâmplat la mine; eu am firmware-ul din 18 septembrie 2012 pe ele.
Jabra 9465 sunt stereo şi 9470 sunt pentru o singură ureche. Asta e toată diferenţa. Eu le-am comandat de la Office Max, dar cu corporate account, deci chiar nu e relevant cât au costat (în sensul că nu cred că ajungi la acelaşi preţ anyway :smile:)
Eu sunt foarte mulţumit. Un singur lucru le-aş reproşa, sistemul (fizic) de încărcare e cam cretin, în sensul că trebuie să le pui în cradle cu atenţie, altfel rişti să nu se încarce şi să ai surprize a doua zi. Le lipseşte o opţiune wired, pentru cazuri de-astea.
Software.ul e excelent, ai destule opţiuni, inclusiv recording conversations: merge perfect, doar că volumul a ceea ce spui tu e cam mic. Eu am folosit Audacity ca să înregistrez conversaţii de 2 ore. Se integrează foarte bine cu Cisco IP Communicator şi Skype (suportate oficial). Poţi conecta desk phone, PC şi mobil (prin bluetooth) în acelaşi timp, schimbi între ele prin touchscreen.

le recomand cu căldură, deşi preţul lor în RO e nesimţit (2200 RON la Office Max!)
 
Adrian tu de unde le-ai comandat?
Eu le-am comandat la helpdesk, nu am idee de unde le procura. Sigur nu la pretul de lista, ca nu dadeam banii aia chiar daca nu sunt direct din buzunarul meu.

Logitech H130, 90 de lei la eMag. Simple, usoare, rezistente, comode, eficiente. Le folosim la serviciu cu totii (200+ oameni), sunt dotarea standard si-s foarte ok.

Am si o pereche de Logitech, unele pe USB care sunt excelente cu singura limitare ca nu poti sa te duci sa iti iei un pahar de apa intr-o convorbire de 90 de minute. Si sunt destul de bune si pentru muzica nepretentioasa la birou.
 
Ok, inteleg, helpdesk am si eu, insa n-am buget de 200 USD pt casti, poate cel mult pt niste A4tech eftine.
Mergand mai departe, s-a notat Logitech ul si limitarea data de fir, daca aveti alte sugestii sunt numai ochi si ... urechi!

LE
La Logitech sunt cativa insi pe emag care se plang ca ar fi incomode, nu stiu ce sa zic, insa chiar vreau ceva comod. La microsofturile mai sus amintite ma durea urechea dupa o ora de vorbit, desi aparent nu strangeau foarte tare.
 
Ok, inteleg, helpdesk am si eu, insa n-am buget de 200 USD pt casti, poate cel mult pt niste A4tech eftine.
Mergand mai departe, s-a notat Logitech ul si limitarea data de fir, daca aveti alte sugestii sunt numai ochi si ... urechi!

LE
La Logitech sunt cativa insi pe emag care se plang ca ar fi incomode, nu stiu ce sa zic, insa chiar vreau ceva comod. La microsofturile mai sus amintite ma durea urechea dupa o ora de vorbit, desi aparent nu strangeau foarte tare.

6430 le am in catalogul intern la 110$, 9xxx nu sunt listate asa ca nu am idee cat costa, dar cand am comandat 6430 mi-au zis ca nu sunt pe stoc si ca imi aduc 9xxx cu 10 euro in plus. Daca gasesti ceva pana in 400 de lei poate gasesti buget, 200$ chiar ca e mult.
 
Logitech am avut și eu la serviciu, dar nu le-am folosit decât de vreo 2 ori. Difuzoarele fac corp comun cu strap-ul și dacă nu ai capul de mărimea respectiva te dor pavilioanele urechilor. Le-am înlocuit cu o pereche noname din Carrefour care sunt cam la fel de incomode, dar măcar au firul lung și îl puteam trage prin birou.
 
:smile: m-am gandit ca o sa interpereteze cineva si in sensul asta.
Chiar si asa, n-ar trebui sa vorbesc eu mai incet, ci doar sa micsorez volumul. :tongue:
 
Back
Top