Casă nouă, autosuficiență energetică

Neo, nu prea citesti tot ce scriu, nu?Am spus 2 ore/Londra, etc referindu ma la cei care vin din afara orasului si care reprezinte peste 30% din forta de munca, nu neaparat traverseaza doar orasul.
Adrian tu vorbesti de casa/birou/munca/locuit, eu vorbesc doar de locuit.Daca vorbim de asa ceva, si eu am 2 camere pline cu biciclete, ce sa spun acum ca am nevoie de o casa de x metri?Aia se numeste magazie, nu casa.La fel si la tine cu chestiile tale.Neo la fel cu nevoiele tale.Eu nu imi dau seama daca voi aduceti serviciul acasa, sau locuiti la serviciu.:hihi:
Maxu, Earthship sunt foarte complicate, desi pot parea simple. Si se bazeaza mai mult pe masa termala decat pe izolatie, fiind mai potrivite mediului din care provin:altiplano, deserturi, locuri cu diferente mari de temperatura zi/noapte, dar cu radiatie solara mare per zi.In plus se calculeaza masa in functie de temperaturi, etc.Maxu, despre o casa pasiva vorbesc eu pe aici (printre alte discutii) cu toate ca standardul pasiv este destul de greu de atins dar ma voi stradui.Iar acum, la final, imi cer scuze celor care sunt oripilati de limbajul meu.
 
Neo, nu prea citesti tot ce scriu, nu?Am spus 2 ore/Londra, etc referindu ma la cei care vin din afara orasului si care reprezinte peste 30% din forta de munca, nu neaparat traverseaza doar orasul.
Și tot nu înțeleg ce vrei să spui, nu poți citi dacă mergi doar 15-20 de minute cu metroul? Ai attention span de moluscă? :biggrin:

Adrian tu vorbesti de casa/birou/munca/locuit, eu vorbesc doar de locuit.Daca vorbim de asa ceva, si eu am 2 camere pline cu biciclete, ce sa spun acum ca am nevoie de o casa de x metri?Aia se numeste magazie, nu casa.La fel si la tine cu chestiile tale.Neo la fel cu nevoiele tale.Eu nu imi dau seama daca voi aduceti serviciul acasa, sau locuiti la serviciu.:hihi:
Nene, dacă tu acasă doar dormi, îți ajunge și-un cort. Nu vorbim despre depozit de biciclete, că alea îndeplinesc toate aceeași funcție și este într-adevăr overkill.

Eu nu aduc de muncă acasă, ci am proiecte la care lucrez pe lângă munca principală din spital, la care nu pot lucra în spital. Este 99% pasiune și nici 1% profit (deocamdată). Nu mai discut de gaming stuff, că am un sistem cu PIII full funcțional cu Windows 98 SE pe care mă joc Porsche și Star Wars Racer și alte jocuri vechi, că volanul ocupă prea mult, că x că y.

După cum spuneam, depinde cu ce te ocupi acasă. Dacă doar vegetezi într-un colțișor, îți ajunge și-o debara, dacă faci multe chestii ai nevoie de spațiu.

Dar o să vezi cum este când o să ajungi să te muți cu jumătatea. Atunci să vezi moaning cu spațiul, când o să vină cucoana cu 70 de perechi de pantofi și aia fiind doar 20-30% din garderoba ei :hihi: Și înainte să spui ceva, toate femeile colecționează pantofi și țoale, unless hippie :biggrin:

Iar acum, la final, imi cer scuze celor care sunt oripilati de limbajul meu.
Nu este vorba de limbaj, este că nu respecți nici o regulă de bun simț în formatarea textului și arunci 20 de idei în 10 cuvinte :biggrin:
 
Creca sinte-ti prea severi ku apostrofarile la adresa a kum scri-e omu. Knd vb de autosuficienta, trb sa pui in aplicare shin skris.
 
Sa citesti o carte care iti place in metrou si care te captiveaza?Pai as ajunge la destinatie dupa vreo 20 de ture cu metroul.Sa citesc Sandra Brown?Nu ma obosesc.Deci tu ce citesti in metrou, geniule din Carpati, exilat dincolo de mare, in perfidul Albion?:haha:
Spooky, las o balta nu am limbaj de mirk, de fapt nu am folosit in viata mea chestia aia, deh, chestie de generatie, dar de multe ori mai postez in timp ce muncesc, etc.
Interesant ca pe xf, totul devine personal, dar in cuvinte alese si frumos asternute.
 
Sa citesti o carte care iti place in metrou si care te captiveaza?Pai as ajunge la destinatie dupa vreo 20 de ture cu metroul.Sa citesc Sandra Brown?Nu ma obosesc.
Deci după cum spuneam cu attention span :biggrin:

Deci tu ce citesti in metrou, geniule din Carpati, exilat dincolo de mare, in perfidul Albion?:haha:
Păi am vreo 30GB de cărți din care citesc cât pot, momentan m-a prins Clive Cussler cu ale lui romane de aventuri (NUMA files), care nu sunt cine-știe-ce efort (citesc cam una pe zi). Asimov, Herbert, Christie, Crichton - le-am citit aproape pe toate, mai revin din când în când când mai uit despre ce era vorba. Camus, Tolstoi, de Laclos relativ rar, întotdeauna am preferat Toate Pânzele Sus în locul lui Sadoveanu.
Din păcate mult mai des am lecturi suplimentare obligatorii gen Farmacologia lui Katsung, pe care nu le-aș recomanda nimănui. Chestiile cu adevărat interesante gen toxicologie (otrăvologie) nu apuc să le citesc decât mult prea rar.

Happy?

Spooky, las o balta nu am limbaj de mirk, de fapt nu am folosit in viata mea chestia aia, deh, chestie de generatie, dar de multe ori mai postez in timp ce muncesc, etc.
Deci munca poate cauza lipsa cratimelor :biggrin:

Interesant ca pe xf, totul devine personal, dar in cuvinte alese si frumos asternute.
Nu e nimic personal, de unde ai tras concluzia asta :biggrin:
 
liubarschi, legea nu iti da voie sa faci acolo o casa asa cum spune si AdiB1, din cea in care intr-adevar sa poata locui o familie.
Si daca la varsta asta faci o investitie pe o casa burlaceasca, fie va avea o viata foarte scurta si investesti degeaba, fie daca ai investit in ceva util nu vei avea familie prea curand.
Sint feluri si feluri de oameni, unii pot sa traiasca fara sa aia nimic, altii pot fi foarte ordonati si sa traiasca in 10mp, fiecare e diferit. Dar eu personal simt ca nu-mi mai vine sa scot sculele pentru ca-mi ia jumate de ora sa le scot si o jumate sa le pun inapoi, deci de unde atata timp? Asa ca il sustin pe AdiB1, spatiul este esential.
Cat despre femei, nu toate colectioneaza pantofi si haine. Nu trebuie decat sa alegeti cu grija. Si ele sint diferite intre ele, asa ca aveti de unde alege.
 
Cat despre femei, nu toate colectioneaza pantofi si haine. Nu trebuie decat sa alegeti cu grija. Si ele sint diferite intre ele, asa ca aveti de unde alege.

Eu n-am simțit niciodată că este un defect colecționarea de pantofi, fiecare cu ale lui, mă lasă în pace când cumpăr procesoare :biggrin: Plus mi s-a părut mereu o chestie de specie, nu credeam că există femei care au doar 1-2 perechi de pantofi :biggrin:
 
nu credeam că există femei care au doar 1-2 perechi de pantofi :biggrin:
Restul sunt bocanci moto, de trekking si clapari :biggrin:

De fapt aia care are bocanci moto, de trekking si clapari si ii si foloseste des nu e nevasta, e o legenda.
 
Ce sa zic? Eu sunt un fericit. Nu trebuie momentan sa citesc in metrou, ca fac maxim 5 minute cu metroul, cand ma voi deplasa din Berceni cu metroul undeva, voi vedea ce pot sa citesc/fac altceva in metrou.
Iar casa la mine va fi momentan ceva mulat pe dorintele si asteptarile mele de acum, nu imi fac casa nici adapost de lucruri, si nici pentru invitati, si nici pentru viitoare nevasta/copii si nici nu lucrez acasa(iar daca as lucra as avea nevoie de un laptop/telefon mobil) si nici living nu vreau -spatiu gol de maturat nu am nevoie.
Eu inteleg ce spuneti voi, oameni cu familie+copii, hobby-uri(le am si eu- pc silent, citit, biciclete, echipament de munte, motociclete dar pentru ele va exista o magazie care nu intra la spatiul casei) dar eu mai cred si in parti diferite ale casei, asa cum spuneam, la un moment dat ori muti copii intr o aripa noua, ori ma mut eu sa scap de galagia din casa.
 
Ce vor sa spuna aici oamenii este ca o casa nu e o investitie mica pe termen scurt. Implica multe, si daca tot te apuci sa o faci nu merita sa o faci de 2 ori in 3-5 ani.
Gindeste-te bine, inca nu ai dat de "mesterii" romani care nu sint in stare sa faca nimic bun daca sint lasati singuri, ba mai si fura mai mult decit poti tu aduce acolo.
 
Back
Top