Cartela telefon

Marius '95

troubleShooter
Imi trebuie o cartela pentru un tracker GPS, din ala care iti spune unde ti se dezmembreaza masina dupa ce a fost furata.
Am intrat pe site-urile firmelor de telefonie si, bineinteles, am iesit mai confuz decat am intrat.
Imi trebuie:
- SMS nelimitat
- voce, fara minute incluse - doar pentru "dat beep"
- date 2G/3G vreo 10 MB /luna, dar probabil ca ma pot descurca si doar cu SMS
- "extraoptiunile" (daca e cazul / sper ca nu) trebuie sa se reinnoiasca automat
- pretul minim pentru toate astea.

Care cartela/abonament imi trebuie?
 
Probabil vrei la cine are acoperire GSM mai buna, in functie de unde stai sau unde ti se fura masina. Deci ar fi Orange sau Vodafone, in ordinea asta. Apoi depinde ce inseamna sms nelimitat, aproximativ cate ar fi? 1-2 pe zi? Ca nu cred ca o sa stai sa verifici masina la fiecare ora ci doar cand ai nevoie. Daca vrei "nelimitat", adica in limita bunului simt, optiunea de 5 euro la orange sau optiunea cea mai mica la orice provider, azi toti au nelimitat in retea. Dar cred ca ai iesi mai ieftin daca ai lasa credit pe cartela din care sa consume pentru sms, la orange e 3 centi/sms deci ai 33 mesaje/euro, consumi mai mult de 1sms pe zi intr-o luna?

Eu am luat cartela la vodafone pentru alarma, am activat optiunea aia de 10 euro pentru valabilitate 1 an si i-am lasat cativa euro sa aiba de trimis sms-uri daca e nevoie. Orange nu are optiunea asta deci va trebui sa incarci cu vreo cativa euro lunar ca sa tii cartela activa.

Nu stiu sa existe abonamente pentru device-uri, inca nu s-au desteptat astia sa faca asa ceva cu 1-2 euro pe luna cu ceva sms si minute incluse, practic doar cat sa o tina in retea cu valabilitate. Deci cred ca prepay ar fi cea mai convenabila varianta.

Ce masina ti-ai luat de vrei sa stii unde se dezmembreaza? :biggrin:
 
Eu am folosit opțiunea de 4€ de date la Vodafone, că are și roaming. Device-ul meu transmite locația la câteva minute pe 2G.
 
Back
Top