Cariere pentru mine

Nu am gasit multe posturi pentru crupier si ma gandeam sa devin broker(agent de asigurari) sau PR(stiu ca are legatura cu relatiile publice).Le-am ales pe baza descrierilor de pe anumite site-uri.Ma regasesc in asa ceva doar ca nu stiu multe de afaceri si am invatat foarte putin in liceu.Optiunea a 3 a este de postas daca nu ma prind repede de aceste 2 meserii.M-am jucat o data cu stock-urile si nu am inteles foarte bine cum creste procentul de profit.(in jocurile online)
In ce alte meserii poti avea un trai bun?As vrea unul intermediar si nu la nivel inalt.
Later Edit:Apropo comunicarea este un skill?In ce domenii poti profesa daca ai acest skill?
 
Doar comunicarea nu e suficienta pentru nici un domeniu, e foarte utila intr-o gramada.

Daca ai invatat foarte putin in liceu inseamna ca s-ar putea sa fii calificat direct pentru jobul de somer, cu etape temporare de muncitor calificat. Stii ca se construiesc autostrazi si aia au nevoie de oameni slab calificati, nu?
 
Deci sa inteleg ca imi ramane un post de incepator,gen-postas,ospatar,sofer?

Doar comunicarea nu e suficienta pentru nici un domeniu, e foarte utila intr-o gramada.

Daca ai invatat foarte putin in liceu inseamna ca s-ar putea sa fii calificat direct pentru jobul de somer, cu etape temporare de muncitor calificat. Stii ca se construiesc autostrazi si aia au nevoie de oameni slab calificati, nu?
Pai si daca am prienteni care rad de mine ca muncesc pe un post de incepator ii pot numi prieteni?Eu am avut cateva experiente neplacute cu cateva persoane si nu stiu daca se merita sa ai sau nu.
 
Poti sa in numesti cum vrei, e o tara relativ libera, chiar daca deloc liberala :tongue:
Bine,nu ajung patron dar cum poti supravietui cu un salariu minim pe economie?Care locuinta este ieftina?(in afara de cartiere pentru ca acolo trebuie sa te intelegi bine cu vecinii).Parintii mei nu se inteleg foarte bine cu ei pe partea financiara(adica nu platesc pentru instalatiile electrice sau alte tipuri pe care le-au inceput ca plan).
 
Bai dar ce va luati de el din prima!

Daca stai bine cu comunicarea si n-ai invatat nimic in liceu, tie ti se potriveste orice job care are legatura cu vanzarile. In general daca vinzi mult => salariu mare. Se cheama comision. Nu conteaza ce vinzi, dar e foarte preferabil stii cat mai multe despre chestia pe care o vinzi.
Postas nu-ti recomand. E cu multa responsabilitate, multe hartii, repetitiv, etc.
Nici sofer nu-ti recomand. Meseria asta o sa dispara inainte sa apuci sa iesi la pensie.
 
Daca stai bine cu comunicarea si n-ai invatat nimic in liceu
Eu nu am invata medicina dar sunt expert. Ma crezi?

Ce inseamna "stau bine cu comunicarea" daca vine de la cineva care probabil nu are idee ce inseamna de fapt comunicare? Faptul ca te intelegi bine cu vecinii si vrajesti pustoaice de 16 ani nu inseamna comunicare la nivel profesional.

Omul nici macar nu intelege lumea pe care se afla, el crede ca patron = milionar si bucatar = job de incepator. Inca vreo 2-3 prejudecati din astea si nici macar ca bucatar nu o sa aibe sanse, decat eventual la Fantanita Haiducului (dupa calitatea mancarii de acolo).
 
Last edited:
Pai si cu web designing-ul ma pot descurca?Am vazut ca nu trebuie sa ai multe cunostinte ca sa folosesti css,html,php,sql s.a.m.d.
 
Se numeste web design. Daca nici numele nu l-ai prins corect, crezi ca restul e corect? Da, PHP se invata stand cu burta la soare si SQL dupa ureche, mai e cineva pe-aici cu aceeasi opinie, deja devine ideatica de grup.
 
  • Like
Reactions: Neo
Se numeste web design. Daca nici numele nu l-ai prins corect, crezi ca restul e corect? Da, PHP se invata stand cu burta la soare si SQL dupa ureche, mai e cineva pe-aici cu aceeasi opinie, deja devine ideatica de grup.
Nu stiu daca este adevarat sau nu dar am auzit ca piata este saturata de web designeri si in curand programatorii vor fi cei care ii vor inlocui.Nu am vazut multe site-uri de succes unde poti vinde anumite produse si sa ai profit(in afara de olx sau okazii).
 
Nu stiu daca este adevarat sau nu dar am auzit ca piata este saturata de web designeri si in curand programatorii vor fi cei care ii vor inlocui.Nu am vazut multe site-uri de succes unde poti vinde anumite produse si sa ai profit(in afara de olx sau okazii).
O să trec peste naivitatea de care dai dovadă și o să-ți dau o regulă generală după care să te ghidezi: alege-ți ceva și devino cel mai bun, atât cât poți. Nu te împrăștia cu diverse chestii, este greu și solicitant până și să ai multe hobby-uri diferite între ele, darămite în IT.

Dacă ai impresia că designul este ușor, te înșeli grav. De fapt, nimic din ce ai de gând să faci serios în viață nu-i ușor. Standardele au crescut imens, nu mai sunt anii 80 unde dacă ai o idee te-ai făcut milionar peste noapte. Dacă nu s-a realizat până în prezent, este foarte greu de realizat.

Și ca ultimă idee, dacă este ușor -> toată lumea poate -> plătit prost, la limita subzistenței.
 
Nu stiu daca este adevarat sau nu dar am auzit ca piata este saturata de web designeri si in curand programatorii vor fi cei care ii vor inlocui.Nu am vazut multe site-uri de succes unde poti vinde anumite produse si sa ai profit(in afara de olx sau okazii).
Nu am inteles nimic din ce ai scris aici. Pe bune. Si nu am baut decat un Pepsi normal, nu am fumat nimic, nu mi-am injectat nimic.
 
Nu am inteles nimic din ce ai scris aici. Pe bune. Si nu am baut decat un Pepsi normal, nu am fumat nimic, nu mi-am injectat nimic.
Ceea ce vroiam sa spun este ca alti au 20 de website-uri si au colaborat cu anumiti oameni de stiinta(ingineri) si eu nu cunosc pe nimeni ca sa ma numesc un web designer.Daca nu ai pe cineva in industrie e foarte greu sa faci ceva.Marea majoritate traiesc din blog-uri si din site-urile create dar nu din vanzari.Ei creaza diferite subiecte si le dezbat cu altii.Eu cum ma pot numi om de afaceri daca tot ce am invatat de la scoala sunt termeni precum cumparat si vandut?Am inteles ca exista si calitate si cantitate dar nu vad cu ce ma ajuta.Daca eu vand un produs cu 5 lei pe un website inseamna ca sunt om de afaceri?
 
Nu te numesti web designer cand cunosti pe cineva, ci atunci cand cunosti foarte bine web design. Asta poti invata lucrand ca junior la o companie, sunt o gramada prin Bucuresti, Cluj, Iasi, Timisoara etc., dar intai pui mana pe carte si citesti si practici si dupa aia aplici pentru un post de incepator.
La scoala nu inveti sa fii om de afaceri, inveti cum sa inveti si ce sa inveti. Se pare ca nu ai invatat asta.
 
Mi se pare că ai o înțelegere a termenului "web designer" fără legătură cu realitatea, dacă crezi că obiectul muncii unui web designer este de a face site-uri pentru a vinde chestii online și are jobul amenințat de programatori.
 
Mi se pare că ai o înțelegere a termenului "web designer" fără legătură cu realitatea, dacă crezi că obiectul muncii unui web designer este de a face site-uri pentru a vinde chestii online și are jobul amenințat de programatori.
Mi-am dat seama.Am fost luat de val.Ma rog,eu as face orice sa scap de java si c++ si sa invat php,sql,javascript.Asta sunt mult mai usoare ca cele de OOP(object-oriented programming).Aleg web developer sau programator in php.Pana acum am gasit asa ceva pe net dar nu inteleg de ce scrie ca salariul este negociabil.
Suntem la piata?
 
Si PHP e OOP, la unele chestii chiar nu ai cum sa eviti partea orientata obiect pentru ca iti vin raspunsuri ca obiect.

Salariul e negociabil pentru ca nu stii niciodata cat de bine se pricepe omul care vine sa se angajeze, daca e mai bun decat sperai atunci normal ca poti sa ii dai un salariu mai mare. Nu e lista de preturi, ca la restaurant, ca nu angajezi cafele ca sa fie identice.
 
Back
Top