Card microSD. Recomandari...

Oops, SDCA10/32GB. :biggrin: E cu 45/90 MB/s. Sau SDCA3/32GB, care e cu 80/90 MB/s.
 
Sincer aș lua doar SanDisk, sunt absolut excelente și ca durabilitate și ca viteză. Variantele Extreme, însă, există și multe leneșe (și chiar mai multe contrafăcute).
 
Am numai Sandisk. Cumparate din Ro, inscriptionate probabil la Tiraspol. Una scrie pe ele, alta cand le masori. Si chiar m-am plictisit sa iau tzepe. :frown:
NFS.
 
Acum vreo 2 ani la Altex erau niste promotii de Sandisk 16 gb class 10 la 19.99 ron si am luat doar unul ca am zis ca astept promotii si la alea de capacitate mai mare. Am pandit constant magazinele, site-ul, dar promotia asteptata de mine nu a mai aparut, nici macar la cele de 16 gb. Ala de l-am luat scrie cu 12-13 mb/s si citeste cu 25+ mb/s si merge gigea in mirrorless, am filmat si peste jumatate de ora fara pauza AVCHD 1080p 50fps si nu a avut nimic de obiectat. La poze nici atat...

Banuiesc ca vitezele alea de 40-80 mb/s la scriere va trebuie la telefoane/tablete hi-end? Dar nici acolo nu stiu cat de utile sunt. :what:
 
La video merge aproape orice card de pe piață, pentru că bitrate-ul e mic, dar când ai un RAW de 30MB și mai pui și un jpg de 7MB lângă, parcă ai vrea ceva mai mult de 12MB/s. Ok, nu e utilizare tipică, dar eu simt diferența între un card de 20MB/s scriere și unul de 90MB/s scriere, și asta pe un mirrorless considerat lent (doar 4fps).
 
Parca majoritatea telefoanelor oricum erau foarte lente in lucrul cu carduri microSD, chiar se simte vreo diferenta?
 
La video merge aproape orice card de pe piață, pentru că bitrate-ul e mic, dar când ai un RAW de 30MB și mai pui și un jpg de 7MB lângă, parcă ai vrea ceva mai mult de 12MB/s. Ok, nu e utilizare tipică, dar eu simt diferența între un card de 20MB/s scriere și unul de 90MB/s scriere, și asta pe un mirrorless considerat lent (doar 4fps).
Mda nu am simtit nevoia de a trage RAW cu Sony A5100 insa la burst (jpg calitate maxima) face vreo 50-60 de cadre pana incepe sa scada viteza. Sigur ca dupa aia le scrie intr-un oarecare interval de timp, dar pot utiliza camera normal intre timp - daca o opresc imediat dupa burst se inchide obiectivul dar clipeste un continuare un led portocaliu pana termina de scris, banuiesc. Deci pentru mine singurul lucru la care ar folosi o viteza mai mare de scriere ar fi sa clipeasca mai putin un led pe camera. :biggrin:
 
True. Dar, atât timp cât diferenţa de preţ de la un Kingston CL10 la unul din alea recomandate de mine e doar de vreo 10 lei la 32GB, de ce nu? :smile:
Nu pot să confirm 100% pt. SDCA3 deoarece nu am avut, dar pt. SDCA10 pot să confirm că atinge vitezele de pe ambalaj.
 
Eu sper sa se miste mai repede softurile gps cand lucreaza cu harti offline, salvate pe card. Probabil ca e si vina telefonului, pentru ca 512M ram, deci mai greu sa aloce n-spe buffere in ram, pentru harta. :frown: Desigur ca s-ar putea sa ma insel si sa constat ca se misca fix la fel...
 
Eu sper sa se miste mai repede softurile gps cand lucreaza cu harti offline, salvate pe card. Probabil ca e si vina telefonului, pentru ca 512M ram, deci mai greu sa aloce n-spe buffere in ram, pentru harta. :frown: Desigur ca s-ar putea sa ma insel si sa constat ca se misca fix la fel...
Sunt 99% convins că nu-i vina cardului pentru performanța proastă a softului GPS. De obicei problema este RAMul. Eu am testat Sygic pe o tabletă veche cu Android și 512MB RAM și procesor single core și mai bine scot harta de hârtie din torpedou :smile:
 
Sunt diferente sesizabile de viteza daca tii harta in memoria telefonului vs. pe card. Dar desigur ca probabil intervine si controllerul care citeste cardul. Habar n-am care e arhitectura interna a unui mobil. Dar 60 Lei nu e o suma si un card nou la casa omului e oricum motiv de bucurie. :biggrin:
 
De fapt marea problemă este controllerul cititorului, nu cardul în sine. Făcuse miahi niște teste pe-aici pe undeva :smile:

Dar o mare problemă este RAMul în sine, mai bine zis cantitatea (sau lipsa ei :biggrin:).
 
Mai pregătesc o serie de teste zilele astea, azi ar trebui să ajungă un reader care știe și UHS-II. Nu neapărat pentru UHS-II, dar dacă tot luam reader...
 
Reder-ul vechi e lipit de monitor și rămâne acolo; ăla nou e pentru că îmi mai trebuie uneori reader de CF pe laptop sau un al doilea reader de SD.
 
La video merge aproape orice card de pe piață, pentru că bitrate-ul e mic, dar când ai un RAW de 30MB și mai pui și un jpg de 7MB lângă, parcă ai vrea ceva mai mult de 12MB/s. Ok, nu e utilizare tipică, dar eu simt diferența între un card de 20MB/s scriere și unul de 90MB/s scriere, și asta pe un mirrorless considerat lent (doar 4fps).

Acum am văzut, that's cute :biggrin:
 

Attachments

  • nef.png
    nef.png
    14.4 KB · Views: 26

Attachments

  • sandisk 16G.png
    sandisk 16G.png
    82.9 KB · Views: 21
  • Toshiba 32G.png
    Toshiba 32G.png
    83.3 KB · Views: 19
Trist, presupun că ai dat pe un card cât mine pe mirrorless :smile:.
Deloc, Lexarurile le-am luat la ofertă (SD). CFurile au fost mai dureroase.

BTW, mă uit la preț/capacitate la XQD și mă cutremur că D850 o să folosească SD + XQD. Cred că mai amân un an upgrade-ul :smile:
 
M-am chinuit vreo oră să înțeleg (cu diferite teste, căutat drivere, firmware and stuff) de ce nu se simte diferență prea mare cu carduri UHS-II între reader-ul nou (UHS-II) și reader-ul din P50 (adică de ce nu merge reader-ul nou în UHS-II). Well, de fapt reader-ul din P50 e și el UHS-II și nu am conștientizat până acum :biggrin:. De fapt UHS-I merge doar până pe la 100MB/s, ce e peste e UHS-II...
 
Back
Top