Card de salariu - recomandari

El nu se incurca cu hartii de 100 de lei, cand iese in oras foloseste franci elvetieni ca sunt imuni la zvonuri :lol:

Da, war, orice om normal isi face griji si pentru 100 de lei, mai ales daca a muncit pentru ei, pentru ca sunt ai tai. Dar proprietatea e un moft, spunea un cunoscut lider spiritual al romanilor de pretutindeni si vazand replicile tale imi dau seama de ce. Nu de ce e un moft, ci de ce e un lider spiritual.
 
Nu îi ţin în bancă.
Next smart question, please.

Şi înainte să zbiere 100 de inşi "liar liar" - da, ţin pe card anumite sume mai mereu, dar sunt relativ mici şi sunt rezervate ori pentru urgenţe, ori pentru plăţi online (mai un joculeţ, mai un serviciu online).
Savings înseamnă la mine EUR în sertar (şi asta foarte rar şi foarte puţin).

Ce mă nedumereşte pe mine e viziunea asta "grim" despre bănci a unora, coroborat cu faptul că îşi ţin banii în ele.
Păi ori zici "bănci sux" şi ţii banii la şosetă, ori îi ţii în bancă şi atunci "bănci rulz".

LE: Adrian, finuţ, ironic, cinic ca de obicei. Bravo. Continuă.
 
Păi ori zici "bănci sux" şi ţii banii la şosetă, ori îi ţii în bancă şi atunci "bănci rulz".
Adica alb sau negru intr-o lume atat de plina de culoare :smile:. Nu e lumea extremelor si superlativelor.

Exista si conceptul de raul cel mai mic. Nu mi se pare anormal sa ai economii dar sa ii tii la propriu sub saltea nu mi se pare sigur. O inundatie, un incendiu, etc. si te faci om. In fine, e un risc mai mare decat cand stau intr-un seif de banca.

Nu poti sa spun ca apartamentul meu sau masina mea sunt cele mai tari doar pentru ca eu le folosesc. Si nici nu pot sa nu folosesc telefonul pentru ca nu e cel mai smecher de pe piata. De ce naiba as gandi asa despre subiectul "banci"? Crezi ca daca am bani in banca atunci bancile rulz si daca bancile sux atunci neaparat ii bag in soseta? :what:
 
Nu man, uf... discuţia degenera de la "nicio bancă nu e sigură" la chestii agitatoare gen ce-a pus bogdan192 pe-acolo. Şi... dar ce rost are să explic.
 
Lumea e oricum speriata datorita "informarii" corecte pe care o face media, cat si datorita tepelor anterioare. Nu stiu pe unde am citit azi de faza aceea cu mana de oameni adunata in fata unei banci de dimineata, dar nu ca sa scoata bani. Cica in cateva minute s-ar mai fi adunat o alta multime care intreba daca pica banca, sa stea si ei sa scoata banii :smile:. Chiar ma gandesc ca daca ai ceva ciuda pe o banca, ii rezolvi rapid asa, Fight Club style...
 
Nimic surprinzător - vorba aia: la noi, dacă stai prea mult timp într-un loc, se face coadă...
 
Riscul de inundatie / incendiu / spargere eu CRED ca este mult mai mic decat riscul ca intreg sistemul bancar mondial s-o ia pe cocoasa. :biggrin: Singura treaba discutabila cand tii bani la saltea este ca pierzi dobanda. Dar probabil ca la sumele vehiculate de oameni normali... nu se simte.
 
Oameni buni, vorbim aici de câteva sute de euro, nu miile alea pe care vi le imaginaţi.
Deci faptul că iau 2%-4% dobândă PE AN mă lasă rece.
Aşa mă tot ademenea ăla de la ING: "dobânda noastă anuală e cu 0.25% mai mare ca la alte bănci". Frate, când oi avea eu atâţia bani încât să conteze ăia 0.25%, te-oi întreba atunci :smile:
 
Am avut o vizita destul de placuta a unei fete de la CITI care face reclama la cardul de credit CITI. Din cate m-am uitat pe site-ul ING, cardul echivalent de credit are mai multe comisioane.
Fac o afacere cuser daca bag salariul la ING (am vazut ca RBS are mai multe comisioane la cardul echivalent) si aleg si cardul de credit CITI ?
Referitor la trendul discutiei, Grecia va intra in default vara asta, indiferent ce vrea Germania si restul UE. Consecinte pe termen mediu-lung: disparitia Euro, o uniune "mai europeana" decat prezenta unde or sa intre Germania, Franta & Benelux, tarile nordice & Elvetia (eventual UK daca vor sa se lege la cap cu Europa continentala /le-a fost bine pana acum sa stea deoparte de aranjamentele facute pe mainland\) - adica cei care nu prea au problemele PIIGS. In traducere, Romania o sa mai aibe o poarta la care sa bata si sa astepte raspuns negativ de intrare.
Colapsul tuturor bancilor europene nu se va intampla, dar al celor grecesti este probabil. Impactul la nivel global al colapsului tuturor bancilor europene este semnificativ mai mare decat daca mor bancile elene. Si oricum exista viata si dupa moarte - grecii trec din nou pe drahma, europenii revin la monezile lor, etc. Iar avantaj SUA & China & India, pt. ca exista o Europa faramitata la nivel financiar, legal & teritorial. (Schengen vs UE).
 
Fac o afacere cuser daca bag salariul la ING (am vazut ca RBS are mai multe comisioane la cardul echivalent) si aleg si cardul de credit CITI ?
Eu asa le am, dar nu o consider neaparat o afacere ci un aranjament convenabil. Mai am si carduri ING de credit si debit, ceea ce imi simplifica un pic viata (cele ING sunt mai usor de acoperit la timp) si imi da si un backup daca sunt probleme cu reteaua uneia din banci. De la Citi mi-au dat si un card de debit, dar nu l-am folosit vreodata si nici nu mai stiu PIN-ul, insa atata timp cat nu costa absolut nimic sta bine in sertar.
 
Să ai bani la bancă, în afara economiilor pe care le faci, este un backup plan, ce faci când n-ai de lucru. Cât supraviețuiești? Să ai acolo bani să poți trăi 3-6 luni fără serviciu, accesibili de oriunde, oricând. Duamne frate, mi se face frig când aud „io n-am bani la bancă, am la ciorap să mă țină juma de lună.” Wat. Unii oameni gândesc perpendicular.
 
Bun, deci acum hotii stiu ca war are cateva zeci de mii de € in casa. Cat mai e pana il vedem la stirile de la ora 5 ?
Cardul de salariu la CITI a cazut dintr-un motiv banal: aparent CITI bang-bang nu au generator de coduri numerice valabile 30sec pt. acest tip de card. Adica securitatea contului tau este asigurata doar prin user + pass. yuhuuuu! not!!
Intr-alta ordine de idei, m-am facut cu un card de credit - Citi Citi bang-bang. Sa-mi traiasca cheltuielile!
 
Să ai bani la bancă, în afara economiilor pe care le faci, este un backup plan, ce faci când n-ai de lucru. Cât supraviețuiești? Să ai acolo bani să poți trăi 3-6 luni fără serviciu, accesibili de oriunde, oricând. Duamne frate, mi se face frig când aud „io n-am bani la bancă, am la ciorap să mă țină juma de lună.” Wat. Unii oameni gândesc perpendicular.

Da' te-ai gândit vreodată, în geniul tău adânc, că unii chiar nu au cum să pună deoparte?
Ne-am dat dracu', care nu are savings "gândeşte perpendicular".
Da' de ce mă mir... aşa-i românu'... le ştie pe toate.
 
Câștigi mai bine ca 95% dintre români și mai mult ca 80% din Bucureșteni. Eu văd oameni care câștigă semnificativ mai puțin decât media și totuși pun și deoparte. Ăia se uita la tine și nu pricep cum tu cu atâția bani nu reusești să faci asta.

Da, nu mă gândesc în geniu meu adânc cum unii nu pot pune departe. Dacă chiar așa e (ceea ce la tine IMO nu e vorba), wrong job, or even wrong career. Find another one. Și-ajungem la problema din threadul celălalt.
 
Câștigi mai bine ca 95% dintre români și mai mult ca 80% din Bucureșteni. Eu văd oameni care câștigă semnificativ mai puțin decât media și totuși pun și deoparte. Ăia se uita la tine și nu pricep cum tu cu atâția bani nu reusești să faci asta.

Da, nu mă gândesc în geniu meu adânc cum unii nu pot pune departe. Dacă chiar așa e (ceea ce la tine IMO nu e vorba), wrong job, or even wrong career. Find another one. Și-ajungem la problema din threadul celălalt.

Băi deşteptule, eu nu stau cu părinţii-n casă, plătesc chirie, întreţin membri ai familiei, etc. Tu n-ai auzit de tratamente medicale care te costă de rup, că n-ai avut probabil nevoie. Nici nu-ţi doresc.
Nu mă vezi prin discoteci, nu mă vezi pe la chefuri, n-am mai cumpărat ceva pentru mine de luni de zile, aşa că taci în .... mea din gură dacă n-ai habar despre ce vorbeşti.
Eşti antisocial, superficial şi nesimţit. Degeaba ai creier, dacă îl foloseşti aiurea.
Nu e wrong job, nu e wrong career, sunt doar chestiuni de viaţă care umbresc câştigurile. Şi de care habar n-ai, da' îţi permiţi să comentezi.
Hai sictir.
 
I'll go with him ^^ on this one. La toate capitolele. Sunt intr-o situatie similara si tocmai de-asta m-ar durea inima sa pierd ce am reusit sa strang. Si am trecut prin mai multe inundatii decat falimente de banci :biggrin:.
 
Back
Top