Carcasa noua pentru placa video noua

lai

meh
Salut!
Iar nu am ce face cu banii si m-am hotarat sa imi schimb placa video. Castigatoare in privinta asta cred ca o sa fie asta. Nu e batuta in cuie deci se poate schimba (tot in aceeasi bani, ca altfel imi luam Titan, Neo!). A, probabil Radeon R9 sunt ceva mai bune, dar daca nu ma convingeti ca sunt MULT mai bune nu o sa imi iau iau Radeon prea curand (un fel de ura irationala catre placile alea video).

Acum, chestia importanta: din ce am masurat nu o sa incapa nici o placa video d'asta noua in carcasa mea (Antec Sonata III). Asadar tre' sa schimb si carcasa. Mie-mi place asta. Dar, spre deosebire de placa video, aici nu am nici-un fel de ura irationala catre nimeni asa ca astept sugestii, daca aveti. Daca nu, astept felicitari pentru alegerea minunata pe care am facut-o.

Va multumesc!
 
Ba da. Dar oricum nu-mi mai place carcasa. E inghesuita, grea si are capac peste butonu' de power. :biggrin:
 
Exact placa aia am vrut-o si io dar nu era pe stoc la vremea aia asa ca am luat ceva asemanator.
Intr-adevar a trebuit sa dau jos o cusca de HDD-uri din P182 ca nu incapea.

Cit despre carcasa pentru mine pare OK deci e o alegere minunata intr-adevar.
 
Daca nu esti obsedat de wire management si nu vrei sa ascunzi firele in spate chiar nu trebuie sa dai atatia bani pe o tabla; eu toate sistemele le-am facut in ultimul timp cu carcasa Delux fara sursa si au avut loc absolut toate placile video, inclusiv alde Gigabyte cu 3 coolere. Tabla este foarte ok, ventilatie buna, sursa jos, filtre de praf, etc... Sunt 3 modele cu acelasi layout interior, doar diferenta de moaca.
http://www.pcgarage.ro/carcase/delux/filtre/general-sursa-nu/

Adevarat, corsarul e mai frumoasta dar am corsare la firma si nu pot spune ca m-a dat pe spate cu calitatea; adica sa nu te astepti la table si constructie ca la vechiul Antec ca o sa fii crunt dezamagit.
 
Eu am fix placa aia video (sau o fi varianta cu 4GB, nu mai stiu, dar nu conteaza) si am dat jos cusca de HDD de 3.5" din Antec Sonata (I). Vad ca III are hardurile perpendiculare ca si II si nu ai ce sa ii faci, am testat si eu si nu incape.

Merge si Corsair, merge si Delux, pana la urma sunt doar niste table. si o diferenta de pret maricica. Ia ce iti place tie :smile:
 
Cum ziceam, nu am ce face cu banii. :biggrin:
M-am tot uitat prin oferta de carcase si multe mi se par kitchoase (led-uri, plastice colorate, robotei si display-uri), inclusiv Delux-urile. Corsair-urile par ceva mai solide si arata mai serios/sobru(elegant?). Am dat deja comanda la pisigaraj mai mult din curiozitate: conform site-ului carcasa e pe stoc distribuitor. Din cate stiu singurul distribuitor de Corsair de la noi e itdirect care nu are carcasa pe stoc (m-am interesat). Sunt curios daca chiar o gasesc ei pe undeva, ca tot pe site promiteau ca pot sa ridic comanda vineri. Daca o fi asa, o sa am ce face in weekend. :smile:

A! sursa e un Corsair HX520. Am zis sa fac pereche :biggrin:
 
Tocmai am mentionat ca am carcase Corsair pe la firma si voi va tot intrebati ce alt importator exista? E bine ca a uitat lumea pe unde lucrez. :goofy:
 
Daca ai firma de IT inregistrata poti lua si direct, dar nu va fi mult mai ieftina - firmele mari au discounts & stuff. De multe ori am gasit la emag chestii mai ieftine decat in lista de distributie. :biggrin:

Vezi daca o gasesti mai ieftina in alta parte (price.ro inca merge), nu trebuie sa iei neaparat de la garaj.
 
Nici nu mai știu cum se numește exact, are vreo 10 ani. Cușca de HDD de 3.5" e demontabila, are o șina si un șurub care o țin in loc iar gardurile sunt orientate pe latura lunga a carcasei, nu perpendicular. S-ar putea sa fi scris despre ea acum vreo 10 ani, dacă mai exista informatia in arhiva :smile:

Ceva mai târziu am cumpărat o Sonata in care am ținut calculatorul meu pana am primit placa asta video si am trecut iar la cea veche.
 
M-am uitat la carcasa: in afara de o stampila QC 2005 2 26 si de inca una indescifrabila nu are nimic care sa spuna ce model este. Cautand in arhiva forumului una din carcase pare a fi ... SLK3700BQE, dar e cea fara cusca demontabila. Le-am incurcat de tot :frown:
 
Done.
Pana la urma am luat carcasa de la sigmanet unde era cu 30 lei mai ieftina. O adusesera si cei de la pisigaraj dar i-am rugat sa o pastreze ei. Si au fost intelegatori. :biggrin:
Impresii: Sonata aia veche costa o mana si un picior cu un motiv - tabla sanatoasa, frate! Sisteme de prindere muncitoresti, suruburi mari. Ce-i drept cantereste si vreo 10 kg.
Acu impresii despre asta noua: plastic si tabla subtire. Avea dreptate Comin_C :biggrin:. De bine ar fi ca e spatioasa si usor de umblat prin ea. Dar sistemul de prindere de la HDD nu inspira multa incredere (fara suburi, niste nituri prinse in sine de plastic, cam subtirel). Am reusit sa prind un hard invers (nu are vreun manual sa iti explice ca e carcasa smechera si se pun hdd-urile invers ca sa ascunzi cablurile prin spate) dupa care m-am chinuit vreo 10 minute sa il scot din bay (l-am fortat acolo ca un taran care ma aflu).
M-am chinuit sa fac cable management (nu va arat poze, ca mi-e rusine). Cablul de ATX 12v ajunge la fix, e cam intins. Cablurile S-ATA sunt inghesuite toate prin partea de jos a carcasei, nu am reusit sa le asez frumos.
A, si nu pot sa folosesc usb-urile din front panel. Sunt USB 3.0 si pe placa de baza am conector 2.0 (desi are 2 sloturi usb in spate, huo!). Probabil ca o sa folosesc chestia asta ca sa fac ceva cu ele, totusi.
In concluzie: meh.
A, o chestie "buna". Cu ocazia asta am descoperit ce anume face zgomot in carcasa: ventilatorul de la sursa. Cred. E singurul ventilator ramas din carcasa veche (am schimbat si pe ala de pe CPU). Zgomotul a ramas. Zgomotul fiind greu de descris dar asemanator cu cel produs de un ventilator usor descentrat. :biggrin:
 
Inca o intrebare: are rost, mai scot ceva bani, mai cumpara cineva carcasa veche? Antec Sonata III (fabricata conform stampilei de QC in 2006 :biggrin:)
 
Back
Top