Calibrare monitor LG W2220B-PF cu Spyder 3 pe ASUS MATRIX HD7970

M-am mai jucat aseară o tură.

Am instalat HCFR, pe care l-am dezinstalat imediat pentru că e o mizerie din punct de vedere al ergonomiei. Am dezinstalat softul de la Spyder și am instalat ArgyllCMS și dispcalGUI, care, la prima vedere, sînt cu multe clase peste Spyder 3 Pro. :smile: Am resetat monitorul la setările din fabrică, după care am modificat luminozitatea astfel încît să fie pe la 20/100 și-am început calibrarea, cu aceleași ținte ca mai sus: nivelul de alb la 120 cd/m^2 și temperatura de culoare la 6500K.

Cînd a început calibrarea, am ajustat valorile RGB ale monitorului astfel încît toate trei să cadă în aceeași zonă și să fie cît mai aproape de alb la 6500 K (fix ceea ce face și Spyder 3 Pro dacă-i spui că monitorul are RGB sliders). Implicit, cele trei slidere erau la 50/100. Măsurătoarea inițială (cu sliderele la 50/50/50) a arătat că roșu și verde sînt în cantitate mai mare decît albastru. Prima chestie pe care am remarcat-o e că senzorul pare relativ insensibil la albastru (sau nu știu eu cum funcționează senzorul și culorile). Să mă explic: chiar dacă modific mult spre foarte mult cantitatea/intensitatea canalului albastru, senzorul înregistrează o variație foarte mică. Singura modalitate prin care am reușit să aduc cele trei canale (așa cum sînt ele măsurate de senzor) în aceeași zonă a fost să nu mă ating de albastru și scad multicel din roșu și mai puțin mult din verde. După chestia asta cu reglajele hardware (la final am ajustat și luminozitatea astfel încît să fiu aproape de 120 cd/m^2) l-am lăsat să facă și treaba software. Am ajuns la final cu un profil de culoare care ochilor mei pare al naibii de albastru.

Întrebarea generală e: ce naiba fac? :smile: Cum pot depista dacă am, într-adevăr, o problemă cu senzorul? De ce a ajuns să mi se pare că e totul albastru? :smile:

P. S. O să mai încerc diseară o tură și cu EDID Color Temperature Control activat.
Idei, sugestii? Mulțumesc. :smile:
 
Calibrarea RGB se face in general fata de verde. Adica nu ajuta sa schimbi cantitatea de verde pentru ca automat se schimba referinta pentru rosu si albastru.
Intr-adevar albastrul este cel mai putin perceput de ochiul uman, probabil ca asta compenseaza si senzorul.
Nu stiu ce sa zic mai departe decit sa comparam senzorii.
 
La HCFR activezi citirea continua (butonul ala verde triunghiular) si-l pui in centru pe alb, dupa care vezi frumusel in stanga daca ai intradevar toate culorile la valoarea 100 sau 99/101. De ani de zile calibrez monitoare cu HCFR pentru a stabili un alb neutru din reglajele RGB ale monitorului, apoi softul de la Spyder pentru profil si toate au iesit excelent, chiar nu ai nevoie de altceva. Ma bucur ca l-ai dezinstalat inainte sa intrebi ce sa faci cu el, acum nu pot decat sa-ti urez multa bafta la rezolvarea problemei. :rolleyes:
 
Calibrarea RGB se face in general fata de verde. Adica nu ajuta sa schimbi cantitatea de verde pentru ca automat se schimba referinta pentru rosu si albastru.
Intr-adevar albastrul este cel mai putin perceput de ochiul uman, probabil ca asta compenseaza si senzorul.
Nu stiu ce sa zic mai departe decit sa comparam senzorii.

Asta nu știam, o să mai bibilesc diseară încercînd să nu mă ating de verde.

La HCFR activezi citirea continua (butonul ala verde triunghiular) si-l pui in centru pe alb, dupa care vezi frumusel in stanga daca ai intradevar toate culorile la valoarea 100 sau 99/101. De ani de zile calibrez monitoare cu HCFR pentru a stabili un alb neutru din reglajele RGB ale monitorului, apoi softul de la Spyder pentru profil si toate au iesit excelent, chiar nu ai nevoie de altceva. Ma bucur ca l-ai dezinstalat inainte sa intrebi ce sa faci cu el, acum nu pot decat sa-ti urez multa bafta la rezolvarea problemei. :rolleyes:

Dacă am înțeles bine, HCFR ăsta nou de Windows folosește ArgyllCMS (inclusiv driverele pentru Spyder), adică nu văd exact de ce ar fi atît de mare diferență între HCFR și ArgyllCMS + dispcalGUI (ăsta din urmă face și el fix același lucru cu citirea continuă), cel puțin pentru partea de calibrare. Faptu' că e foarte bun (lucru de care nu mă îndoiesc) nu-l face mai puțin mizerabil din punctul de vedere al ergonomiei. O să mai încerc în seara asta o dată și cu el pentru calibrare și să folosesc dispcalGUI pentru profil.

Nu știi pe nimeni cu un Spyder similar, să ți-l dea împrumut la niște teste?
Ba știu, da' e practic imposibil să se întîmple asta din cauza distanțelor foarte mari. :smile:
 
Din cate stiu Spyder varianta express si pro nu difera hardware.
Și eu știu că nu diferă hardware, dar ceea ce voiam să spun e că nu cunosc pe nimeni prin țara în care locuiesc acum care să aibă un Spyder de împrumutat. :smile:
 
Am ajuns, pînă la urmă, la o soluție. :smile: Problema inițială cred că a venit din faptul că Windows-ul e bou, Catalyst nu e neapărat mai deștept iar softul de calibrare Spyder nu lua aceste două lucruri în considerare. Ce-am reușit să fac e să folosesc dispcalGUI și argyll CMS pentru a calibra hardware monitorul pe undeva pe la 6500 K și 140 cd/m^2 și apoi pentru a produce un profil de culoare. Cu ocazia asta (studiind profilul de culoare) am descoperit că monitorul meu e varză. :smile:

Am mai dat peste o problemă pe care o voi expune într-un fir de discuție separat.

Mulțumesc tuturor. :smile:

P. S. Mai e o chestie despre care nu m-am lămurit încă: cum monitorul meu nu are iluminare R/G/B, ci o singură sursă de lumină (probabil CCFL), e de preferat să manipulez temperatura de culoare din controalele monitorului (am R/G/B independent) sau din profilul de culoare? Dacă o fac din profilul de culoare, pot aduce temperatura de culoare înspre 6500 K? Care sînt avantajele și dezavantajele celor două variante?
 
Temperatura de culoare a lămpii CCFL nu poate fi modificată de nici un fel de setare din monitor. Ce setezi tu e un nivel maxim al intensității colorării pe fiecare canal, ca să zic așa. Că faci asta din monitor sau din driverul video, e cam fix tot aia, adică obții același rezultat. Nu văd nici un beneficiu/dezavantaj semnificativ la vreuna din metode, în afara faptului că un profil de culoare poate fi salvat și restaurat după ce-ți reinstalezi Windows-ul pe când setările la monitor trebuie să ți le notezi pe undeva și să le refaci în caz că le uită în urma vreunui șoc electric.
 
Back
Top